içinde ,

İnsan Embriyoları Oluşum Tarihinden 14 Gün Sonra Laboratuvarda Geliştirilebilir

İnsan Embriyoları Oluşum Tarihinden 14 Gün Sonra Laboratuvarda Geliştirilebilir

Bilim insanları, Uluslararası Kök Hücre Araştırmaları Derneği’nin (ISSCR) yönergelerini güncellemesinden sonra 14 günden daha uzun bir süre insan embriyolarını büyütebilecekler. 1900 lerin başından beri bilinmekte olan “14 gün kuralının” asıl amacı embriyonun büyüyüp hücre çizgisine ulaşmasını engellemektir. Yeni çıkan bu kural bilim insanlarının elini daha da rahatlatacak. Araştırmacıların bir embriyonun büyümesine devam etmesine izin verilmeden önce, her vaka artık titiz bir etik incelemesine ve onayına tabi olacak.

İnsan Embriyoları Oluşum Tarihinden 14 Gün Sonra Laboratuvarda Geliştirilebilir
İnsan Embriyoları Oluşum Tarihinden 14 Gün Sonra Laboratuvarda Geliştirilebilir

İnsan embriyoları üzerinde yapılan çalışmalar tartışmalı tartışmalarla dolu olsa da araştırmacılar, 14 günden sonra ortaya çıkan gelişimsel sorunları anlamak için yönergeleri gevşetmenin önemli olduğuna inanıyor.

“Yeni bilimsel yaklaşımlar tüm alanlarda, özellikle de kök hücre bilimi çevresinde ortaya çıkmaya devam ediyor. Murdoch Çocuk Araştırmaları Enstitüsü Baş Bilimcisi ve ISSCR’nin yeni Başkanı Profesör Melissa Little, yaptığı açıklamada, ortaya çıkan bu teknolojilerin bazıları, insan sağlığına faydası uzun vadeli hedef olsa bile etik zorluklar ortaya koyuyor” dedi.

Bu, özellikle insan embriyosunun modellenmesi ve insan-hayvan kimerik dokularının üretilmesi araştırmalarında böyledir.

Bu kılavuz ilkelerin araştırma topluluğu tarafından geliştirilmiş olması, derin bir sorumluluk ve dürüstlük duygusunu ve bilimin toplulukla adım adım ilerlemesini sağlamak için aktif bir arzuyu gösterir. 14 gün kuralı, tarihteki en yaygın kabul edilen tıbbi kurallardan biridir ve dünyadaki hemen hemen her ülke bunu kendi yönergelerine uygulamaktadır.

İnsan Embriyoları Oluşum Tarihinden 14 Gün Sonra Laboratuvarda Geliştirilebilir

Araştırma ve dölleme için laboratuvar ortamlarında insan embriyoları geliştirme yeteneğinin gelişim biyolojisini değiştirdiği in vitro fertilizasyonun (IVF) piyasaya sürülmesinin ardından yürürlüğe girdi. 15 gün civarında, embriyonun arka tarafında gastrulasyonun (birden çok hücre katmanının oluşumu) başlangıcını işaret eden bir görünür hücre çizgisi olan “ilkel çizgi” adı verilen bir yapı gelişir. Bu, daha fazla araştırmayı durdurmak için bariz bir nokta olarak kabul edildi ve kılavuzlar araştırma komiteleri tarafından kabul edildi.

Bununla birlikte, teknoloji ilerledikçe, düşüklere veya kalıcı sağlık sorunlarına yol açan birçok kusurun 14 günden sonra başladığı ortaya çıktı. Bu nedenle, bu kılavuzların gözden geçirilmesi istendi ve ISSCR, kuralları gevşetmeyi uygun gördü. Artık araştırmacılar, gevşetilmiş yönergelerin yararlı bir etkisi olacağından eminler, ancak düzenleyici kurumların etik hususlar konusunda takipçi olmalarını istiyorlar.

Profesör Little “Kök hücre temelli tedavilerin geliştirilmesindeki ilerlemelerle, insan ve hayvan hücrelerini birleştiren dokuların yaratılması, insana geçmeden önce bu tür tedavilerin değerini kanıtlamak için gereklidir. Bu aynı zamanda dikkate alınması gereken etik zorluklar da sunuyor” dedi.

“Gen düzenlemedeki ilerlemelerle, genetiği değiştirilmiş hücreler sunma olasılığı var. Bu, yeni tedaviler için büyük umut vaat ederken, bu tür araştırmaların izlenmesi ve onaylanması da önemlidir. Her durumda, Kılavuz İlkeler, bir teknolojinin iyi olma potansiyeline sahip olduğu ancak düzenleyici gözetime sahip olması gerektiğini ana hatlarıyla belirtir.”

Oğuzhan Saçkıran

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

GIPHY App Key not set. Please check settings

Mide Ekşimesi ve Reflü Doğal Yollarla Nasıl Geçer?

Mide Ekşimesi ve Reflü Doğal Yollarla Nasıl Geçer? 14 Bilimsel Yolu!

Çin, H10N3 Kuş Gribi Türünün İlk İnsan Vakasını Doğruladı

Çin, H10N3 Kuş Gribi Türünün İlk İnsan Vakasını Doğruladı