içinde

Pablo Neruda Kimdir? Şilili Şair Neruda Hakkında Her Şey

Pablo Neruda

Pablo Neruda, orijinal adı Neftalí Ricardo Reyes Basoalto (12 Temmuz 1904, Parral, Şili – 23 Eylül 1973, Santiago), 1971’de Nobel Edebiyat Ödülü’ne layık görülen Şilili şair, diplomat ve politikacı. 20. yüzyılın belki de en önemli Latin Amerikalı şairiydi.

Aşağıdaki menüden Pablo Neruda hakkındaki tüm detaylara hızlıca ulaşabilirsiniz.

Pablo Neruda Kimdir? Hayatı ve Aşk Şiiri | Diplomat Olarak Deneysel Şair | Komünizm ve Şiir | Sonraki Yıllar | Mirası

Pablo Neruda Hakkında Kısaca

Doğum Tarihi ve Yeri: 12 Temmuz 1904 – Parral , Şili

Ölüm Tarihi ve Yeri: 23 Eylül 1973 (69 yaşında öldü) Santiago , Şili

Dikkate Değer Eserleri:

 • “Yeryüzünde Konaklama”
 • “Canto general”
 • “Yirmi Aşk Şiiri ve Umutsuz Bir Şarkı”
 • “Crepusculario”
 • “Kalbimdeki İspanya”
 • “Elemental Odes”
 • “Sonra Geri Dön: Kayıp Neruda”

Stil / Tarz: Nerudismo

Aldığı Ödüller:

 • Nobel Edebiyat Ödülü – 1971
 • Lenin Barış Ödülü – 1953
 • Independent Publisher Book Award for Best Book Arts Craftsmanship 2017 · Yirmi Aşk Şiiri ve Umutsuz Bir Şarkı
 • Golden Wreath – 1972

Pablo Neruda Kimdir? Hayatı ve Aşk Şiiri

Pablo Neruda

Pablo Neruda, demiryolu işçisi José del Carmen Reyes ve Rosa Basoalto’nun oğluydu. Annesi Neruda’nın doğumundan bir ay sonra öldü ve iki yıl sonra aile Şili’nin daha güneyindeki küçük bir kasaba olan Temuco’ya taşındı ve burada babasının yeniden evlendi. Neruda, 10 yaşında şiir yazmaya başlayan erken gelişmiş bir çocuktu. Babası onu yazmaktan vazgeçirmeye çalıştı ve şiirlerini asla önemsemedi bu yüzden genç şair 1946’da yasal olarak benimsediği Pablo Neruda takma adıyla yayınlamaya başlamıştı.

Temuco Erkek Okuluna 1910’da girdi ve orta öğrenimini 1920’de orada bitirdi. Uzun, utangaç ve yalnız olan Neruda, coşkulu bir şekilde okudu ve daha sonra kendisi de Nobel ödüllü olacak yetenekli bir şair olan Temuco Kız Okulu’nun müdürü Gabriela Mistral tarafından cesaretlendirildi. Pablo Neruda şiirlerini önce yerel gazetelerde ve daha sonra Şili’nin başkenti Santiago’da yayınlanan dergilerde yayınladı.1921’de çalışmalarına devam etmek ve Fransızca öğretmeni olmak için Santiago’ya taşındı.Orada yalnızlığı ve açlığı deneyşmledi ve bohem bir yaşam tarzını benimsedi.İlk şiir kitabı Crepusculario 1923’te yayınlandı.

Şiirleri Sembolist geleneğinde zekice ve zarifti veya daha doğrusu Sembolizm’in Hispanik versiyonu Modernismo’daydı.  İkinci kitabı Yirmi Aşk Şiiri ve Umutsuzluğun Şarkısı (Veinte poemas de amor y una canción desesperada)  Anında başarılı oldu ve hala Neruda’nın en popüler kitaplarından biri. Yirmi Aşk Şiiri’ndeki mısra, güçlü, dokunaklı ve doğrudandır, ancak imgeler ve metaforları açısından incelikli ve çok orijinaldir.Şiirler genç, tutkulu, mutsuz aşkı, belki de uzun romantik gelenekteki herhangi bir şiir kitabından daha iyi ifade eder. Mutsuz bir aşk ilişkisinden ilham aldı.

