içinde ,

Dünyanın En Büyük Saati Ebrac El Beyt Kuleleri Hakkında 5 Şaşırtıcı Gerçek

Bu mimari harikası Batı’da hak ettiği değeri görmüyor.

Dünyanın En Büyük Saati Ebrac El Beyt Kuleleri Hakkında 5 Şaşırtıcı Gerçek
Mekke'den bir görüntü, 2013 ( CC BY-SA 3.0 )

Ebrac El Beyt Kuleleri birçok nedenden dolayı dikkat çekicidir. 2012’de açılan karmaşık kuleler, saatler ve yüksek gökdelenler, hızla modern mimari ve mühendisliğin en şaşırtıcı örneklerinden biri haline geldi. Hızla modernleşen Suudi Arabistan‘ın yüzü olma yolunda sayısız rekoru devirmesine rağmen, Batı’da çok az kişi Ebrac El Beyt Kulelerini duydu.

İşte dünyanın en büyük saati ve en yüksek beşinci bağımsız binası olan Ebrac El Beyt Kuleleri hakkında beş inanılmaz gerçek.

Dünyanın En Büyük Saati Ebrac El Beyt Kuleleri Hakkında 5 Şaşırtıcı Gerçek
Ebrac El Beyt Kulelerinin bir fotoğrafı ( CC BY-SA 3.0 )

1) Dünyanın en yüksek üçüncü binasıdır.

Dünyanın en yüksek binası her zaman diğer binaların nadiren yaptığı bir üne sahiptir. Empire State Binası, Sears Kulesi, Petronas Kuleleri, Taipei 101 ve en son Burj Khalifa gibi binalar, insanların ilgini çekti ve onlarca yıldır ikonik yapılar haline geldi. Yine de Ebrac El Beyt Kuleleri’nin dünyanın en yüksek üçüncü binası olma özelliğine sahip olduğunu ve Burj Khalifa hariç diğer tüm binalardan daha yüksek olduğunu çok az kişi fark ediyor.

Dünyanın En Büyük Saati Ebrac El Beyt Kuleleri Hakkında 5 Şaşırtıcı Gerçek
Karşılaştırılan Asya’daki en yüksek kuleler. (Public domain)

Ebrac El Beyt Kulelerinin en yüksek noktası 601 metredir. Eğer bir karşılaştırma yapacak olursak, Kuzey Amerika’nın en yüksek binası olan New York City’deki Özgürlük Kulesi, yalnızca 541 metre uzunluğundadır.

2) Big Ben’i gölgede bırakır.

Big Ben’in büyük olduğunu düşünüyorsanız, büyük bir hayal kırıklığı yaşayacaksınız. (Big Ben, Londra’da Westminster Sarayı’nın yanındaki ünlü saat kulesi.) Big Ben, 96 metre uzunluğunda ve her biri 6 metre çapında dört yüzlü bir saate sahip. Big Ben ikonik bir saat ama bugün için artık büyük bir saat değil.

Ebrac El Beyt’teki saatler yerden 451 metre yüksekte duruyor ve bu onları dünyanın en yüksek saatleri yapıyor. Her yüz onları dünyanın en büyük saat yüzleri yapan 42 metre çapındadır.

Saatler o kadar göze çarpıyor ki, iddiaya göre 25 km öteden görülebiliyorlar.

Ebrac El Beyt saati, genel olarak Big Ben’in kabaca dört katı büyüklüğünde.

Dünyanın En Büyük Saati Ebrac El Beyt Kuleleri Hakkında 5 Şaşırtıcı Gerçek
Dünyanın en büyük saatlerinin boyut karşılaştırması ( CC BY-SA 3.0 )

3) Suudi Arabistan’ın Mekke şehrindedir.

İnsanlar devasa binaları ve rekor kıran gökdelenleri düşündüklerinde genellikle Şangay, New York ve Dubai gibi şehirleri düşünürler, ancak Ebrac El Beyt Kuleleri Suudi Arabistan’ın Mekke şehrinde bulunuyor. Binalar, dünyanın dört bir yanından milyonlarca Müslüman hacıları çekmesiyle bilinen şehri modernize etme ve köklü değişiklik yapma niyetiyle tasarlandı.

Asya, dünyanın en yüksek binalarının büyük bir çoğunluğuna sahipken, dünyanın en yüksek üçüncü binasına ev sahipliği yapan Suudi Arabistan’ı çok az kişi ziyaret eder.

Dünyanın En Büyük Saati Ebrac El Beyt Kuleleri Hakkında 5 Şaşırtıcı Gerçek
Mekke’den bir görüntü, 2013 ( CC BY-SA 3.0 )

4) Şimdiye kadar inşa edilen en pahalı binaydı.

Dünyanın en büyük saatini inşa etmek ucuza gelmedi. 2002 yılında temeli atıldı ve inşaat 2012 yılına kadar tamamlanmadı. Projenin tamamı 15 milyar dolara mal oldu. Bu tutar, yalnızca genellikle benzer fiyat etiketlerine sahip olan büyüyen nükleer santral binalarıyla rekabet edebilir. Karşılaştırma yaparsak, SoFi Stadyumu şu anda Amerika Birleşik Devletleri’ndeki en pahalı bina ve 5,5 milyar dolar ile Ebrac El Beyt Kulelerini neredeyse üç kat daha pahalı hale getirir.

5) Eski bir Osmanlı kalesinin iskeleti üzerinde duruyor.

Dünyanın En Büyük Saati Ebrac El Beyt Kuleleri Hakkında 5 Şaşırtıcı Gerçek
19. yüzyıldaki orijinal Osmanlı Kalesi’ni gösteren eski bir resim (Public domain)

Suudi Arabistan hükümeti, saat kulesini bulunduğu önemli konuma getirmek için eski bir Osmanlı kalesini yıktı. Kulenin üzerinde bulunduğu tepe, İslam’ın en ünlü yerlerinden bazılarına baktığı için stratejik olarak önemlidir. Araziyi almak için Ecyad Kalesi yeni binalara yer açmak için buldozerle yıkıldı. Kale, Türk halkı için kültürel açıdan önemliydi ve uzun yıllar çok önemli bir konumda oldu, bu nedenle 2002 yılında yerle bir edildiğinde, kulenin yıkılması küçük bir diplomatik olaya neden oldu.

Gülcan Gören

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

GIPHY App Key not set. Please check settings

Dünyanın En Küçük Bukalemunu Keşfedildi.

Dünyanın En Küçük Bukalemunu Keşfedildi

Bir Zamanlar Roma ve Konstantinopolis'e Rakip Olan Parlayan Şehir

Bir Zamanlar Roma ve Konstantinopolis’e Rakip Olan Parlayan Şehir