içinde

Avusturya Nerededir? Avusturya Hakkında Her Şey

Avusturya
Avusturya

İşte çocuklar tarafından özellikle çocuklar için seçilen ve araştırılan Avusturya hakkındaki bazı ilginç bilgiler.

Avusturya

Nüfusu: 9 milyon insan Avusturya ‘da yaşıyor (2020)

Başkenti: 1,9 milyon nüfuslu Viyana (Almanca’da Wien)

Adı: Avusturya Cumhuriyeti

Yönetim şekli: Demokrasi, Cumhuriyet

Dili: Almanca

Okur – yazarlık oranı: %99’dan fazlası okuyup yazabiliyor.

Dini inanç: Genel olarak Hristiyanlık (Roma Katolikleri %74)

Para birimi: 1 Euro = 100 Cents(sent); 2002 öncesinde: Avusturya Şilini (Banknot) ve Groschen (Madeni para)

Milli Marş: Bundeshymne (federal ilahi) “Land der Berge” (“Dağlar Ülkesi”)

Ulusal Semboller: Deniz kartalı (ulusal kuşu), Edelweiss (ulusal çiçeği), kırmızı ve beyaz (ulusal renkleri)

Ulusal Günü: 26 Ekim

Avusturya Hakkında Bilgiler

Avusturya, Orta Avrupa’da denize kıyısı olmayan bir ülkedir. Sekiz ülke ile sınırlarını paylaşmaktadır: Almanya, Çekya, Slovakya, macaristan, Slovenya, İtalya, Lihtenştayn, İsviçre (bunları haritada görebilirsiniz – Saat yönüne göre kuzeyde/yukarıda).

En uzun sınırını Almanya ile paylaşmakta ve yaklaşık 801 km / 497 mil uzunluğundadır. Avusturya, İsviçre ve Lüksemburg ile birlikte, Orta Avrupa’da denize kıyısı olmayan birkaç ülkeden biridir. Alplerin batı ve güney kısımlarını çevrelediği, doğu ve kuzey kesimlerinde de genellikle yumuşak tepeleri olan, çoğunlukla dağlık bir ülkedir.

Avusturya, ABD’deki Güney Carolina eyaletiyle boyut olarak benzetilebilir.

Avusturya Haritası
Avusturya Haritası

Coğrafi Güzellikleri

Aziz Stephen Katedrali’nin Viyana üzerinden görünümü Avusturya’nın başkenti Viyana’dır (Almanca’da Wien). Viyana aynı zamanda Avusturya’nın en büyük şehridir. Viyana Avusturya’nın başkentidir. Avusturya’daki en uzun nehir Tuna Nehri’dir (Almanca’da Donau olarak adlandırılır). Tuna Nehri, Avrupa’nın ikinci en uzun nehridir. Nehir Karadeniz’e giderken 349 km / 216 mil boyunca Avusturya üzerinden geçer. Avusturya’daki en büyük Tuna Nehri limanları Viyana ve Linz’dir..

Tuna ve Nibelungen Köprüsü
Tuna ve Nibelungen Köprüsü

Avusturya’nın en yüksek dağı, 3798 metre / 12460 ft ile ‘Grossglockner’dır. Avusturya Alpleri’ni çapraz bir şekilde kesen Grossglockner; yüksek dağ yolları, keskin virajları ve Avusturya’nın en yüksek dağlardan oluşan panoramik manzaraları ile ünlüdür. Manzaralı rota, kar ve hava koşullarına bağlı olarak genellikle Ekim sonundan Mayıs başına kadar kapalıdır.

Grossglockner Alp Yolu
Grossglockner Alp Yolu

Avusturya’nın en büyük gölü Neusiedl Gölü’dür (Almanca’da “Neusiedler See” olarak geçer). Neusiedl Gölü, Avusturya ve Macaristan arasında kalan, Herhangi bir nehre veya okyanusa akmayan, sınırlı bir drenaj havzasına sahip Avrupa’nın en büyük gölüdür. Göl, su sporları meraklıları ve sörfçüler arasında popülerdir.

