içinde ,

Vikingler’in Aşk Hayatı

Viking Çağında Zina, Eşcinsellik ve Kadın Hakları

Vikingler'in Aşk Hayatı
Arminius, Johannes Gehrts'in bir tablosu olan Sonelda'ya (1884) veda ediyor. Viking çiftleri böyle bir şeye benziyordu. (Resim: Wikimedia Commons )

Vikingler, Danimarka, Norveç ve İsveç’ten gelen İskandinavlara denizcilik yapıyorlardı. 8. yüzyıldan 11. yüzyıla kadar tüm Avrupa ‘da baskınlar düzenlediler ve ticaret yaptılar. Bu insanlar yetenekli denizciler, tüccarlar ve savaşçılardı. Kültürleri gelişmişti ve Viking toplumu cinselliğe karşı liberal bir tutuma sahipti.

S*ks, Romantizm ve Evlilik

S*ks sırasında erkekler baskın rolü üstlenen taraftı. Misyoner pozisyonu ve köpek stili en çok kullanılan pozisyonlardı. Ön sevişme çok kısaydı, bir erkeğin kadına dönüp kollarını vücuduna koymasını içeriyordu. Threesome (Üçlü) ve grup s*ksler de bir o kadar yaygındı. Vikinler görünüşlerine çok önem verirlerdi. Haftada en az bir kere duş alırlar, canlı renkli kıyafetler giyerler ve takılar takarlardı.

Freya, İskandinav aşk, seks ve doğurganlık tanrıçasıydı
Freya, İskandinav aşk, seks ve doğurganlık tanrıçasıydı (Resim: maryarrchie.com )

Saçlarını da boyamalarıyla birlikte makyajları konusunda da oldukça titizlerdi. Beyaz elleri, uzun ve parlak saçları olan bir kadın güzel olarak görülürdü. Vikinglere göre saç ne kadar uzunsa kadın da o kadar güzeldi. Bir kadın erkeğe romantik bir ilgi göstermek istediğinde ona gömlek dikerdi. Bir erkek aşık olursa, bir çiçek buketiyle kadının yüzüne tokat atardı. Artık resmen sevgili olduklarında çift birbirlerini halk içinde öpebilirdi.

Aynı içme kabından içerler ve kadın erkeğin kucağına otururdu. Evlilik öncesi s*ks yaygındı. Bir kadın, gelecekteki kocasının onu memnun edip edemeyeceğini test etmek istediği zaman, bir “deneme” evliliğine bile sahip olabilirdi. Eğer eşi yeterli değilse, onunla evlenmesine gerek yoktu. Tabi küçük bir köyde yaşamak mahremiyetin ve sırrın olmadığı anlamına geliyordu. Vikingler, erkeklik organı küçük olduğu ya da iktidarsızlığı nedeniyle yatakta iyi performans gösteremeyen adamlarla alay ederlerdi.

Kızların evlilik yaşı 15 civarıydı ve genellikle çok daha yaşlı erkeklerle evlenirlerdi. Evlilikleri aileleri ayarlasa da son söz kadınlarındı. Bir adam düğünden kaçarsa “vajinadan kaçtı” ,bir kadın kaçarsa da “pensten kaçtı” denirdi. Viking toplumu, yalnız yaşamayı tercih edenleri dışlardı. Vikinglere göre s*ks, evliliğin önemli bir parçasıydı. Bu yüzden hem erkeklerin hem de kadınların çocuk sahibi olmak için orgazma ihtiyacı olduğuna inanıyorlardı.

Kadın hakları ve Vikingler

Bir Viking kadını
Bir Viking kadını (Resim: lifeinnorway .net )

Yaygın inanışın aksine, Viking kadınları, Orta Çağ Avrupa’nın geri kalanındaki kadınlara kıyasla birçok hakka sahipti. Boşanma hakkı bunlardan biriydi. Bir kadın miras alabilir ve toprağa sahip olabilirdi.İş sahibi olabilir yada rahibe olmayı tercih edebilirdi. Hatta çoğu zaman erkeklerle savaşlara katılırlar ve deniz yolculuklarında onlara eşlik ederlerdi. Eğer kocası yatakta memnun edemiyorsa karısı onu boşama hakkına sahipti.

