içinde ,

Thomas Midgley: İcatlarıyla Dünya’ya En Çok Zarar Veren Bilim İnsanı

1920’lerin Mucidi, Kimyasal Yapıtlarıyla İklim Değişikliğini Hızlandırdı.

thomas midgley jr
Thomas Midgley: İcatlarıyla Dünya’ya En Çok Zarar Veren Bilim İnsanı

Bu makalede Dünya’ya zarar veren mühendis ve kimyager olan Thomas Midgley hakkındaki tüm detayları işleyeceğiz.

Gezegenimizi tarih içinde etkileyen insanları belirleyecek olsaydık, çoğu insan, gezegenimizi ve içinde yaşadığımız geleceği veya bugünü değiştiren belirli seçimler yaptıkları için güçlü politikacıları en tepeye yerleştirirdi.

Bununla birlikte, icatları ve deneyleri Dünya’nın ekosistemini ve birçok insanın sağlığını büyük ölçüde etkilemiş olsa bile, çoğu insanın bilmediği biri için en üst nokta ayrılırdı.

Thomas Midgley
Thomas Midgley

Bu kişi, sonuçları dikkate almadan zehirli maddelerle deney yapmayı seven bir mühendis ve kimyager olan Thomas Midgley Jr.’dır.

Thomas, her tür benzinde bulunan ve uzun süre maruz kaldığında insan vücuduna son derece zararlı olan tetraetil kurşunu oluşturmasıyla tanınır.

Thomas Midgley Jr.’ın Hayatı

Thomas Midgley, 1889’da Beaver Falls Pennsylvania’da doğdu. Çok küçük yaşlardan itibaren arabalara karşı bir tutku geliştirdi ve bu nedenle, daha iyi araba lastikleri geliştiren bir mucit olan babası Thomas Midgley Sr. tarafından mekanik öğretildi.

Midgley ailesi, otomotiv endüstrisinde uzun bir yenilikçi olma geçmişine sahipti. Thomas’ın büyükbabası, 19. yüzyılın başlarında buhar motorunu geliştiren James Watt ile yakın çalıştı.

Thomas Midgley, 1911’de Cornell Üniversitesi’nden makine mühendisliği derecesiyle mezun olduktan sonra, Dayton Ohio’da yeni buluşlar için patentler oluşturan bir şirkette çalışmaya başladı. Thomas, General Motors’tan Charles F.Kettering gibi büyük mucitlerle çalıştı.

Charles F.Kettering
Charles F.Kettering (Kaynak: Wikimedia Commons)

Kettering, motorun ateşleme sorunları yaşamasını önleyecek yeni bir benzin katkısı geliştirmek istedi. Bu katkı maddesi, ünlü Model T ile başarı sağlayan Ford’u sollamaya çalışan General Motors tarafından talep edildi.

Kettering, motorun düzgün çalışmasına yardımcı olacak ve motorun ömrünü uzatacak bir maddeyi belirlemek için Thomas ile birlikte çalışıyordu.

    Daha da büyük sonuçları olan büyük bir keşif

    Aylarca süren çalışma ve araştırmalardan sonra Thomas Midgley, tetraetil kurşunun motorlardaki ateşleme sorunlarını çözeceğini keşfetti. Motorlarda kurşunun kullanılması, yakıtın dağılımını dengeleyecek ve her pistonun eşit miktarda yakıt almasını, dolayısıyla dengeli bir ateşleme yapmasını sağlayacaktır.

Sorun, tetraetil kurşunun veya organik kurşunun 1852’de bir Alman kimyager tarafından keşfedilen çok zehirli bir madde olmasıydı. Kurşuna kısa süreli maruz kalma, halsizlik, mide bulantısı, kabızlık, kas ağrıları ve benzeri birçok farklı yan etkiye yol açabilir.

 

Uzun süreli maruz kalma, böbrek hastalıkları, kalp hastalıkları ve hatta doğurganlığın azalması gibi çok ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir.

Vücudumuz için zararlıysa, bunun doğanın kendisi için de çok zararlı olduğunu tahmin edebilirsiniz. O zamanlar insanlar bu toksinin gerçekte ne kadar zararlı olduğunu bilmiyorlardı, bu yüzden diş macunu, güzellik ürünleri ve diğerleri gibi birçok yaygın üründe kullanıldı. Bu ürünlerde kullanılan kurşun miktarı çok az olmasına rağmen zararlı değildi.

