içinde ,

Titanik Nasıl Battı? Batmaz Gemi Titanik’in İnanılmaz Batış Hikayesi

Batmaz Gemi Titanik Efsanesi

Titanik Nasıl Battı? Batmaz Gemi Titanik'in İnanılmaz Batış Hikayesi
Titanik Nasıl Battı? Batmaz Gemi Titanik'in İnanılmaz Batış Hikayesi

Bazı insanlar gerçekten Titanik’ in batmayacağını sanıyordu ve onların bu efsane hakkında değişmez bir inancı vardı.

Garip, değil mi?

Döneminin en iyisinden yapılan  gemi ilk seferinde battı. “Batmaz”  olarak övülen trajik geminin kendiyle birlikte yaklaşık 1500 kişiyi batırarak ilk yolculuğunda Atlantik okyanusunun dibine gideceğini kim düşünebilirdi ki?

Onu ilk gördüklerinde, bazı insanların aslında batmaz olarak adlandırmaları ironidir.

Titanik Nasıl Battı? Batmaz Gemi Titanik'in İnanılmaz Batış Hikayesi
Titanik Nasıl Battı? Batmaz Gemi Titanik’in İnanılmaz Batış Hikayesi

O kadar moderndi ki onun büyüklüğüne, güvenlik sistemine, lüks eşyalarına, en önemlisi boyutuna tanıklık eden herkese ilham oldu.

Harland ve Wolff gemiyi inşa etti; Dünyada en büyük ikinci gemi olması için dizayn ettiler. Şaşırtıcı bir şekilde, deniz mimar şefi Thomas Andrews, Titanik’le birlikte son nefesini veren 1500 şanssız insan arasındaydı.

Titanik’i Batmaz yapan şey neydi?

Titanik su üzerindeki en büyük ikinci gemiydi. Okyanusa yerleştiği zaman, 67,000 ton suyu yerinden kaldırıyordu.

Onu, dünyadaki en iyi deniz mimarı dizayn etti. Gemiyi yeni bir mucize yapmak için bütün gelişmiş şeyleri ona eklediler. İlk kez yelken açtığı 1912’de mucize gerçekleştirildi. O, 882.5 fit uzunlukta, 175 fit yükseklikte ve 92.5 fit genişlikteydi.

Tasarımcı,  uzaktan çalışabilen elektronik su geçirmez kapılarla birlikte su geçirmez kompartımanlar yaptı. Gemi aynı zamanda lüks spor salonu, pahalı restoranlar, geniş ve temiz yüzme havuzu, çeşitli kütüphaneler ve konforlu kabinler içeriyordu.

Baştanbaşa, Titanik o zaman hiçbir geminin sağlayamadığı harika bir seyahat tecrübesi sağladı. O, dünyadaki bazı en zengin insanları taşıyan kendi içinde harika bir dünyaydı.

İnsanlar Titanik’in batmazlığına gerçekten inandı mı?

Titanik Nasıl Battı? Batmaz Gemi Titanik'in İnanılmaz Batış Hikayesi
10 Nisan 1912’de Southampton’dan kalkan Titanik Gemisi

1912’ de, insanlar Titanik’in batmaz olduğunu düşünüyordu. Onlar geminin batırılmaz olduğuna inandılar çünkü gemi modern bilim ve teknoloji kullanılarak yapılmıştı.

  1. yüzyıl insanları bilimin herhangi bir problemi çözebileceğine ve batma probleminin çözülmüş olabildiğine inandılar.  O günlerde, bilim ve teknolojideki değişim ve ilerlemeleri gösterdiklerinden dolayı insanlar bu düşüncelerinde yanılmıyorlardı.

Hiç kimse Titanik için “ Batmaz” terimini tam olarak ilk kimin kullandığını bilmiyor. Hala, aslında batmaz olması için dizayn edildiği iddia edilen Titanik ve onun kardeşi Olimpik gemileri için White Star Line’ ın ( Titanik’e sahip olan şirket) broşür ve el ilanı reklamlarını piyasaya çıkardığına inanılıyor.

