içinde

Star Wars’taki Işın Kılıcı Nedir? Nasıl Çalışır?

Star Wars Işın Kılıcı
Star Wars Işın Kılıcı

Işın kılıcı aslında gerçek değildir. Millennium Falcon ve Yoda hatta Chitty Chitty, Bang Bang gibi ışın kılıcı o kadar gerçekçi görünen bir efekttir ki, aslında var olduklarına inanırsınız. Işın kılıcı etkisi oluşturmak için kullanılan yöntem oldukça basit ama sıkıcıdır.

Oyuncular tuttukları alüminyum çubuklar ve tutamaklardan oluşan bir aksesuar kullanırlar. Bu çubuklar tam olarak ışın kılıcı ile aynı uzunluktadır.

Bu çubukların dış malzemesi plastiktir. Işın kılıcı renkleri; kırmızı, mavi ve yeşil renkte boyanmıştır. Oyuncular bu sahne malzemelerini ışın kılıcı gibi hareket ettirirler.

Film çekildikten sonra özel efekt departmanına alınır. Film normal çekilmiştir. Bu kayıtta oyuncular kılıçlar yerine süpürgelerle dövüşüyor gibi görünürler. Şimdi ise özel bir efekt sanatçısı bu süpürgeleri gerçek gibi göstermek için bilgisayarının başına oturur.

Sanatçı her bir kareyi teker teker inceler ve ışın kılıcı içeren her kareyi şeffaf bir plastik parçasına yansıtır. (Bu plastik ve şeffaf kağıtlara “cel” denir.) Bu kişi, her bir film karesinde bulunan ışın kılıçlarını Cel’e çizer.

Daha sonrasında her karedeki ışın kılıçlarını doğru pastel film boyası ile boyanır. Sonunda ise bu çizimlerden oluşan bir yığın oluşur.

Star Wars Işın Kılıcı

İşte, yeni bir aşamaya geçtik

Sahnelerin ışık difüzörü ile yeniden canlandırılması. Bu filmde, her animasyon hücresi siyah bir arka plan üzerine yerleştirilmiştir. Ayrıca ışın kılıçlarının sahip olduğu parlak görüntüyü elde etmek için ise bir ışık difüzörü kullanılır.

Şu ana kadar yapılan sahneleri bir projektörde oynatırsanız, göreceğiniz şey yalnızca siyah bir arka plan üzerinde hareket eden ışın kılıçlarıdır. Sona ermeden önce filmin gerçek (ilk) görüntüleri bu siyah sahnelere iki kez pozlanır. Bunun etkisi inanılmaz! Işın kılıcı artık hepimizin alışık olduğu parlaklıkta ve gerçeklikte.

Filmler dijital dünyaya doğru ilerledikçe, ışın kılıçlarını canlandırma işi biraz daha kolaylaşıyor ama fazla değil. Dijital bir dünyada, filmin her karesi son derece yüksek çözünürlükte bir bilgisayara taranır, böylece her kare bir bilgisayar ekranında yönetilir.

Gelişen teknoloji ile bu kareleri artık Cel’lere çizmek yerine dijital bilgisayar çizimleri ile sağlıyoruz. Bununla birlikte, animatörün her kareye bakması ve ışın kılıcı bıçaklarını tek tek çizmesi gerektiği gerçeğini aşmanın bir yolu yoktur. Henüz…

Bilal Borazan


Bunlar da ilginizi çekebilir

Star Wars İzleme Sırası Nedir, Sırayla Nasıl İzleyebilirim?

İçerisinde Gerçek İnsan Olan ve insan Gücüyle Çalışan Bilgisayar

JavaScript Nasıl Çalışır? Nasıl Basit Bir Hesap Makinesi Yapabiliriz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

GIPHY App Key not set. Please check settings

Gustav Klimt

Gustav Klimt Kimdir? Hakkında Her Şey

Jean Paul Sartre

Jean Paul Sartre Kimdir? Hayatı Hakkında Her Şey