içinde

Marco Polo – Kimdir, Hayatı, Seyahatnamesi Hakkında Her Şey

Marco Polo 1271 – 1295 yılları arasında Avrupa’dan Asya’ya seyahat etmiş Venedik tüccardır.

Marco Polo 1271 – 1295 yılları arasında Avrupa’dan Asya’ya seyahat etmiş Venedik tüccardır. İngilizce “Marco Polo ’nun Seyahatleri” olarak bilinen, “Il Milione” kitabının yazarıdır. Marco Polo, Asya’ya yolculuğunu ve deneyimlerini anlatan “Marco Polo Seyahatleri kitabının yazarı Venedikli bir kaşiftir. Polo 1271 – 1295 yılları arasında Asya’ya yaptığı seyahatte ailesi ile birlikteydi. Bu zamanın 17 yılını Çin’de geçirdi. 1292 yılı civarında Moğol Prensesi’nin Pers diyarına seyahatinde onu koruma göreviyle Çin’den ayrıldı.

Marco Polo
Görsel: Marco Polo.

Erken Dönem

Marco Polo 1254 yılında İtalya’nın Venedik şehrinde doğdu. Her ne kadar varlıklı bir tüccar ailenin üyesi olsa da çocukluk dönemi genel olarak yalnız geçmiş ve akrabaları tarafından büyütülmüştür. Annesi genç yaşta ölen Polo’nun başarılı birer mücevher tüccarı olan amcası Maffeo Polo ve babası Niccolo Polo, Marco’nun gençlik döneminde Asya’da bulunuyorlardı. Niccolo ve Maffeo’nun yolculukları onları günümüz Çin’ine getirdi. Kuzeydoğu Asya’yı fethetmiş ve Cengiz Han’ın torunu olan Kubilay Han’ın divanına diplomatik bir görev için katıldılar. 1269 yılında Venedik’e döndüklerinde hemen Han’ın divanına geri dönmek için planlar yapmaya başladılar. Hükümdarın misafiri olduğu dönemde Han, Hristiyanlığa olan ilgisinden bahsetmiş ve Polo kardeşlerden 100 adet rahip ve kutsal su istemiştir.

Han’ın imparatorluğu dünyada görülmüş en büyük devlet ve Kutsal Roma İmparatorluğunda yaşayanlar için tamamen bir gizem diyarıydı. Vatikan’ın dışında sofistike bir hayat imkânsız görünüyordu. Ayrıca Marco Polo kardeşlerin eve döndükleri zaman anlattıkları halkın iyice kafasını karıştırmıştı.

Marco Polo

Çin’e Yolculuk

1271 yılında Marco amcası ve babasıyla 1295 yılına kadar kalacakları Çin’e yolculuğa çıkmışlardı. Han’ın sipariş ettiği 100 tane rahiplerden sadece 2 tanesi gelebilmiş, geri kalanlar yolculuğun zorluğundan dolayı vazgeçmişlerdi. Polo ailesi yolculuk boyunca karadan hareket etmişlerdi ve zorlu arazilerden geçmek durumundalardı. Ama Marco tam bir maceracıydı. Deneyimlemiş olduğu kültürler ile alakalı anlattığı anıları hem dikkate değer hem de çok doğruydu.

Doğuya doğru ilerledikçe Marco Polo, mekanları ve kokuları beynine kazıdı. Özellikle Doğu’nun anlatımı, Batı dünyasına Doğu coğrafyası ve etnik geleneklerinin ilk net tarifini verdi. Zorluklar tabii ki onu da buldu. Bugün ki Afganistan dolaylarında geçirdiği hastalığı yenebilmek için dağlara sığınmak zorunda kalmıştı. Gabi çölünü geçmek çok uzun zaman alıyordu ve bazı zamanlar çok zor oluyordu. “Bu çölü bir baştan bir başa geçmek bir yıl sürer” diye yazmıştı. Daha sonraki yazılarında “En dar noktasından çölü geçmek bir ay sürüyor. Kumlardan oluşan dağlar ve vadilerden oluşuyor. Yiyecek hiçbir şey yok.” diye eklemişti.

Marco Polo Haritası

4 yıllık yolculuğundan sonra Marco Polo, sonunda Çin’e ve onu Şangdu da yazlık sarayında ağırlayan Kubilay Han’a ulaştı. Bu saray çölün ortasında mermerden yapılmış ve genç Polo’yu çok etkileyen bir saraydı. Polo ailesi sadece birkaç yıllığına gitmek için plan yapmışlardı. Fakat Venedik’ten 23 yıl ayrı kaldılar. Tarihçiler arasında Polo’nun gerçekten Çin’e gelip gelmediği hakkında tartışmalar yaşandı. O kadar uzak doğuya yolculuğunu anlatan popüler kitabı haricinde hiç kanıt bulunamamıştır.

Lakin gördüğü kültürler ve adetleri hakkındaki bilgileri de göz ardı edilemezdi. Daha sonra anlattıklarında Han’ın yönetiminin temelini oluşturan kapsamlı iletişim yönteminden bahsetti. Aslında Marco Polo ’nun kitabı, imparatora ait olan bilginin ektili ve ekonomik olarak nasıl milyonlarca kilometre taşındığı hakkında sadece 5 sayfalık bilgi veriyordu. Han’ın Polo ailesini kabul etmesi yabancıların imparatorluk içine erişebilmesini sağladı. Niccolo ve Maffeo, Han’ın divanında önemli noktalara gelmişlerdi. Marco da Han’ı yetenekli genç bir tüccar olarak etkileyebilmişti. Polo’nun Çin kültürünü benimsemesiyle 4 dili ustaca konuşabilmeye başladı.