Thomas Midgley, çok zehirli olması nedeniyle tetraetil kurşunun en iyi seçenek olmadığını biliyordu.

Diğer insanlara rağmen, aslında bu maddenin insan vücuduna zararlı olduğunu biliyordu, ancak dünyanın her yerindeki motorlar tarafından bir kez yakılmasının ne kadar zarar verici olacağını asla kavrayamadı.

Motorlar için bu kolay düzeltme karlı bir işti, o kadar karlıydı ki 1920’lerin en büyük üç petrol şirketi olan General Motors, Du Pont ve Standard Oil, 1923’te Ethyl Gasoline Corporation’ı oluşturmak için bir araya geldi. Bu yeni şirket, halka satılacak olan kurşun katkı maddesini üretecekti.

Üretimden sorumlu olan Thomas Midgley, kurşunun olumsuz yan etkilerini olabildiğince halktan gizlemeye çalıştı, ancak katkı maddesini üreten şirketin ilk yılından bu yana, 15 işçi bu malzemeyi üretirken öldu ve yüzlerce kişi kurşuna  maruz kalma belirtileri gösteriyordu.

Burası gazetecilerin Ethyl yakıtının üretildiği fabrikalarda kurşunun zararını ve kötü uygulamalarını yaymak için çalıştığı yerdir. Şirketin bu nedenle iflas etmemesi için Thomas, tetraetil kurşunun zararlı olmadığını göstermek için gazetecilerin önünde bir gösteri düzenledi.

Thomas Midgley bir dakika boyunca kurşun kokusu aldı ve hatta anında bir etki olmaksızın onunla ellerini yıkadı. O zamanlar gazetecilerin ve dünyanın bilmediği şey, kurşunun insanları uzun süre maruz kaldıktan sonra etkilediğiydi.

Bu, gazetecileri ikna etti, ancak Thomas, kurşunun ne kadar zararlı olduğunu derinlemesine biliyordu çünkü uzun süre kurşun etrafında olmaktan sağlık sorunları geliştirmeye başladı.

Başka bir zarar verici buluş

Thomas Midgley: İcatlarıyla Dünya’ya En Çok Zarar Veren Bilim İnsanı
Detroit, Michigan. 1941’de Crowley-Milner mağazasında bir buzdolabı satın alıyor (Kaynak: Picryl )

Ethyl, Thomas Midgley tarafından yaratılan en zararlı ürün olmasına rağmen, bu tek ürün değildi. 1929’da General Motors, Thomas’tan buzdolapları için yanıcı veya zehirli olmayan bir soğutma maddesi üretmesini istedi.

1920’lerden kalma buzdolapları, soğumak için yanıcı gazlar kullandıkları için tehlikeliydi. 1929’da Cleveland, Ohio’da gaz sızdıran bir buzdolabı nedeniyle 100’den fazla kişi öldu.

Thomas Midgley, verimli bir soğutma etkeni oluşturmak için kullanılabilecek yeni bir madde buldu. Bu, ekosisteme son derece zararlı olan kloroflorokarbondu.

Soğutma etkeni o kadar etkiliydi ki daha sonra klimalar, deodorantlar ve diğer endüstriyel makinelerde kullanıldı. Bu elementin ekosistemimizin ozonunu nasıl tükettiğini göstermek için çok sayıda çalışma yapılmıştır.

Bunun ekosistemimiz için ne kadar zararlı olduğuna dair bir fikir edinmek için 500 gram kloroflorokarbon 30 ton ozon tüketmek için yeterlidir. Kloroflorokarbonun olumsuz etkileri ancak 30 yıl sonra 1960’larda keşfedildi ve o zamandan beri kloroflorokarbon kullanımı bazı ülkelerde yasaklandı.

Thomas Midgley Jr kendi icadı tarafından ölduruldü

Bu keşifler Thomas’a çok fazla başarı, ün ve mali kazanç getirdi, ancak ne pahasına?

1944’te 55 yaşındayken çocuk felci teşhisi kondu ve kurşuna uzun süre maruz kalması nedeniyle durumu o kadar kötüleşti ki yataktan kalkamadı.

