içinde ,

Sinema Salonları Neden Patlamış Mısır Satar? Patlamış Mısırın Tarihi

Patlamış mısır, diğer sinema atıştırmalıklarına karşı nasıl zafer kazandı?

Sinema Salonları Neden Patlamış Mısır Satar? Patlamış Mısırın Tarihi
Sinema Salonları Neden Patlamış Mısır Satar? Patlamış Mısırın Tarihi

Film izlerken, filmle birlikte çiğnenecek bir şeye yönelme eğilimindeyiz. Bu ihtiyaca uygun olarak seçilen abur cubur ise patlamış mısır. Patlamış mısır her sinema salonunda satılır ve genellikle tüm gelirin % 50’sini oluşturur. Patlamış mısır neden temel film atıştırması olarak seçildi? Bu yazıda patlamış mısır tarihini ve nasıl bir numaralı sinema salonu atıştırması haline geldiğini keşfedeceksiniz.

İlginizi çekebilir: Sinema Nedir? Sinema Tarihi

Patlamış Mısırın Tarihi

Patlamış Mısırın Tarihi
Patlamış Mısırın Tarihi

Patlamış mısır, yüksek basınç ve ısı altında çıkan bir mısır türüdür; bundan dolayı adı patlamış mısırdır. İlk olarak bugünkü Orta Amerika’da yaklaşık 6.000 yıl önce yetiştirildi. Patlamış mısır adı 16. yüzyılda Avrupalı yerleşimciler tarafından verildi. Mısır adı, belirli bir araziye özgü herhangi bir tür mahsul türünü belirtmek için kullanıldı (örneğin, İngiltere’deki arpa ve İrlanda’daki yulaf) ve patlamış mısır adı, Orta ve Kuzey Amerika’daki yerlilerin yetiştirdiği mahsule verildi.

Patlamış mısır, birçok Asya uygarlığı için pirincin olduğu gibi, Kuzey Amerika’daki birçok yerli ve ilk yerleşimciler için tipik bir yemekti. Patlamış mısır çorbası, Yerli Amerikalılar arasında yaygın olarak yeniyordu ve birçok Beyaz Amerikalı bunu taklit etti ve mısır gevreği gibi patlamış mısırın üzerine süt döktü.

Patlamış mısır, 1885’te Charles Cretors tarafından büyük ölçekli patlamış mısır makinelerinin icat edilmesiyle sokakta temel bir atıştırmalık haline geldi. Atıştırmalık sokak satıcıları tarafından satıldı ve tüm fuar ve sirklerde popülerdi. Ancak, patlamış mısırın popülerleşmesinin ardından filmin temel atıştırmalık haline gelmesi on yıllar sürdü.

Patlamış Mısır ve Filmler

İlk patlamış mısır makinesi
İlk patlamış mısır makinesi.

İlk reklam filmleri arasında abartılı jestler ve altyazılar bulunan sessiz filmler vardı. Sessiz filmler, okumayı bilecek kadar eğitimli üst sınıfa hitap ediyordu. İlk sinema salonlarında ucuz sokak yemeği olarak görüldüğü için patlamış mısıra izin verilmedi. 1930’larda Büyük Buhran ABD’yi ve dünyayı kasıp kavurduğunda her şey değişti.

Tavan yapan işsizlik oranı ve her sektörde mücadele eden ekonomi ile patlamış mısır, diğer atıştırmalıklara göre ekonomik bir alternatif olarak halk için popüler bir gıda haline geldi. Büyük Buhran sırasında mücadele eden sinema salonları da müşterileri çekmek ve gelirlerini arttırmak için patlamış mısıra yöneldi. On yıllık depresyon sonunda, hayatta kalan sinemalar patlamış mısır satan sinemalardı.

İkinci Dünya Savaşı sırasında Japonya İmparatorluğu
İkinci Dünya Savaşı sırasında Japonya İmparatorluğu.

Üstüne üstlük, Japonlar İkinci Dünya Savaşı sırasında Filipinler’i ele geçirip Hawaii’ye saldırdığında, Amerika Birleşik Devletleri’nde şeker tedariki çok düşüktü. Çünkü iki ada da Birleşik Devletler için başlıca şeker tedarikçisiydi. Şekerli diğer sinema atıştırmalıkları hem sinema salonları hem de müşteriler için büyük ölçüde karşılanamaz olduğundan, şeker fiyatları tavan yaptı. Bu da patlamış mısır satışlarına fayda sağladı. Bu süre zarfında, sinemaların etrafındaki kültür, diğer şekerli atıştırmalıklar yerine film izlerken patlamış mısır yemeye yöneldi. O zamandan beri, patlamış mısır rakiplerini geride bırakarak temel sinema yemeği haline geldi.

Erika Kart


İlginizi çekebilir: WiFi ‘yi İcat Eden Güzel Oyuncu ve Dünyayı Değiştiren Gözden Kaçan İcadı.

İlginizi çekebilir: Tripofobi: Tripofobili İnsanlar Neden Deliklerden Korkuyor?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

GIPHY App Key not set. Please check settings

5 Comments

Baş Ağrısı, Doğal Yollarla Nasıl Geçer? Kanıta Dayalı Yöntemler

Eski İnsanların Sahip Olup Bizim Olmadığımız Dört Gerçek!

Eski İnsanların Sahip Olup Bizim Olmadığımız Dört Gerçek!