Neusiedler Gölü
Neusiedler Gölü

Çocuklar için Gezilecek Yerler

Viyana / Wien(Almanca’da): Viyana Prater eğlence parkını ziyaret edip tarihi dönme dolaba binmelisiniz. Şehri keşfederken, Stephansdom’un (Aziz Stephen Katedrali) çok renkli camlarla kaplı çatısına hayran kalıcaksınız. Ayrıca kafelerden birini ziyaret edip Avusturya’nın bazı lezzetli keklerini ve spesiyallerini tatmayı unutmayın.

Viyana
Viyana

Tuna Vadisi: Tuna nehri (Almanca ‘Donau’) boyunca özel düz bisiklet yollarını kullanarak Passau’dan Viyana’ya bisikletle gidebilirsiniz . Bisiklet yolu kabaca 300 km / 186 mil uzunluğundadır ve Yukarı Avusturya üzerinden, Almanya-Avusturya sınır şehri Passau’dan Avusturya’nın başkenti Viyana’ya kadar uzanır. Tuna Nehri boyunca bisiklet sürebilirsiniz.

Tuna Vadisi
Tuna Vadisi

Salzburg: Besteci ve müzik dehası Wolfgang Amadeus Mozart’ın memleketindeki Mozart müzesini ziyaret etmelisiniz. Ayrıca lezzetli bir çikolatalı tatlı ‘Mozartkugeln’i tatmayı unutmayın.

Salzburg
Salzburg

Göller Bölgesi: En popüler tatil yerlerinden biri olan ‘Salzburger Land’de kristal berraklığındaki gölün sularında yüzebilir veya yazın dağlarda yürüyüş yapabilirsiniz. Kışın Saalbach-Hinterglemm gibi en ünlü kayak merkezlerinden bazılarını bu bölgede bulacaksınız! Saalbach yaz kış fark etmeksizin turistlerin popüler duraklarındandır.

Saalbach
Saalbach

Innsbruck: Alp Hayvanat Bahçesini ve ünlü kayakla atlama arenasını ziyaret edebilirsiniz. Innsbruck’taki ünlü altın çatı ‘Goldenes Dachl’ın altın çinilerini hayranlıkla izleyeceksiniz.

Insbruck'un Ünlü Altın Çatısı
Insbruck’un Ünlü Altın Çatısı

Tirol: Tirol Alpleri’nde bir buzulda gerçek dağ yürüyüşü veya kayak yapmayı deneyimlemelisiniz. Güney Avusturya Wattens’teki Swarovski Kristallwelten’de (Swarovski Kristal Dünyaları) bulunan büyülü ortamları da ziyaret edebilirsiniz.

Kristallwelten Çeşmesi
Kristallwelten Çeşmesi

Avusturya Halkı

Avusturyalıların üçte ikisi şehir merkezlerinde yaşamaktadır. Avusturya’nın en büyük şehirleri Graz, Innsbruck ve Salzburg’dur. Kuzey ve doğu kesimleri daha yoğun nüfusludur. Avusturya’nın geleneksel kültürü ve gelenekleri, halkın çoğunluğu tarafından benimsenen Katolik dininden etkilenir. Geleneksel halk şarkıları ve dansları popülerdir ve topluluk kutlamaları veya festivaller için tipik ‘Dirndl’ (geleneksel kadın kıyafeti) veya ‘Lederhosen’ (deri şort) gibi geleneksel kıyafetler giymek gençler arasında giderek daha popüler hale gelmektedir.

Avusturyalılar açık havada vakit geçirmeyi severler ve çoğu avusturyalı çocuk, kışın iklim ve konum nedeniyle çok fazla kar yağan yüksek kesimlerde genellikle küçük yaşta kayak veya snowboard yapmayı öğrenir. Avusturyalılar sporda aktif bir millettir. Futbol, ​​tenis ve jimnastik gibi alanlarda faaliyet birçok spor kulübü vardır. Okullarda en popüler spor faaliyetleri futbol, ​​voleybol, basketbol, ​​bale ve danstır. Kayak veya snowboard gibi kış sporları gençler ve yaşlılar arasında popülerdir.

