içinde

2022’de Bulunan 10 Sıra Dışı Hazine

2022'de Bulunan 10 Sıra Dışı Hazine
İşte 2022'de gün ışığına çıkan 10 sıra dışı keşif

Yüzyıllar boyunca insanlar altın ve gümüşü işleyerek mücevherlere, madeni paralara ve diğer büyüleyici eşyalara dönüştürdüler. Bu parlak nesnelerden bazıları, ortaya çıkarılacağını düşünmeyen halklar tarafından gömüldü veya delik ceplerden düştü ve kayboldu. Bu hazineler, yüzlerce yıl ile binlerce yıl sonra geçmişimizi araştıran arkeologlar tarafından bulunacaktı.

İşte 2022’de gün ışığına çıkan 10 sıra dışı hazine keşfi:

1. ‘Ucuz mücevher’ gerçek bir altın Viking yüzüğü çıktı

viking yüzüğü
Halka burada demetin merkezine yakın bir yerde görülebilir. Arkeologlar, eşyaları Norveç’teki bir antika dükkanından satın aldığını söyleyen bir adama kadar takip ettiler.(Resim kredisi: Vestland İlçesi)

Bükülmüş metal tellerden tasarlanmış büyük bir altın Viking yüzüğü. Kadın, yüzüğü işlemelerine göre tarihlendirebilen arkeologlara gösterdi. Arkeologlara göre, güçlü bir Viking şefi bu yüzüğe 1000 yıldan daha uzun bir süre önce sahip olmuştu.

Yüzük resmin ortasına yakın bir yerde görülebilir. Arkeologlar, eşyaları Norveç’teki bir antika dükkanından satın aldığını söyleyen bir adama kadar takip ettiler.

Norveç’te bir kadın çevrimiçi bir müzayededen bir deste ucuz mücevher satın aldığında giyecek eğlenceli kostüm parçaları bulmayı umuyordu. Bunun yerine tamamen başka bir şey keşfetti:

2. Mutfak tadilatı madeni para zulasını ortaya çıkardı

altın madeni para
Bir mutfak tadilatı sırasında müteahhitler, döşeme tahtalarının altına gizlenmiş yaklaşık 300.000 $ değerinde altın para buldular.(Resim kredisi: Nezaket Spink & Son)

Rutin bir mutfak tadilatı, ömürlük bir keşfe yol açtı: Birleşik Krallık’ta 18. yüzyıldan kalma bir evin ahşap döşeme tahtalarının altına gizlenmiş yaklaşık 290.000 Dolar değerinde altın madeni para bulundu.

3. İsrail’deki Bizans altın paraları

bizans altın paraları
Altın sikkelerin çoğu Bizans İmparatoru Herakleios’un suretini tasvir etmektedir.(Resim kredisi: Dafna Gazit/Eski Eserler Dairesi)

Kuzey İsrail’deki bir doğa koruma alanında arkeologlar, Bizans İmparatorluğu’na (MS 330-1453 dolaylarında) tarihli 44 altın sikkelik bir hazine çıkardılar.

Bu muhteşem sikkeler, İmparator Phocas (MS 602 – 610) ve İmparator Herakleios’un (M.S. 610 – 641) hükümdarlıklarına aitti. Gömü sahibi, zulayı MS 635’te bölgeyi ele geçiren Müslüman askerlerden kaçmadan önce gömmüş olabilir.

4. Mısır tapınağının yakınındaki altın ve gümüş sikkeler

gümüş sikkeler
Arkeologlar Mısır’ın Esna kentindeki tapınak alanında hem altın hem de gümüş sikkeler ortaya çıkardılar.

Son bin yıldır, bir Mısır tapınağının yakınında yeraltında gömülü altın ve gümüş para zulası duruyordu. Bu sikkeler MS 610’dan 13. yüzyıla kadar süren İslami döneme aitti.

Türlü türlü madeni paralardan gümüş sikkeler, o dönemdeki 286 kral ve krallığa ait, altın sikkelerden biri ise 13. yüzyılda Kral II. Leo’nun şuan ki Ermenistan olan yerde saltanatı zamanında basılan bir sikkeydi, bulunan bronz ve pirinç sikkelerde Osmanlı İmparatorluğuna aitti.

5. Çin’de ki 3.000 yıllık altın cenaze maskesi

altın cenaze maskesi
Altın cenaze maskesi, Shang Hanedanlığı’ndan eski bir soylunun mezarında bulundu. 3.000 yıldan daha eski olduğu düşünülmektedir.

Şu anda orta Çin bölgesinde bulunan bir soylunun 3.000 yıllık mezarı zengin bir hazine içeriyordu: Bölgede şimdiye kadar bulunan en eski altın nesnelerden biri olan altın bir cenaze maskesi. Araştırmacılar, maskenin bir yetişkinin yüzünü kaplayacak kadar büyük olduğunu ve ölen kişinin “yok olmaz altın bir vücuda” sahip olmasını sembolize etmiş olabileceğini söylediler.

