içinde ,

Beynimizin, Tesislerle Birçok Ortak Noktası Var

Vücudun farklı bölümlerinde üretilen proteinler analiz edildi ve benzerliklerinin ortaya çıkarılması için karşılaştırıldı.

Beynimizin, Tesislerle Birçok Ortak Noktası Var
Vücudun farklı bölümlerinde üretilen proteinler analiz edildi ve benzerliklerinin ortaya çıkarılması için karşılaştırıldı.

Yeni yapılan bir çalışmaya göre erkeklerin beyinleri ve testisleri arasında birçok ortak nokta bulundu. Portekiz’deki Aveiro Üniversitesi’nden biyomedikal bilim adamı Bárbara Matos liderliğindeki bir ekip, yeni makalelerinde, “beyin ve testis, diğer vücut dokularına kıyasla en fazla sayıda ortak proteine ​​sahiptir.” açıklamasını yaptı. Beynin vücudumuzu kontrol etme, duyu organlarından gelen sinyalleri alma ve yorumlama, tüm düşünme ve duygularımızı gerçekleştirme gibi oldukça karmaşık bir rolü olsa da, insan testislerinin sadece iki ana işlevi vardır: sperm ve hormon üretimi.

Beynimizin, Tesislerle Birçok Ortak Noktası Var
Vücudun farklı bölümlerinde üretilen proteinler analiz edildi ve benzerliklerinin ortaya çıkarılması için karşılaştırıldı.

Önceki çalışmalar, c*nsel işlev bozukluğu ile beyin bozuklukları arasında ve hatta zeka ile sperm kalitesi arasında bağlantılar olduğunu öne sürmüştü. Tabii ki, bu tür bağlantılar tek başına pek bir şey ifade etmiyor, ancak şimdi Portekiz ve İngiltere’den araştırmacılar ekibi, bu bilgiyi kanıtlayabilecek nitelikte açıklamalar yaptılar.

Kalp, bağırsak, rahim ağzı (serviks), yumurtalıklar ve plasenta dahil olmak üzere 33 doku tipindeki proteinleri karşılaştırdılar ve testislerin ve beynin ortak 13.442 proteini paylaştığını buldular. Bu birbirinden uzak konumdaki bu iki organın vücuttaki tüm organlar arasında en fazla sayıda geni paylaştığını gösteren gen ekspresyon çalışmaları ile desteklenmektedir.

Matos ve meslektaşları, bu dokularda en çok ifade edilen paylaşılan proteinlere daha yakından bakarak, bunların çoğunlukla doku gelişimi ve hücre iletişiminde yer aldığını buldu. Ekip, bu paylaşılan proteinlerin, iki dokunun birçok yönden ne kadar beklenmedik bir şekilde benzer olduğunu düşündüğünüzde anlamlı olduğunu açıklıyor.

Beynimizin, Tesislerle Birçok Ortak Noktası Var

Hem beyin hem de testisler, düşünme ve günde birkaç milyon küçük sperm üretimi gibi oldukça zorlu süreçleri beslemek için enerji konusunda açgözlüdür. Dolayısıyla her iki organ da beyindeki çalışkan nöronları desteklemek için özel hücrelere ve iyi beslenmelerini ve fiziksel olarak rahat olmalarını sağlamak için testislerdeki germ hücrelerine sahiptir. (Germ hücresi, eşeyli üreyen bir organizmanın gamet oluşturmasına olanak veren herhangi bir biyolojik hücreye verilen isim.)

Ayrıca, çok farklı amaçlı hücreler olmasına rağmen, nöronlar çeşitli şekillerde spermlere benzer şekilde işlev görür. Her iki hücrenin de, kendi içlerinden dış ortamlarına ekzositoz adı verilen bir süreç taşımayı içeren önemli görevleri vardır.

Beyin hücreleri bu şekilde nörotransmitterleri kendi aralarında geçirir. Spermde, önemli döllenme faktörlerini serbest bırakmak için aynı işlem kullanılır.

Nöronlarda, ekzositoz, topluca nöritler (dendritler ve aksonlar) olarak adlandırılan küçük dallanma kollarının büyümesine de katılırken, spermde bu süreç, iç kısımlarının bir yumurta ile kaynaşmasına izin verir.

Ekip, “Bu, yeterince keşfedilmemiş bir konu ve bu dokular arasındaki bağlantının netleştirilmesi gerekiyor, bu da beyni ve testisi etkileyen işlev bozukluklarını anlamaya yardımcı olabilir” diye yazdı.

Bu bulgular pek çok soruyu gündeme getiriyor, bariz olan şey, bu kadar farklı iki organın nasıl bu kadar çok ortak noktayı paylaştığıdır? Araştırmacılar bunun, her ikisinin de türleşme sürecinden güçlü bir şekilde etkilenme olduğundan şüpheleniyorlar.

Beynimizin, Tesislerle Birçok Ortak Noktası Var

Milyonlarca yıllık evrimle ayrılmış ve birbirinden yarım dünya ötede evrimleşmiş hayvanlar nasıl aynı özellikleri geliştirebiliyorsa, insan vücudundaki farklı doku grupları da aynı özellikleri geliştirebilir.

Örneğin, diğer birçok hayvanın aksine, koalaların parmak izleri, aramızdaki 70 milyon yıllık evrime rağmen (yani primat atalarımızın) ağaçları kavrama ihtiyacının uyguladığı bariz seçim baskısı sayesinde kafa karıştırıcı şekilde bizimkilere benziyor. Bu sürece yakınsak evrim denir.

Bu durumda, araştırmacılar, türleri birbirinden ayrı tutmak için gerekli olan aynı seçilim baskılarının her iki organa da uygulanabileceğini ve bunların yakınsak bir şekilde evrimleşmelerine neden olabileceğini öne sürüyorlar. Birçoğu beyin ve testis içinde bulunan, insanlara özgü 60 protein kodlayan gene işaret ediyorlar.

Ekip, “Serebral korteks ve testisteki en yüksek ekspresyon seviyeleri, bu genlerin, gelişmiş bilişsel yetenek gibi, insanlara özgü fenotipik özelliklere katkıda bulunabileceğini ileri sürdü” şeklinde bir açıklama yaptı.

Bu açıklamalar erkek vücudunda testis ve beynin birçok özellikte ortak noktada buluştuklarını gösteriyor. Vücudumuz büyük bir dünya ve biz insanlar bu dünyayı bilimle keşfediyoruz.

Oğuzhan Saçkıran

Bill Gates ve Warren Buffet Nükleer Reaktör İnşa Edecek

Bill Gates ve Warren Buffet Nükleer Reaktör İnşa Edecek

Baykal Gölü, Nerede, Uzunluğu, Doğası ve Güzelliği Nasıldır?

Dünyanın En Eski ve En Tuhaf Gölü Olan Sibirya’nın Baykal Gölü