Belfast Morning gazetesi 1 Haziran 1911’de, Titanik’te kullanılan teknolojinin pratik olarak onu batmaz hale getirdiğini iddia eden bir rapor yayınladı. Aynı yıl, Shipbuilder olarak adlandırılan bir diğer dergi White Star Line üzerine kapsamlı bir makale yazdı.

O, gemilerin yapımı ve dizaynının onları gerçekten batmaz hale getirdiğini belirtti. Hatta James Cameron’un Titanik filmi, geminin batmazlığı soruşturulduğu zaman “ Bu gemiyi tanrı bile batıramaz!”  diyen güverte görevlisinin ağzından cesur bir ifade koydu.

Titanik Nasıl Battı? Batmaz Gemi Titanik'in İnanılmaz Batış Hikayesi
The Times gazetesi Titanik’in batması manşeti.

Yolculardan bazıları, okyanus üzerinde en güvenli gemi üzerinde seyahat ettiklerini ve onun gerçekten batmaz olduğunu resmi olarak söylediler. Onlar, Titanik’in batmazlığı efsanesine inandılar. Titanikte bir yolcu olan Margaret Devaney, gemi enkazından kurtulduktan sonra şaşkınlığını ifade etti ve

“ Titanikte yolculuk yaptım çünkü onun güvenli bir buharlı gemi olduğunu düşündüm ve batırılamayacağını duydum.”  dedi.

Üşütücü okyanus suyuna maruz kaldıktan sonra hayatını kaybeden zengin bir yolcu olan Thomson Beattie yolculuktan önce Amerika’daki annesine cevap yazdı:

“ Gemileri değiştiriyoruz ve batmaz yeni bir gemide eve geliyoruz.”

Beattie, arkadaşları John Hugo Ross ve Thomas McCaffery ile kış tatilini geçirmek için Avrupa’daydı. Seyahat etmekten bıkmışlardı ve aynı zamanda Ross da tatile devam etmek için hastaydı.

Bu yüzden, en güvenli ve batmaz gemiye inandıkları için evden ayrıldılar. Ancak, Atlantik Okyanusu’ nun ortalarında trajik sonlarıyla yüz yüze geldiler.

Titanik’in batması inanılmazdı. İnsanların bilime ve teknolojiye olan inançlarını tuzla buz etti. Titanik’in ilk kez yelken açmasına limandan tanıklık eden insanlar olayın bir yalan olduğunu düşündü. Hatta bazı insanlar, onu bir şaka olarak algıladı çünkü duydukları ve gördükleri şey hayal edilemezdi.

Titanik Nasıl Battı?

Titanik Nasıl Battı? Batmaz Gemi Titanik'in İnanılmaz Batış Hikayesi
Titanik Nasıl Battı? Batmaz Gemi Titanik’in İnanılmaz Batış Hikayesi

Titanik 11 nisan 1912’de İrlanda Queenstown’ dan yelken açtı. Yolcular mutluydu ve daha önce sahip olmadıkları yeni lüks bir seyahati deneyimliyordu.

Titanik, ilk birkaç gün sorunsuz bir şekilde seyahat etti fakat 14 Nisan 1912’de saat 23.40’ta beklenmedik bir şekilde buz dağına çarptı. Gemi, Kuzey Atlantik Okyanusu’ nda Newfoundland’ tan yaklaşık 375 mil uzaklıktaydı.

Gemi su geçirmez kompartımanında su girişine dirençli olarak dizayn edildi. O su geçirmezlik insanlara, bir şey olsa bile güvende olacakları umudunu verdi.

16 kompartıman arasında, 4 kompartıman suyla dolsa bile, gemi yüzecekti. Fakat buzdağı kompartımanları doldurmak için suya yol veren alttan gemi bölmelerine çarptı.

Gemiyi ikiye bölerek batmasını hızlandıran şey kompartımanlardan altısının hızlı bir şekilde su dolmasıydı. Bölünmeden sonra, el üstünde tutulan Titanik üç saat içinde okyanusun dibine çöktü ve trajik bir Titanik haline geldi.