Lederhosen Giyen Erkekler
Lederhosen Giyen Erkekler

Özellikle Doğu Avrupa ülkelerinden birçok göçmen Avusturya’da yaşıyor, çalışıyor ve eğitim görüyor. Son yıllarda Suriye, Irak ve çeşitli Afrika ülkelerinden gelen mülteciler Avusturya’da yeni bir yuva kurmaktadırlar. ancak son yıllarda Avusturya siyaseti göç konusunda daha kısıtlayıcı hale geldi.

Avusturya’da Dil

Avusturyalılar, ülkenin resmi dili olan Almanca’yı konuşurlar. Bununla birlikte, bazı güçlü Avusturya Alman lehçeleri vardır ve bazı kelimeler Avusturya’da kullanılır, ancak Almanya’da kullanılmaz. Bu kelimeler arasında şunlar yer alır: Paradeiser (Almanca: Tomaten) – Türkçe’de ‘domates’ veya Palatschinken (Almanca: Pfannkuchen) anlamına gelir – Türkçe’de ‘krep’ anlamına gelir. Avusturya’daki tipik selamlama “Merhaba” anlamına gelen “Servus” dur. Viyanalılar, tipik Avusturya-Alman olarak kabul edilir.

Prater'e Hoşgeldiniz
Prater’e Hoşgeldiniz

Meşhur Avusturyalılar

Wolfgang Amadeus Mozart: Avusturya, Wolfgang Amadeus Mozart (yukarıdaki Tischbein’in resminde gördüğünüz kişi), Joseph Haydn ve Johann Strauss gibi büyük müzisyenler ve bestecilerle tanınır.

Mozart
Mozart
  • Wolfgang Amadeus Mozart (1756 – 1791), ‘Die Zauberflöte’ (Sihirli Flüt) gibi müzik parçalarıyla tüm zamanların en büyük bestecilerinden biri olarak bilinir.
  • Johann Strauß – Baba (1804 – 1849) Avusturyalı bir Romantik besteciydi ve valsleriyle ünlüydü. Ünlü Viyana Valsi’nin bestecisidir. ‘Blue Danube’ vals müziğini buradan dinleyebilirsiniz.
  • Joseph Haydn (1732 – 1809) birçok kişi tarafından Viyana Klasiğinin babası olarak kabul edilir.

Friedenreich Hundertwasser veya Gustav Klimt gibi birçok ünlü sanatçı ve ressam da Avusturyalıdır. Gustav Klimt (1862 – 1918) bir ressamdır ve Avusturya’nın Art Nouveau tarzının ana figürü olarak kabul edilir. Ünlü resimlerinden biri de ‘The kiss’ (öpücük)’dür.

  • Friedensreich Hundertwasser (1928 – 2000), Avusturya’nın en ünlü avangart sanatçılarından birisiydi. Renkli duvar resimleri ve binalarıyla tanınırdı.

Tanıyor olabileceğiniz birçok ünlü Avusturyalı var. Kaliforniya’nın eski eyalet valisi Arnold Schwarzenegger’in kariyerine önde gelen bir vücut geliştirmeci olarak başladığı Avusturya’da doğup büyüdüğünü biliyor muydunuz?

Günümüzün en popüler Avusturyalı spor idolleri:

  • Nicki Lauda, eski Formula 1 sürücüsü ve “Lauda Air” havayolu şirketinin sahibi
  • Felix Baumgarnter, paraşütçü
  • Anna Gasser, snowboarder
  • Anna Fenninger, kayakçı

Dönüp tarihe baktığımızda, ünlü Avusturyalılar arasında İmparatoriçe Sissi (Avusturya Elizabeti), Arşidük Franz Ferdinand, Sigmund Freud ve kötü şöhretli Adolf Hitler sayılabilir.