KaIçasından aşağı felç geçirdiği için Thomas, kendisini yataktan kaldırıp tekerlekli sandalyeye oturmasına izin verecek bir sistem icat etti. 2 Kasım 1944’te karısı onu icadının ipleriyle boğulmuş halde buldu.

Thomas Midgley'in kendi buluşuyla hayatını kaybettiği icadı.
Thomas Midgley’in kendi buluşuyla hayatını kaybettiği icadı.

Dünyamız hala acı çekiyor

Zamanla kurşun, yalnızca otomobiller için değil, yalnızca insanlara değil dünyanın ekosistemine de zarar veren uçaklar için yakıtlara uygulanmaya devam etti.

Tetraetil kurşun içeren yakıt yandığında, bu ekosisteme sızar ve sonunda doğada, içtiğimiz suda, yediğimiz vahşi yaşamda ve yetiştirdiğimiz meyve ve sebzelerde dönüşümlü olarak karşımıza çıkar.

Tetraetil kurşunun 20. yüzyılda ekosistemi nasıl etkilediğini gösteren çok sayıda çalışma var ve bu güne kadar dünyamız, öncelikle Thomas Midgley Jr.’ın neden olduğu etkilerle yaşamak zorunda.

J.R. Encinar ve M. Moldovan’ın 2005 tarihli bir araştırma makalesinde, tıpkı araştırma etrafında oluşturulan yukarıdaki diyagramda gösterildiği gibi, tetraetil kurşunun ekosistemimizi bugüne kadar hala etkilediği gösterilmiştir.

Tetraetil fabrikası
Tetraetil kurşunun geliştirildiği DuPont’un Deepwater fabrika sahasının havadan bir fotoğrafı.

Etil, etrafındaki tüm kötü tanıtımın yanı sıra, 1930’lar ve 1940’larda en çok satan yakıtlardan biri haline geldi. Ekosistemde kaç yüz binlerce arabanın kurşun yaktığını hayal edin. Bir benzin katkı maddesi olarak tetraetil kurşunun kullanımı, ekosisteme çok fazla zarar verdiği için 1986’da yasaklanana kadar 60 yılı aşkın süredir devam ediyordu.

Aynısı kloroflorokarbon için de geçerli, bu kloroflorokarbon kullanımı dünya çapında giderek daha fazla yasaklansa da, onlarca yıldır dünyanın çevresini hala ciddi şekilde etkilemektedir.

Daha fazla insanın bu ürünlerin zararlarını gerçekten bildiğini varsayıyorum, ancak kar o kadar iyiydi ki, farkında olan parlak beyinler ya satın alındı ya da ortadan kaldırıldı.

thomas midgley jr
Thomas Midgley: İcatlarıyla Dünya’ya En Çok Zarar Veren Bilim İnsanı

Midgley tarafından oluşturulan bu zararlı icatlar hakkında birçok farklı argüman var. Bazıları, yenilikleri olmasaydı bazı teknolojilerin oluşturulmayacağını veya daha da zararlı icatların oluşturulmuş olabileceğini savunarak onu daha parlak bir ışıkla gösteriyor. Çoğu da, gezegenimizin ekosistemini mahvettiğini iddia ederken.

Yargılamayı sevmiyorum, ancak Thomas Midgley Jr.’ın şu ana kadar gezegenimize en fazla zararı veren insan olduğunu ve Tanrı bilir kaç kişinin kurşun zehirlenmesinden ölduğunü gösteren onlarca yıllık araştırmaya karşı gelemezsiniz.

Her şeyi daha kötü yapan şey, tüm bunların çok zehirli olduğunu bilmesiydi, ancak tam olarak ne kadar zehirli olduğunu ve en önemlisi dünyayı nasıl etkileyeceğini bilmiyordu.

Gülcan Gören

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

GIPHY App Key not set. Please check settings

Mide Yanmasına Ne İyi Gelir?

Mide Yanmasına Ne İyi Gelir?

Yel Değirmeni ve Rüzgâr Türbini Arasındaki Fark Nedir?

Yel Değirmeni ve Rüzgâr Türbini Nedir?, Nasıl Çalışır?, Farkları Nelerdir?