içinde

Okyanusya Kıtası | Ülkeleri, Okyanusya Hakkında Her Şey

Okyanusya
Okyanusya

Sizler için olan bu Okyanusya kıtası yazımızda Okyanusya Kıtası hakkında birçok ilginç ve eğlenceli bilgilere yer verdik. Okyanusya, kıtanın engebeleri ve yükseltileri bile göze alındığında gezegenimizin en küçük kıtasıdır.

Okyanusya kıtasında bulunan Avustralya’yı, kıtadan bahsederken sıklıkla kıtanın ismi yerine kullanırız. Ancak Okyanusya Avustralya, kıtanın aksine çevresindeki adaları içermez, bu sebeple dünyanın 7 kıtasından biri değildir.

Diğer Kıtalar Hakkında Bilgi Edinin:

Güney Amerika Kıtası Hakkında Her Şey

Avrupa Kıtası, Avrupa Ülkeleri, Coğrafya, Avrupa Hakkında Her Şey.

Afrika Kıtası

1. Okyanusya, Pasifik Adaları ve Avustralya’yı da içeren 14 ülkeden oluşan bir kıtadır. Sık sık Avustralya’ya bir kıta denir ancak bu deyim Avustralya haricindeki birçok ada ve ülkeyi dahil etmez. Okyanusya aslında çoğunlukla okyanustur ve aşağıda da görüldüğü gibi geniş bir alanı kaplar.

2. Okyanusya’nın en büyük adası: Avustralya’dır. Buraya tıklayarak Avustralya Gerçekleri’mizi okuyabilirsiniz.

3. Okyanusya 14 ülkeyi içerir: Avustralya, Mikronezya, Fiji, Kiribati, Marshall Adaları, Nauru, Yeni Zelanda, Palau, Papua Yeni Gine, Samoa, Solomon Adaları, Tonga, Tuvalu ve Vanuatu.

4. Okyanusya, Güney Yarımküre’de 10°-44° güney enlemleri ile 112°-154° doğu boylamları arasında geniş bir alanda bulunur.

Okyanusya’da nüfusu 1 milyondan fazla olan altı şehir vardır:

 • Sidney (Avustralya): 5 milyon nüfuslu
 • Melbourne (Avustralya): 4 milyon nüfuslu
 • Brisbane (Avustralya): 2 milyon nüfuslu
 • Perth (Avustralya): 2 milyon nüfuslu
 • Auckland (Yeni Zelanda): 1,6 milyon nüfuslu
 • Adelaide (Avustralya): 1,3 milyon nüfuslu

5. Okyanusya’nın en büyük ve en çok nüfusa sahip olan şehri Sydney’dir. Avustralya’nın da en büyük şehri olan Sydney’de 5 milyondan fazla insan yaşıyor. Sydney, Okyanusya’nın etnik açıdan en çeşitli ve en multi-kültürel nüfusunu bulunduruyor. Burada 250’den fazla dil konuşuluyor.

Sidney
Sidney

6. Avustralya, kıtanın en güçlü ve lider ekonomisine sahip. Güçlü ekonomiye sahip kıtadaki diğer tek ülke ise Yeni Zelanda. Madencilik, imalat ve turizm bölgenin ana ekonomik sektörleridir.

7. Okyanusya’nın en yüksek dağı: Kıtanın en yüksek dağı Yeni Zelanda’daki Cook Dağı. Aynı zamanda Aoraki de denilen bu dağ 3.754 m/12.316 ft yüksekliğinde. Yeni Zelanda’nın Güney Adası, 3.000 m / 9.800 ft’den yüksek 23 tepeye sahiptir. Tasman Buzulu, Yeni Zelanda’daki en büyük buzuldur ve 27 km / 16 mil uzunluğundadır.

Aoraki-Cook Dağı
Aoraki-Cook Dağı

Okyanusya Gerçekleri:

8. Okyanusya Gerçekleri – Bitki Örtüsü: Büyüklükleri ve çeşitli iklim bölgelerine sahip olmaları sayesinde en sıra dışı manzaralar Avustralya ve Yeni Zelanda’da bulunacaktır. Avustralya’da yağmur ormanları ve çöllerin yanı sıra kuru ormanlarla da karşılaşabilirsiniz, oysa Yeni Zelanda’da buzullarla donanmış Güney Alpler gibi sadece seyrek bir bitki örtüsüne sahip olan dağ bölgeleri de vardır. Pasifik Okyanusu adaları, tropikal yağmur ormanları ve palmiye ağaçları barındıran tropikal bir bitki örtüsüne sahiptir.

Samoa Yağmur Ormanı
Samoa Yağmur Ormanı

9. Okyanusya Gerçekleri – Fauna / Vahşi Yaşam: Okyanusya birçok hayvan türüne yuvadır. Kıtanın en büyük ülkesi olan Avustralya’da, keseli hayvanlarla karşılaşacaksınız. Keseliler, yavrularını keselerinde taşıyan memelilerdir. Bu keselilerin bazıları kanguru, keseli sıçan, vombat ve koalalardır. Keselilere yalnızca Avustralasya ve Amerika’da sıklıkla rastlayabilirsiniz. Okyanusya’da cennet kuşları ve Avustralya renkli yalıçapkını (kookaburrra) gibi çok çeşitli kuşlar da yaşar.