Diplomat Olarak Deneysel Şair

Pablo Neruda

Pablo Neruda, 20 yaşında yayınladığı iki kitapla şimdiden en tanınmış Şilili şairlerden biri olmuştu. Fransızca öğrenimini bıraktı ve kendini tamamen şiire adamaya başladı. Art arda üç kitap daha çıkardı; Sonsuz Adamın Girişimi (1926; “Tentativa del hombre infinito”); Yüzükler (1926; “Anillos “), ve Tomás Lago ile birlikte; Hevesli Sapan (1933; ” El hondero entusiasta “). Yine de şiirleri sabit bir gelir kaynağı değildi, bu yüzden aceleyle birkaç dilden çeviri yaptı ve dergi ve gazete makaleleri yayınladı. Neruda’nın geleceği sabit bir iş olmadan belirsiz görünüyordu, bu yüzden kendisini Burma’daki Rangoon’a (şimdiki Yangôn, Myanmar) fahri konsolos olarak atadı.

Sonraki beş yıl boyunca ülkesini Asya’da temsil etti. Ancak fahri konsolos olarak maaş almadığı ve yalnızlıktan eziyet gördüğü için korkunç bir yoksulluk içinde yaşamaya devam etti. Rangoon’dan Neruda, Seylan’daki Colombo’ya taşındı (şu an Sri Lanka). Kadim kültürlerin mirasçıları olan, ancak yoksulluk, sömürge yönetimi ve siyasi baskı tarafından ezilen Güney Asyalı kitlelerle giderek daha fazla özdeşleşmeye başladı. Yeryüzünde İkamet’i , 1925–1931 Asya’da bu yıllarda yazdı (1933- Residencia en la tierra).

Bu kitapta Pablo Neruda;

Oldukça kişiselleştirilmiş bir şiir tekniği yaratmak için normal sözdizimi, kafiye ve kıtasal organizasyonu terk ederek, Yirmi Aşk Şiiri’nin berrak, geleneksel lirizminin ötesine geçiyor.  Kişisel ve toplu acısı, Sürrealizm’den esinlenen şifreli, zor bir tarzda kaydettiği kabus gibi parçalanma, kaos, çürüme ve ölüm vizyonlarına yol açar. Bu şaşırtıcı ve gizemli şiirler, cehenneme modern bir inişin sunduğu güçlü ve hayranlık uyandıran vizyonla okuyucuyu hem cezbediyor hem de itiyor. 1930’da Pablo Neruda, o zamanlar Hollanda Doğu Hint Adaları’nın (şimdi Endonezya) başkenti olan Batavia’da (modern Cakarta) konsolos olarak seçildi.

Pablo Neruda

Orada Hollandalı bir kadına, Maria Antonieta Hagenaar’a aşık oldu ve onunla evlendi.1932’de Neruda Şili’ye döndü, ancak şiirlerinden hala geçimini sağlayamadı.1933’te Arjantin Buenos Aires’e Şili konsolosu olarak atandı.Orada, o zamanlar Arjantin’de seyahat eden ve Neruda’nın yakın bir arkadaşı ve şiirinin hevesli bir savunucusu olacak olan İspanyol şair Federico García Lorca ile tanıştı.

Komünizm ve Şiir

1934’te Pablo Neruda, İspanya’nın Barselona kentinde konsolos olarak atandı ve kısa süre sonra Madrid’deki konsolosluğa transfer edildi. Orada başarısı, Garcia Lorca’nın onu tanıtmasından hemen sonra oldu.Neruda’nın yeni arkadaşları, özellikle Rafael Alberti ve Miguel Hernández, radikal siyasete ve Komünist Parti’ye dahil oldular. Neruda, onların siyasi inançlarını paylaştı ve komünizme daha da yaklaştı.Bu arada evliliği batıyordu.O ve karısı 1936’da ayrıldı ve Neruda, 1950’lerin başında boşanana kadar ikinci karısı olacak genç Arjantinli Delia del Carril ile tanıştı.

Residencia şiirlerinin Yeryüzünde İkamet (Residencia en la tierra, 1925–35) başlıklı genişletilmiş ikinci baskısı, 1935’te iki cilt halinde yayınlandı. Bu baskıda Neruda, yeni sosyal kaygılarını okuyucuya daha iyi iletmek için daha dışa dönük bir bakış açısı ve daha net, daha erişilebilir bir tarz benimseyerek, ilk Residencia cildinin oldukça kişisel ve genellikle hermetik şiirinden uzaklaşmaya başlıyor.Bununla birlikte bu şiirsel gelişim çizgisi, 1936’da İspanya İç Savaşı’nın patlak vermesiyle aniden kesintiye uğradı.