6. Altın ve Lal Taşlı Kolyeyle Gömülmüş Başrahibe

lal ve altın kolye
Erken Orta Çağ kolyesi (solda) ve onun bir temsili resmi (sağda).

Yedinci yüzyıl İngiltere’sinde gömülen seçkin bir kadının cenazesi, altından, lal taşlarından ve Roma parası ile yapılmış çarpıcı bir kolyeyle toprağa verildi. Definde, bu orta çağ kadınının bir başrahibe hatta muhtemelen kraliyet ailesi gibi öncü bir kadın Hıristiyan lider olabileceğini gösteren iki etkileyici haç vardı.

7. Suikasta Kurban Giden Roma İmparatorunu Tasvir Eden Altın Sikke

roma parası
Macaristan’da yeni bulunan Roma parasının bir tarafında sakallı İmparator Volusianus, diğer tarafında özgürlüğün simgesi olan Libertas yer alıyor.

Kazı ekipleri, Macaristan’da öldürülen bir Roma imparatorunu tasvir eden “çok nadir” bir altın sikke ortaya çıkardılar. MS 3. yüzyıla ait madeni para, yaklaşık iki yıl babasıyla birlikte hüküm süren ve kendi askerleri onu ve babasını öldürmeden önce İmparator Volusianus’un yüzünü gösteriyor.

Volusianus’un saltanatı çok kısa olduğu için, özellikle Roma altın sikkelerinin çok nadir olduğu Macaristan’da, benzerini gösteren madeni paralar daha da nadirdir. Bu madeni para o zamanlar çok değerliydi, bu yüzden onu kaybetmek sahibi için büyük bir kayıp olmalı.

8. Pancar çiftliğinde keşfedilen antik altın kemer

altın kemer
Çek Cumhuriyeti’nde bir pancar yetiştiricisi tarafından bulunan bir Tunç Çağı altın kemeri.

Çek Cumhuriyeti’nde bir pancar çiftçisi, arazisinde beklenmedik bir şekilde buruşuk bir altın levha ortaya çıkardı. Çiftçi yerel arkeologları çağırdı, altın hazinenin muhtemelen yaklaşık 2.500 yıl önce Tunç Çağı’ndan bir deri kemerin ön yüzü olduğunu belirlediler.

Arkeologlar, altın levhayı süsleyen eş merkezli dairelerin kozmolojik sistemleri temsil edebileceğini söyledi. Kemerin kime ait olduğu belli değil, ama kim yaptıysa şüphesiz seçkin biriydi.

9. ‘Eğlence Tanrısı’nı Tasvir Eden Mısır Yüzüğü

mısır yüzüğü
Bu altın yüzük, Bes’in bir gravürünü gösteriyor. Bir cüce olarak tasvir edilen, doğum yapan kadınları da koruyan bir “eğlence tanrısı” olarak görülürdü.

Eski Mısır’dan 3.300 yıllık bir mezar, “eğlence tanrısı” oymalı altın bir yüzük de dahil olmak üzere bir avuç değerli mücevher içeriyordu. Bu tanrı Bes, genellikle bir cüce olarak tasvir edilir ve genellikle müzik çalarken ve iyi vakit geçirirken tasvir edilirdi. Ayrıca Bes, doğum sırasında kadınları korumasıyla da bilinirdi.

Arkeologlar altın bir kolye ve “Yeryüzünün Hanımı” anlamına gelen Mısır hiyeroglif yazıtlı bir yüzük daha buldular, ancak bu yazıtın atıfta bulunduğu kadının kimliği hala bilinmiyor.

10. Nadir madeni para, Charlemagne’nin potresine sahip

nadir madeni para
Charlemagne’nin yaşarken yapılmış bu nadir gümüş sikke, onun portresini gösteriyor.

Charlamagne’nin yaşamı boyunca yapılmış ve bilinen birkaç değerli portresi var, şimdi bunlardan biri de 1.200 yıllık nadir bir madeni paranın üzerinde bulundu. Madeni para, değerli zulasını torununa bırakan bir Fransız çiftçinin koleksiyonundaydı.

Torunu yıllar sonra madeni paraları gözden geçirip, Charlemagne parçasını eBay’e koyduğunda, Alman müze küratörleri onu satın alma şansına kaçırmamak için hemen atladılar. Charlemagne (MS 768’den 814’e kadar hüküm sürdü), Batı Roma İmparatorluğu yüzyıllar önce çökmüş olmasına rağmen, denarius (dinar) olarak bilinen bu madeni parada, şapkasında bir defne ve bir Romalı general elbisesiyle bir Roma imparatoru gibi tasvir edilmişti. Peki niye?

Vatikan, MS 800’de Noel gününde onu Romalıların imparatoru olarak taçlandırdığı için madeni para yaraşır bir semboldü.

Çeviren: Mete Pehlivan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

GIPHY App Key not set. Please check settings

japon bilimadami kopya

Japon Bilim İnsanı Kendine Benzeyen Bir Robot Üretti

göz seğirmesi

Göz Seğirmesinin 6 Nedeni