Avusturya Ekonomisi

Avusturya, gelişmiş bir sanayi ülkesidir. Ülkenin oldukça gelişmiş bir turizm sektörü vardır. Ancak doğal kaynakları yalnızca petrol, kömür ve kereste gibi şeylerle sınırlıdır. Ülke aynı zamanda Çok değerli sanat eserleri, el sanatları, mücevherleri, seramikleri ve cam eşyalarıyla da ünlüdür. Avusturya organik tarımda oldukça güçlüdür. Organik tarım, ülkenin tarım arazisinin %22’sinden fazlasında kuruludur. Başlıca tarım ürünleri tahıllar, patatesler, şarap ve meyvelerdir. Süt ürünleri, sığır eti ve kereste de önemli ürünler arasındadır.

Avusturya’daki çiftliklerin üçte ikisi alp dağlarında bulunmaktadır. Dağ çiftçiliği çoğunlukla ülkenin batı kısımlarında yapılırken, doğu Avusturya’da ekilebilir tarım yapılır. Avusturya’nın ana ticaret ortakları Almanya, İsviçre, İtalya ve ABD’dir.

Avusturya’da Yiyecekler

Avusturya yemekleri, ortak birçok kültürel gelenekten dolayı komşu ülkeler olan Macar, Alman ve İtalyan yemek geleneklerinden etkilenir. Ana yemekleri domuz eti, sığır eti ve dana eti gibi etlerin yanı sıra patates, soğan, pancar veya havuç gibi köklü sebzelerden ve ıspanak, fasulye gibi yeşil sebzelerden oluşur. Wiener Schnitzel, Birçok kesim tarafından Avusturya’nın ulusal yemeği kabul edilir.

Popüler Avusturya yemek spesiyaliteleri:

Şnitzel: ‘Vienna Schnitzel’ un, yumurta ve galeta unu ile kaplanmış ve derin yağda kızartılmış, yumuşatılmış, düzleştirilmiş bir dana eti parçasıdır. Avusturya’da Schnitzel o kadar büyüktür ki tabağınızı hemen hemen kaplar!

Şnitzel
Şnitzel

Semmelknödel (Avusturya ekmek köftesi): Ekmek kırıntıları, patates veya karışık un ve süzme peynirle yapılan bir köftedir. Popüler olarak tuzlu veya tatlı yemeklerde servis edilir.

Avusturya Ekmek Köftesi
Avusturya Ekmek Köftesi

Sachertorte: Türkçesi: Sacher keki. Portakal marmelatıyla doldurulmuş ve bitter çikolata sosuyla(ünlü Viyana’daki Hotel Sacher tarafından hazırlanmaktadır) kaplı çikolatalı bir kektir.

Avusturya Apfelstrudel:  Applestrudel geleneksel olarak dondurma, çırpılmış krema veya vanilya sosu ile servis edilir.

Apfelstrudel
Apfelstrudel

Popüler olarak yenen patatesler arasında, dilimlenmiş ve tavada kızartılmış ‘Pommes Frites’ veya ‘Bratkartoffeln’ vardır. Kahvaltıda beyaz, kepekli undan yapılan yuvarlak veya normal ekmekle birlikte müsli yenir. Ayrıca Avusturyalılar tatlıları ve kekleriyle de ünlüdür! Enerji içeceği Red Bull’un Avusturyalı Dietrich Mateschitz tarafından icat edildiğini biliyor muydunuz?

Avusturya’daki Hayvanlar

Avusturya, özellikle dağlık bölgelerde bazı vahşi hayvanlara ev sahipliği yapmaktadır. Burada hala kızıl geyik, Alp dağ keçisi (Alpine ibexes), yaban domuzu, vaşak veya dağ sıçanı ile karşılaşılabilir.

Marmot
Marmot

MEHMET ÇOLAK


Bunlar da ilginizi çekebilir

Chichén Itzá Nerededir? Chichén Itzá Hakkında Her Şey

Arjantin Nerede? Tarihi, Kültürü, Arjantin Hakkında Her Şey

Barbados Nerede?, Tarihi, Kültürü | Barbados Hakkında Her Şey

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

GIPHY App Key not set. Please check settings

Joker

Joker Film İncelemesi

Kanser Hücreleri

Yeni Keşif Kanserle İlgili 100 Yıllık Bir Gizemi Çözmüş Olabilir