Pablo Neruda

Garcia Lorca Milliyetçiler tarafından idam edilirken, Alberti ve Hernández cephede savaşırken, Pablo Neruda para toplamak ve Cumhuriyetçilere destek sağlamak için İspanya’ya girip çıktı.Onlarla dayanışma duygularını ifade etmek için Kalbimde İspanya ‘yı (1937; España en el corazón) yazdı.Kitap, cephe hatlarının yakınında doğaçlama preslerle çalışan Cumhuriyetçi birlikler tarafından basıldı. 1937’de Pablo Neruda Şili’ye döndü ve ülkesinin siyasi hayatına girdi, konferanslar ve şiir okumaları yaparken aynı zamanda Cumhuriyetçi İspanya’yı ve Şili’nin yeni merkez sol hükümetini savundu.

1939’da Paris’e özel konsolos olarak atandı.

Burada Fransa’ya kaçan birçok mağlup İspanyol Cumhuriyetçinin Şili’ye göçünü denetledi. 1940’ta Şili’nin Meksika Başkonsolosu olarak göreve başladı. Ayrıca, önemli eserlerinden biri olacak olan  tarihsel ve epik tonlarla yankılanan uzun bir şiir olan Canto Generali (1950; Canto general) üzerinde çalışmaya başladı. 1943’te Peru’ya yaptığı bir gezi sırasında Neruda, antik İnka şehri Machu Picchu’ya tırmandı. Bu muhteşem harabenin ortaya çıkardığı güçlü duygular en iyi şiirlerinden biri olan Macchu Picchu Tepeleri ‘ne (1943 Alturas de Macchu Picchu) ilham verdi.

Kolomb öncesi medeniyetin bu güçlü kutlaması, Canto Generali’nin en önemli parçası olacaktı. Bu arada Pablo Neruda, memleketinde çarpıcı bir değişim yaşadı.1943’te Şili’ye döndü, 1945’te senatör seçildi ve ayrıca Komünist Partiye katıldı.1946 seçimlerinde solcu aday Gabriel González Videla için kampanya yürüttü. Ancak iki yıl sonra Başkan Videla’nın sağa döndüğünü gördü.İhanete uğradığını hisseden Neruda, Videla’yı eleştiren bir açık mektup yayınladı; sonuç olarak, Senato’dan ihraç edildi ve tutuklanmamak için saklandı.Şubat 1948’de, eyer çantasında Canto Generali’nin el yazması ile gece And Dağları’nı at sırtında geçerek Şili’den ayrıldı.

Pablo Neruda

Pablo Neruda sürgünde;

Sovyetler Birliği, Polonya, Macaristan ve Meksika’yı ziyaret etti.Meksika’da, ilk kez 1946’da karşılaştığı Şilili bir kadın olan Matilde Urrutia ile tekrar tanıştı.Evlilikleri hayatının sonuna kadar devam edecek ve 20. yüzyılın en tutkulu İspanyol aşk şiirlerinden bazılarına ilham verecekti. Neruda’nın Residencia döngüsünün üçüncü cildi olan Üçüncü Konut, 1935–45 (1947; ” Tercera residencia “), benmerkezci kaygıyı reddetmesini ve sol kanat ideolojik kaygılarını açıkça savunmasını tamamladı. Onun komünist siyasi inançların Canto Generali’nde doruk noktasına ulaşır.Bu destansı şiir Latin Amerika’yı – florasını, faunasını ve tarihini, özellikle İspanyol yönetiminden kurtuluş savaşlarını ve halklarının özgürlük ve sosyal adalet elde etmek için devam eden mücadelesini göklere çıkartır.Aynı zamanda, o zamanlar iktidardaki kanlı Sovyet diktatörü Joseph Stalin’i de över.

Sonraki Yıllar

1952’de Şili’deki siyasi durum bir kez daha olumlu hale geldi ve Pablo Neruda evine dönebildi. O zamana kadar eserleri birçok dile çevrildi.Zengin ve ünlü olan Isla Negra’da Pasifik Okyanusu’na bakan bir ev inşa etti ve Santiago ve Valparaíso’da evler yaptı. Neruda, Avrupa, Küba ve Çin’de seyahat ederken kesintisiz bir yazı ve hararetli bir yaratım dönemine girdi.Başlıca eserlerinden biri olan Elemental Odes (Odas elementales) 1954’te yayınlandı. Şiir yeni bir şiirsel üslupta – basit, doğrudan, kesin ve mizahi – yazılmıştı ve günlük nesnelerin, durumların ve varlıkların açıklamalarını içeriyordu (örneğin, “Soğana Ode” ve “Kediye Ode”).