Papua'daki Cennet Kuşu
Papua’daki Cennet Kuşu

10. Okyanusya / Avustralya İklimi: Bölgenin iklimi değişiklik gösterir. Okyanusya‘daki en yüksek sıcaklıklara 50 ° C (123 ° F) ile Avustralya’nın kırsal kesiminde ve en düşük sıcaklıklara -25 ° C (-14 ° F) ile Yeni Zelanda’da ulaşılır. Avustralya, kuzeydoğuda ağırlıklı olarak tropikal bir iklime sahipken ülkenin ‘taşra’ olarak adlandırılan çöl bölgelerinde kurak iklim gözlemlenir. Güneydoğu Avustralya kıyı şeridi ise ılıman bir Akdeniz iklimine sahiptir.

Yeni Zelanda Fox Buzulu
Yeni Zelanda Fox Buzulu

Bununla beraber Yeni Zelanda’da iklim; kuzeyde subtropikal, güneyde ılıman ve güney adasının yüksek bölgelerinde kar yağışıyla birlikte ılıman arasında değişmektedir. Pasifik Okyanusu adaları genel olarak tropikal bir iklime sahiptir, bu nedenle tüm yıl boyunca sıcak ve nemlidir. Mikronezya’daki bazı bölgelerde yağışlar yılda 7.600 mm / 299 inç’i aşıyor. Bunlar, dünyanın en yağışlı yerlerinden bazıları. Bu bölgeler İngiltere’den altı kat daha fazla yağış alıyor.

11. Okyanusya Gerçekleri 

Ünlü kaşifler:

 • 16. yüzyılda Avrupalı denizciler bölgeyi keşfediyorlardı, ancak ilk kaşifler Polinezyalılardı. Marshall adaları, Palau, Tuvalu ve Fransız Polinezyası’ndaki Marquesas adaları gibi birçok Pasifik Okyanusu adası, Avrupalı kaşifler tarafından keşfedildi.
 • İspanyol kaşif Alonso de Salazar, 1529’da Marshall adalarını keşfetti.
 • Hollandalı kaşif Abel Tasman ilk kez 1642’de Yeni Zelanda’ya geldi.
 • İngiliz kaşif James Cook, 1770’te Avustralya’ya ulaşan ilk kişi oldu.
James Cook Heykeli
James Cook Heykeli

12. Din: Okyanusya’daki çoğu insan (% 73) kendisini Hristiyan olarak tanımlıyor. Görülen diğer dinler İslam, Budizm, Musevilik, Hinduizm, Jainizm ve Bahai’dir. Geleneksel kabileler genellikle ruhlara ve doğal güçlere de inanır.

13. Rugby, bölgedeki en popüler spordur. Yeni Zelanda, Samoa, Tonga ve Fiji’nin ulusal sporu Rugby iken Avustralya’nın ulusal sporu ise krikettir. Vanuatu, Okyanusya‘da futbolu ulusal spor olarak tanımlayan tek ülkedir.

14. Avustralya yerli kaya sanatı, dünyadaki en eski sanat geleneğidir. Aborijin resimleri 60.000 yıldan daha eski bir tarihe dayanır ve bu sanat formu hala Avustralya’daki yerli halk tarafından uygulanmaktadır. Yazı formları henüz keşfedilmediğinden, sanatsal ifadeleri esas olarak resim ve oymalardan oluşuyordu.

Avusturalya'da Aborjin Kaya Resmi
Avusturalya’da Aborjin Kaya Resmi

15. Okyanusya’daki ilgi gören turistik yerler:

 • Avustralya: Büyük Set Resifi, Kakadu Ulusal Parkı, Sidney Opera Binası, Uluru ve kırmızı merkez (bir diğer deyişle taşra). Avustralya’daki turistik yerler ve ülkenin başlıca simgeleri hakkında daha fazla bilgiyi buradan okuyun.
 • Yeni Zelanda: buzulları ve sıcak su kaynakları. Ülke hakkında daha fazla bilgiyi buradan okuyun.
 • Fiji ve Vanuatu: mercan resifleri ve el değmemiş plajları nedeniyle turistler arasında popülerdir.

Selin Yücelbak


Bunlar da ilginizi çekebilir

Eski İnsanların Sahip Olup Bizim Olmadığımız Dört Gerçek!

Arjantin Nerede? Tarihi, Kültürü, Arjantin Hakkında Her Şey

Barbados Nerede?, Tarihi, Kültürü | Barbados Hakkında Her Şey

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

GIPHY App Key not set. Please check settings

One Comment

Empati

Empati Nedir? Empati Neden Önemlidir?

Mario

Süper Mario Bros Filminin Yapılışı | Efsanevi bir felaketin hikayesi