içinde ,

Kolombiya’da Yakalanan 300’den fazla kaçak tarantula, akrep ve dev hamamböceği

Yetkililer, plastik küvetlere gizlenmiş yüzlerce örümcek buldu.

Kolombiya'da 300'den fazla kaçak tarantula, akrep ve dev hamamböceği ele geçirildi
Tarantulalar, yetkililerin yakın zamanda Kolombiya'nın El Dorado Uluslararası Havalimanı'nda el koyduğu 300'den fazla yaşayan eklembacaklı arasındaydı. (Image credit: Colombia Department of Environment)

Yetkililer yüzlerce örümceğin plastik küvetlerde gizlendiğini buldu. Kolombiya’nın Bogota kentindeki El Dorado Uluslararası Havalimanı’nda geçtiğimiz hafta bir bavula tιkıIıp yasa dışı yollardan Avrupa’ya götürülen yüzlerce Kolombiya tarantulası, dev hamamböceği ve akrepler yetkililer tarafından ele geçirildi.

Ajans temsilcilerinin 2 Aralık’ta yaptıkları açıklamada, havalimanı polisinin ülkeyi terk eden iki Alman vatandaşına ait bagajda canlı kargoyu fark ettiği ve Çevre Bakanlığı’na haber verdiği belirtildi.

Kolombiya'da 300'den fazla kaçak tarantula, akrep ve dev hamamböceği ele geçirildi
İki Alman, 232 tarantula örümceği, dokuz örümcek yumurtası ve yedi yavrusuyla bir akrep ve 67 hamamböceği içeren araknidleri taşımak için kullandıkları bir bavulda 210 plastik kap ile bulundu.

Yetkililer daha sonrasında yolcuların filmlerin arasına sararak sakladığı 210 plastik kabın içindeki 300’den fazla hayvana el koydu. Açıklamaya göre, küvetlerde 232 örümcek – Ctenizidae* örümcekler ve tarantulalar, 67 dev hamamböceği, yedi yavru akrep ve dokuz örümcek yumurtası vardı.

Bakanlık yetkilileri, Alman vatandaşlarının eklembacaklıları araştırma için Almanya’ya naklettiklerini iddia etmelerine rağmen, hayvanları ülkeden çıkarmak için uygun yetkiye sahip olmadıklarını söyledi.

“Çevre Bakanı Carolina Urrutia Vásquez yaptığı açıklamada yaptığı açıklamada, “Bu vatandaşlar gibi, sözde akademik veya araştırma amaçlı olmasına rağmen, herhangi bir soruşturmanın çevre yetkililerinden açık izin alması gerekir.” Dedi.

Kolombiya'da 300'den fazla kaçak tarantula, akrep ve dev hamamböceği
Yetkililer, kaçak eklembacaklılar arasında Blaberidae familyasına ait dev hamamböceği buldu. (Image credit: Colombia Department of Environment)

Açıklamaya göre, tutuklanan yolcular Kolombiya’da eklembacaklıları toplamak ve taşımak için Kolombiya’da gerekli izinlere ve lisanslara sahip değildi ve davranışlarının sonucu olarak para cezalarının yanı sıra hukuki ve cezai soruşturmayla karşı karşıya kalabilirler.

Dedektifler, kaçak eklembacaklıların Bogota’nın kuzeydoğusunda, San Luis de Gaceno belediyesine bağlı Boyacá’da toplandığını belirledi. Yasadışı kargo, akrep Buthidae ailesindeki bireyleri; dev hamamböceği ailesi Blaberidae; ve örümcek aileleri Barychelidae (trapdoor örümcekler) ve Theraphosidae (tarantulalar) ı içeriyor.

Eylül ayında Kolombiyalı yetkililer, Bogota havaalanından Hong Kong’a giden 3.493 köpekbalığı yüzgecine** ve 256 pound (117 kilogram) balık yüzme kesesine*** el koyarak başka bir yasadışı ihracat operasyonunu engelledi.

Bakan Urrutia Vásquez yaptığı açıklamada, havaalanının “Bogota’daki vahşi yaşam kaçakçıIığının odak noktası olmaya devam ettiğini” söyledi. Yalnızca 2021’de yetkililer, El Dorado Uluslararası Havalimanı’nda ticareti yapılan 11.000’den fazla örneği kurtardı; bakanlık yetkililerinin bildirdiğine göre, bunlardan 7.058’i yaşıyordu.

Kolombiya'da 300'den fazla kaçak tarantula, akrep ve dev hamamböceği ele geçirildi
Tarantulalar, yetkililerin yakın zamanda Kolombiya’nın El Dorado Uluslararası Havalimanı’nda el koyduğu 300’den fazla yaşayan eklembacaklı arasındaydı. (Image credit: Colombia Department of Environment)
  • *Ctenizidae, 2 alt familyada toplanan 9 cins ve 117 türle temsil edilen örümcek familyası. Toprak altında ya da ağaç kabuğunda kurduğu yuvasının ağzını ipek menteşeyle tutturduğu bir kapakla örterler. Bu yüzden İngilizce’de adları tuzak kapılı örümcekler (trapdoor spider) adıyla anılırlar.
  • **Yüzme kesesi, gaz kesesi, balık maw veya hava kesesi, birçok kemikli balığın kaldırma kuvvetlerini kontrol etme ve böylece yüzme sırasında enerji harcamak zorunda kalmadan mevcut su derinliklerinde kalma yeteneğine katkıda bulunan dahili bir gaz dolu organdır.
  • ***Köpekbalığı yüzgeci köpekbalıklarından yüzgeçleri çıkarma ve köpekbalığının geri kalanını okyanusa geri atma eylemidir. Bu eylem birçok ülkede yasaklanmıştır. Köpekbalıkları atıldıklarında hala hayatta, ancak yüzgeçleri yoktur.

Çeviri: Ceyda Yaşar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

GIPHY App Key not set. Please check settings

Anubis Kimdir, Mısır Tanrıları Arasındaki Konumu Nedir?

Anubis Kimdir, Mısır Tanrıları Arasındaki Konumu Nedir?

Ova tapiri Güney Amerika'da yok olma tehlikesiyle karşı karşıya

Ova tapiri Güney Amerika’da yok olma tehlikesiyle karşı karşıya