Ayrıyetten kocası homoseksüelse ve üç yıldan fazladır eşiyle s*ks yapmayı istemiyorsa kadın yine boşanma hakkına sahipti. Bir erkek göğsünü açıkta bırakan gömlek giyerse veya bir kadın erkek pantolonu giyerse, bu da evliliği sona erdirebilirdi. Çapraz giyinme(kadının erkekçe, erkeğin kadınca giyinmesi) boşanma için geçerli bir sebepti. Ayrıca bir eşi tokatlamak aşağılayıcıydı ve boşanmayla sonuçlanabilirdi.

Zina ve Vikingler

Bir Viking yatağı
Bir Viking yatağı (Resim: Pinterest )

Toplum kadının sadık kalmasını bekliyordu. Doğum kontrolünün olmaması nedeniyle, kadının gayri meşru çocuk sahibi olmasını önlemenin tek yolu buydu. Buna rağmen, Viking kadınları evlilik dışı s*ks yapıyordu. Bir kadın kocasını aldatırken yakalanırsa, koca saçını keser, onu köle olarak satar ya da öldürürdü. Kadın hamilelikten kaçınırsa ciddi bir cezadan kaçabilirdi. Vikingler, erkeklerin zinasına müsamaha gösterirlerdi ve bir koca sadakatsiz ise bile boşanmak yasaktı. Kocanın cariyeleri ve s*ks köleleri olabilirdi. Yine de başka bir erkeğin karısıyla s*ks yapmak ciddi bir suçtu. Ceza, kısırlaştırma veya hatta ölüme kadar varıyordu.

Cariyeler, toplumun alt kademelerinden fakir kadınlardı. Bir adam cariyesiyle evlenemezdi, bu yüzden karısı cariyeyi kendisine tehdit görmezdi. Hepsi aynı evde birlikte yaşarlardı. Vikingler arasındaki en güçlü adamlar s*ks kölelerine sahipti. S*ks kölelerinin hayatı ise oldukça zordu. Bir reis öldüğünde, adamları ölen liderlerine sevgilerini ifade etmek için s*ks kölesiyle s*ks yaparlardı. Daha sonra zavallı kadınları öldürürler ve efendisiyle birlikte yakarlardı.

Böylelikle s*ks köleleri sahiplerine sonraki yaşamda da hizmet etmeye devam edebileceklerdi. Düşman kadınlara ve erkeklere tecavüz etmek yaygın bir uygulamaydı. Bununla birlikte, Viking kadınlarına tecavüz etmek, kanun kaçağıyla sonuçlanan ciddi bir suçtu. Bu sayede kadın, tecavüz nedeniyle hiçbir sosyal damgalanma yaşamadı.

Bir kadını kaçıran Vikinglerin resmi
Bir kadını kaçıran Vikinglerin resmi (Resim: Wikimedia Commons )

Homoseksüellik ve Vikingler

Vikingler insanları homoseksüel, biseksüel ya da heteroseksüel olarak kategorize etmediler. Sadece cinsel ilişkilerde baskın ve itaatkar rolleri ayrımı bulunmaktaydı. Erkeklik, Viking toplumunda çok önemliydi. Bir erkek baskın rolü üstlenirse eşcinsel bir ilişki içinde olabilirdi. İtaatkar rolde olmak ise aşağılayıcıydı. Bir adama tecavüz etmek, onu aşağılamanın ve cezalandırmanın bir yoluydu. Viking toplumunda, cinayete yol açacak kadar ölümcül sadece iki hakaret vardı. Birincisi, bir savaşta bir adamı korkaklıkla suçlamaktı. İkincisi, nüfuz edilen bir adamı ergi olmakla suçlamaktı.

Vikinglerde lezbiyenlik hakkında bilgi bulunmamaktadır.

Sonuç Olarak

Viking toplumunun temel amacı hayatta kalmaktı. Bu, erkeklerin cesur olmasını ve kadınların çocuk sahibi olmasını gerektiriyordu. Ortaçağ İskandinavya yaşamak için zorlu bir yerdi. Vikingler romantik ilişkilere pragmatik(yararcı) bir yaklaşım benimsedi ve kadınlarını korudu.


İlginizi çekebilir: Kadın Bekaret Kemeri ‘nin İğrenç Tarihi

İlginizi çekebilir: Yedi Yaşındaki En Genç Hükümlü Suçlu!

Hamileliğin Üçüncü Üç Ayı (3.Trimester ) Ne Olur ve Sizi Neler Bekliyor?

Hamileliğin 3.Trimester Dönemi – 28-40 Hafta

Afrika Kıtası