Kâşif Polo

Kubilay Han Marco Polo ’yu, Burma, Hindistan ve Tibet dahil olmak üzere Avrupalılar tarafından hiç keşfedilmemiş Asya’nın uzak bölgelerine elçi olarak göndermiştir. Polo’ya bütün elçilerine verdiği, metal bir plakaya damgalanmış siluetinin bulunduğu, güçlü otoritesinin sembolü bir mühür verdi. Yıllar geçtikçe Polo yapmış olduğu görevde yükseldi. Daha sonraları Han, Polo’yu özel meclisinin üyesi yaptı. Aynı zamanda da Yanzhou kentinin vergi müfettişi oldu.

Marco Polo, seyahatlerinde sadece Moğol İmparatorluğu hakkında büyük bir bilgi sahibi olmamış, aynı zamanda büyük güzelliğine de şahit olmuştur. Her ne kadar Avrupa’ya ulaşamamış olsa da kâğıt parayı ilk orada görmüş, ekonomiye ve bu büyük üretime hayran kalmıştı. Polonun sonraki hikayeleri onun ilk antropolog ve etnograf olduğunu gösterir. Hikayelerinde kendi ve düşüncelerinden ziyade, okuyucuya sevdiği kültür hakkında tarafsız bilgiler verir.

Marco Polo Avrupa Haritası

Avrupa’ya Dönüş

17 yıllık Han’ın divan hizmetinin sonunda Venedik’e dönmeye karar verdi. Bu karar, ona çok güvenen Han’ı mutlu etmemişti. Ama sonunda bir şart ile gitmelerine izin verdiler. Pers prensi ile evlenmek üzere Pers imparatorluğuna gidecek olan Moğol prensesine İran’a kadar eşlik etmesi şartıyla yola çıktılar.

Polo ailesi, birkaç yüz yolcu ve denizcilerden oluşan bir filoyla denize açıldılar. Yolculuk, fırtınalar ve hastalıklar yüzünden çok zor gerçekleşti. Gemi İran’ın Hürmüz limanına yanaştığında prenses ve Polo ailesi dahil olmak üzere sadece 18 kişi hayatta kalmıştı. Daha sonra Türkiye’de Cenevizliler ailenin mal varlığının dörtte üçüne el koydular. 2 yıllık yolculuğun ardından Polo ailesi Venedik’e varmıştı. Yirmi yıldan fazladır uzaktaydılar ve anavatana dönmenin şüphesiz zorlukları vardı. Yüzleri ailelerine yabancı görünüyordu ve kendi ana dillerini konuşmakta zorlanıyorlardı.

Marco Polo’nun Seyahatnamesi

Marco Polo ’nun seyahat hikayeleri “Dünyanın tanımı” adında bir kitap haline getirildi. Çin’den dönüşünden sadece birkaç yıl sonra “Marco Polo ’nun Seyahatnamesi” olarak bilindi. Polo rakip şehir Cenevizlilere karşı deniz savaşında bir savaş gemisi yönetti. Sonunda Cenevizliler tarafından yakalanıp hapis cezasına çarptırıldı. Burada başka bir mahkûm olan yazar Rustichello ile arkadaş oldu. Bu iki mahkûm arkadaş olurken Polo Rustichello’ya Asya’da geçirdiği zamanları, neler gördüğünü ve neler başardığını anlattı.

seyahatname

Kitabı Marco Polo ’yu ünlü birisi yapmıştı. Fransızca, İtalyanca ve Latince çevirileri yapıldı ve Avrupa’da en çok okunan kaynak oldu. Ancak okuyucuların çok azı kitapta yazanlara inandı. Kitap, vahşi bir hayal gücüne sahip bir adamın kurgusu olarak tarif edildi. Bu çalışma daha sonra “Il Milione” yani “Milyon tane yalan” adında yeni bir unvan aldı. Ancak Polo kitabının arkasında durdu ve daha sonraki tüccarları ve maceracıları kitabı sayesinde etkilemeyi başardı.

Ailesi ve Çocukları

1299 yılında hapishaneden çıktıktan sonra, Polo Venedik’e geri döndü. Evlendi, üç kız çocuğu yetiştirdi ve 25 yıl daha aile mesleğine devam etti.

Ölümü

Marco Polo 8 Ocak 1324 yılında evinde öldü. Ölmek üzereyken, arkadaşları ve hayranları onu ziyaret ederek kitabının kurgu olduğunu itiraf etmesini istediler. Polo umursamadı ve “Gördüklerimin yarısını bile yazmadım” dedi.

Mirası

Marco Polo Gezisi
Marco Polo Gezisi

Ölümünden yüzyıllar sonra bile Marco Polo ’nun tanınırlığı devam etti. Gördüğünü iddia ettiği şeyler daha sonraları bilim insanları, araştırmacılar ve akademisyenler tarafından doğrulandı. Her ne kadar hikayeleri yol üzerinde tanıştığı başka yolcular tarafından gelse de Polo’nun anlattıkları pek çok maceracıyı yola çıkıp dünyayı keşfetmesi için ilham verdi. Polo’nun ölümünden iki yüzyıl sonra Kristof Kolomb Doğu’ya yeni bir rota bulmak için Atlantik okyanusuna açıldığında yanında Marco Polo ’nun kitabının bir kopyası vardı.

Ali Çetin GÜMÜŞ


Bunlar da ilginizi çekebilir

Nikola Tesla Biyografi

Stephen King Biyografi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

GIPHY App Key not set. Please check settings

3 Comments

Konfüçyüs

Konfüçyüs Kimdir? Hayatı, Felsefesi, Kitapları

Leonardo Da Vinci

Leonardo da Vinci Hayatınızı Nasıl Değiştirdi?