Elemental Odes’indeki şiirlerin çoğu geniş çapta antolojiye tabi tutulmuştur. Neruda’nın bu yıllardaki şiirsel üretimi, uluslararası ünü ve kişisel mutluluğu tarafından canlandırıldı; 1958’den 1973’teki ölümüne kadar 20 kitabı çıktı ve ölümünden sonra 8 kitabı daha yayınlandı. Neruda anılarını Yaşadığımı İtiraf Ediyorum’da (1974; Confieso que he vivido), hayatını hatıralar, yorumlar ve anekdotlar aracılığıyla özetledi.

1969’da Pablo Neruda, Şili cumhurbaşkanı seçildikten sonra kendisini Fransa’nın büyükelçisi olarak atayan solcu aday Salvador Allende için kampanya yürüttü. Pablo Neruda, Fransa’da kanser hastalığına yakalanmışken, 1971’de Nobel Edebiyat Ödülü’ne layık görüldüğünü öğrendi. Ödülünü almak için Stockholm’e gittikten sonra,Şili’ye ve  sağcı bir askeri darbede ölen arkadaşı Allende yatalak ve ölümcül bir şekilde hasta olarak döndü ve sadece birkaç gün hayatta kaldı.

Pablo Neruda

 Mirası

Pablo Neruda’nın şiir yapısı o kadar zengin ve çeşitlidir ki, sınıflandırmaya veya kolay özetlere meydan okur. Ancak, dört ana yönde gelişti.Yirmi Aşk Şiiri gibi gençlik aşk şiirleri  Kaptan’ın ayetleri olgunluk dönemi aşk şiirleri kadar , yumuşak, melankolik, duygusal ve tutkuludur. Yeryüzünde İkamet gibi “maddi” şiirde yalnızlık ve depresyon, yazarı karanlık, şeytani güçlerin yeraltı dünyasına çeker. Onun epik şiirini en iyi temsil eden Canto general, Latin Amerika’nın geçmişini ve bugününü ve ezilen ve ezilen kitlelerinin özgürlüğe yönelik mücadelesini yeniden yorumlamaya yönelik Whitmanesk bir girişimdir. Nihayetinde, Elemental Odes ‘inde olduğu gibi, Neruda’nın ortak, gündelik nesneler, hayvanlar ve bitkilerle ilgili şiirleri var.

Bu dört eğilim, Neruda’nın kişiliğinin dört yönüne karşılık gelir:

Tutkulu aşk hayatı; Asya’da konsolosluk yaparken yaşadığı kabuslar ve bunalımlar; siyasi bir amaca olan bağlılığı; ve günlük hayatın ayrıntılarına olan ilgisi, insan eliyle yapılan ya da büyütülen şeylere olan sevgisi. Sorular Kitabı (1974; Libro de las preguntas) gibi diğer kitaplarının çoğu, insanlığın bugünü ve geleceği hakkındaki felsefi ve tuhaf soruları yansıtır. Neruda, 20. yüzyılda İspanyolca yazacak en özgün ve üretken şairlerden biriydi, ancak bir bütün olarak yapıtlarının çeşitliliğine rağmen, kitaplarının her birinin üslup ve amaç birliği vardır.

Pablo Neruda ’nın çalışması Komple İşler’de (Obras completeas) (1973; 4. baskı genişletilmiş, 3 cilt) toplanmıştır. Eserlerinin çoğu çeşitli İngilizce çevirilerde mevcuttur. Dört önemli eser, W.S. tarafından çevrilen Yirmi Aşk Şiiri ve Umutsuzluğun Şarkısı ‘dır. Merwin (1969, 1993’te yeniden basılmış); Yeryüzünde İkamet ve Diğer Şiirler, Angel Flores tarafından çevrildi (1946, 1976’te yeniden basıldı); Canto General, Jack Schmitt (1991) tarafından çevrildi; ve Carlos Lozano (1961) tarafından çevrilen Pablo Neruda’nın Elemental Odes’i. Tüm Odes (2013) Neruda’nın hem orijinal İspanyolca hem de İngilizce çevirisinde toplanmıştır. Sonra Geri Dön: Kayıp Neruda (2016; Come Back: The Lost Neruda), arşivlerinde bulunan daha önce yayınlanmamış 21 şiirden oluşan bir koleksiyondur (İspanyolca ve İngilizce).

Feride İrem Yılmaz


Bunlar da ilginizi çekebilir

Marie Curie

Marie Curie ve Nobel Ödülü Bağımlısı Ailesi Hakkında 5 Gerçek!

Modern Türk Edebiyatı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

GIPHY App Key not set. Please check settings

Reiki

Reiki Nedir? Yaşam Enerjisi Reiki Hakkında Her Şey

William Shakespeare

Othello William Shakespeare’in Yazdığı Bir Eser