Yolcular ve mürettebat arasından sadece 705 kişi kurtuldu ve 1517 kişi üşütücü Atlantik Okyanus suyunun ortasında korkunç bir öIümle yüzleştiler. Böyle büyük bir feIaketin arkasındaki neden  buzdağı Titanik’e çarptığı zaman insanların onun hala yüzebileceğine ve tehlike olmadığına inanmasıydı.

Onlar rahattı ve durum daha da kötüye gittikten sonra yardım çağrısı yaptılar. Sonuna doğru fark etme güvenlik için acele içinde olan birçok insanı öIdürmüş olabilir.

Çok fazla insan hayatını kaybetti çünkü yakındaki yelken açan gemi Californian’dı. Durumun yanlış anlaşılmasından dolayı, Kaptan Stanley Lord çağrıyı görmezden geldi ve devam etti.  Bir diğer gemi olan Carpathia çağrıya yanıt verdi fakat üç saat geçmişti ve oraya vardığı zaman Titanik çoktan okyanusun dibindeydi.

White Star Line’ın tepkisi?

Titanik Nasıl Battı? Batmaz Gemi Titanik'in İnanılmaz Batış Hikayesi
Titanik Nasıl Battı? Batmaz Gemi Titanik’in İnanılmaz Batış Hikayesi

Titanik’in çarpma haberi New york’taki White Star Line’ a ulaştığı zaman, White Star Line’ın genel başkan yardımcısı olan Franklin, Titanik’e güvenlerinin tam olduğunu, geminin batmaz olduğuna inandıklarını bildirdi.

Fakat Franklin bu sözcükleri söyleyene kadar Titanik’in çok derin bir yerde olduğunu bilmiyordu. Titanik’in batmaz olduğu efsanesi onu etkilemiş gibi görünüyor.

Sonuç

1985’te uzmanlar Atlantik Okyanusu’ nun tabanında geminin kalıntılarını keşfetti. Batmanın sebeplerini araştırdıklarında, büyük felakete neden olan birçok faktörü fark ettiler. Onları trajediye dahil olan faktörler serisi anlamına gelen “ olay basamaklama”  olarak adlandırdılar.

İlk önce, geminin buzlu yere göre çok fazla hızlı gittiğine inandılar.  Daha sonra, Kaptan Edward J. Smith buzdağını biraz görmezden geldi ya da çok az önemsedi. Sorumlu olunan son şey gözcü yerinde oturan mürettebatın dürbün eksikliği ve karanlıkta bir mesafeden buzdağını görmemesiydi.

Ancak, pasajlar aynı zamanda hızlı bir çöküşe neden olan gövde alanında daha düşük standartta materyal kullanımını da ekledi. İleri ve teknoloji dolu yapıma rağmen gövde, kazadan sonra koridorlarda kompartımanlara su girmesine izin veren dövme demir perçin dökümüyle kötü bir şekilde monte edilmişti.

Filmlerle, kitaplarla ve belgesellerle öümsüzIeştirilmiş Titanik, birçok insana ilham oldu ve birçoğunu kötü durumlarda bıraktı. Birçok insanın sevdiklerini çaldı.  Bazıları minik çocuklarını kaybederken, bazıları ebeveynlerini kaybetti. O, insanlık tarihinde barış zamanında büyük deniz felaketi olarak anılıyor.

Felaket o kadar büyüktü ki dünyayı şok etti. Titanik’ in trajedisi gelecek olaylardan kaçınmak için Dünyanın daha fazla güvenlik düzenlemesini kabul etmesine yol açtı. O, dünyayı yolcuların güvenliğini garantilemek için daha fazla özenmesi için uyandırdı.

Fulya ÖZKUL

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

GIPHY App Key not set. Please check settings

2 Comments

Bilim İnsanları, Büyük Kanyon’daki Milyarca Yıllık Kayaların Kaybolma Nedenini Buldular.

Büyük Kanyon’daki Milyarca Yıllık Kayaların KayboIma Nedeni Bulundu

Tarihte Su Altında Yapılmış Tek Savaş.

Tarihte Su Altında Yapılmış Tek Savaş