içinde ,

Bilim insanları, 20’lik dişlerimizin neden yetişkinken ortaya çıktığını açıkladı

Bilim insanları, 20'lik dişlerimizin neden yetişkinken ortaya çıktığını açıkladı
Bilim insanları, 20'lik dişlerimizin neden yetişkinken ortaya çıktığını açıkladı

Biz insanlar, konu büyümeye geldiğinde heyecanlanmayı severiz. Büyük maymunlar arasında, yalnızca şempanzeler, önemli gelişimsel kilometre taşları arasındaki yılları uzatmaya yaklaşır. Ancak şempanzeler bile c¡nseI olarak olgunlaştıklarında çatırdamaya hazırdır. İnsanlar, son birkaç dişini neredeyse gençlik yıllarının sonuna gelene kadar çıkarmaz.

Azı dişlerinin bu gizemi, ortaya çıkmaları evrimimizdeki değişimleri izlemede bu kadar kritik bir rol oynamalarına rağmen çözülmesi zor bir gizemdir. Ancak ABD’deki Arizona Üniversitesi’nden araştırmacılar şimdi bu zorluğu yenmiş olabileceklerini düşünüyorlar.

Bilim insanları, 20'lik dişlerimizin neden yetişkinken ortaya çıktığını açıkladı

Arizona Üniversitesi İnsan Kōkenleri Enstitüsü’nden paleoantropolog Gary Schwartz’ın yardımıyla Glowacka, gelişimlerini karşılaştırmak için farklı kafataslarından örnekler topladı.

21 primat türünün kemiklerini ve dişlerini 3 boyutlu modellere dönüştüren araştırmacılar, yetişkin azı dişlerimizin zamanlamasının, büyüyen kafataslarımızdaki hassas biyomekanik dengesiyle ilgili olduğunu buldular.

Yiyeceklerimizi bir macun haline getirmek için kullandığımız dişlerin yetişkin formları tipik olarak diş etlerimizden 6, 12 ve 18 yaşlarında üç aşamada ortaya çıkar.

Diğer primatlar yetişkin azı dişlerini daha erken alırlar. Büyüme aşamalarındaki tüm benzerliklerimize rağmen, şempanze (Pan troglodytes) azı dişlerini 3, 6 ve 12’de alır. Sarı babun (Papio cynocephalus) son yetişkin azı dişlerini yedi yaşında ve al yanaklı makak (Macaca mulatta) hepsi altı yaşına geldiğinde oluşur.

Dişlerin ne zaman ortaya çıkabileceği zamanlamasını sınırlayan önemli bir faktör boşluktur. Çene yetişkin bir diş seti için yeterince büyük değilse, onları sıkmanın bir anlamı yoktur.

İnsanlarda olduğu gibi çok fazla ağız boşluğu yoktur, gömülü yirmi yaş dişleri türümüz için büyük bir sorundur. Ancak bu, neden hayatlarımızda bu kadar geç ortaya çıktıklarını veya en arkadakilerin neden giderek daha fazla sorun çıkardığını açıklamıyor.

20 lik dişlerimizin çıkmasında ki gecikmenin asıl sebebi güvenliktir.

Bilim insanları, 20'lik dişlerimizin neden yetişkinken ortaya çıktığını açıkladı
Bilim insanları, 20’lik dişlerimizin neden yetişkinken ortaya çıktığını açıkladı

“Görünüşe göre, genel olarak yavaş yaşam öykümüz nedeniyle çenelerimiz çok yavaş büyüyor ve kısa yüzlerimizle birlikte, mekanik olarak güvenli bir alan veya uygun bir ‘tatlı nokta’ olduğunda gecikmeler, sonuç olarak, azı dişi çıkışı çok geç başlar” diyor Schwartz.

Primatlardaki arka azı dişleri, birlikte çeneniz ve kafatasınız arasında bir menteşe oluşturan iki temporomandibular eklemin hemen önünde bulunur. Vücudumuzdaki diğer eklemlerden farklı olarak, iki pivot(eksen – dayanak) birbiriyle mükemmel bir uyum içinde çalışmak zorundadır. (Temporomandibuler eklem (TME), alt çeneyi temporal kemiğe bağlayan sinoviyal bir eklemdir.) Ayrıca ısırmanızı ve çiğnemenizi sağlamak için bir veya daha fazla noktaya makul derecede bir kuvvet aktarmaları gerekir.

Biyomekanikte, bu üç noktalı süreç, kısıtlı seviye modeli adı verilen bir şey içindeki ilkeler tarafından yönetilir. Bir dişi yanlış yere koyarsanız, bu model altında üretilen kuvvetler, başa çıkacak kadar büyük olmayan bir çene için kötü haber olabilir.

Bilim insanları, 20'lik dişlerimizin neden yetişkinken ortaya çıktığını açıkladı

Daha uzun çeneli türler için, kafatasının menteşeye yakın kaslara en yakın dişlere uygun bir yapı geliştirmesi için gereken süre nispeten kısadır.

Önemli ölçüde daha düz yüzümüze sahip insanlar, böyle bir şansa sahip değiller, kafataslarımız, yetişkin azı dişlerinin her bir setine uygulanan kuvvetlerin büyüyen çenemize zarar vermeyeceği bir noktaya gelinceye kadar beklemeleri gerekiyor.

Bu bize sadece gömülü azı dişleri gibi diş koşullarını değerlendirmek için yeni bir yol sağlamakla kalmıyor, aynı zamanda paleontologların hominid atalarımız arasında benzersiz çenelerimizin evrimini daha iyi anlamalarına yardımcı olabilir.

Glowacka, “Bu çalışma, diş gelişimi, kafatası büyümesi ve olgunlaşma profilleri arasında uzun süredir bilinen bağlantıların görüntülenebildiği güçlü ve yeni bir mercek sağlıyor” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

GIPHY App Key not set. Please check settings

Beyinlerine Yosun Enjekte Edilen Kurbağalar Nefes Almadan Hayatta Kaldı

Beyinlerine Yosun Doldurulan Kurbağalar Nefes Almadan Hayatta Kaldı

Stres Bedenimize Neler Yapabilir? “Stres Ve İlişkili Hastalıklar”

Stres Bedenimize Neler Yapabilir? “Stres Ve İlişkili Hastalıklar”