içinde

Konfüçyüs Kimdir? Hayatı, Felsefesi, Kitapları

Konfüçyüs
Konfüçyüs

Konfüçyüs, popüler aforizmalarıyla ve sosyal etkileşim modelleriyle tanınan Çinli filozof, öğretmen ve politik figürdü.

Konfüçyüs Kimdir?

Kong Qui veya K’ung Fu-tzu olarak da bilinen Konfüçyüs, Çinli bir filozof, öğretmen ve politik figürdü. Analekteler’de korunan öğretileri, aile ve halkla etkileşim için etik modeller oluşturmaya ve eğitim standartlarını düzenlemeye odaklandı. Ölümünden sonra Konfüçyüs, Han, Tang ve Song hanedanlarında son derece etkili olan Çin’in resmi imparatorluk felsefesi oldu.

Erken Yaşamı ve Ailesi

Konfüçyüs muhtemelen MÖ 551’de (ay takvimi).Çin’in günümüzdeki Qufu, Shandong eyaletinde doğdu. Konfüçyüs ‘ün çocukluğu hakkında çok az şey biliniyor. Ssu-ma Chi’en (MÖ 145 doğumlu; MÖ 86’da öldü) tarafından yazılan Tarihçi Kayıtları adlı eser Konfüçyüs’ün hayatının en ayrıntılı anlatımını sunuyor. Ancak bazı çağdaş tarihçiler kaydın doğruluğuna şüpheyle yaklaşıyor, onu gerçek değil efsane olarak görüyor. Tarihçi Kayıtlarına göre Konfüçyüs Chou Hanedanlığı’nın kraliyet ailesinde doğdunu idda ederken diğer kayıtlar onu yoksulluk içinde doğmuş olarak anlatıyor. Konfüçyüs’ün yaşamı hakkında tartışmasız olan şey, Çin’de ideolojik bir kriz sırasında var olduğudur.

Konfüçyüsçülük

Konfüçyüsçülük, Konfüçyüs ve takipçileri tarafından milattan önce beşinci ve altıncı yüzyıllarda öğretilen siyaset, eğitim ve etik üzerine bir dünya görüşüdür. Organize bir din olmamasına rağmen, insanlık sevgisi, atalara tapınma, yaşlılara saygı, öz disiplin ve ritüellere uygunluk üzerine odaklanan düşünme ve yaşama kurallarını şart koşar. 4. yüzyıldan itibaren Konfüçyüs, zamanında daha fazla tanınmayı hak eden bir bilge olarak görülüyordu. MÖ 2. yüzyılda, Çin’in ilk Han Hanedanlığı döneminde, fikirleri devlet ideolojisinin temeli oldu. Bugün Konfüçyüs Çin tarihinin en etkili öğretmenlerinden biri olarak kabul ediliyor. Felsefeleri bugün hala Çin’de yaşayan birçok insan tarafından takip edilmektedir ve Japonya, Kore ve Vietnam’da bu düşünceden etkilenmektedirler.

Konfüçyüs Heykeli
Konfüçyüs Heykeli

Konfüçyüs’ün İnançları, Felsefesi ve Öğretileri

MÖ altıncı yüzyılda, rakip Çin devletleri, 500 yıldan fazla bir süredir en yüksek yönetimi elinde tutan Chou İmparatorluğu’nun otoritesini sarstı. Geleneksel Çin ilkeleri bozulmaya başladı ve bu da ahlaki bir gerileme dönemine neden oldu. Konfüçyüs, merhamet ve geleneğin toplumsal değerlerini pekiştirmek için bir fırsat – ve bir zorunluluk – olduğunu fark etti.

Altın kural

Konfüçyüs ‘ün sosyal felsefesi, öz disiplin uygularken öncelikle “ren” veya “başkalarını sevme” ilkesine dayanıyordu. Ren’in Altın Kural kullanılarak eyleme geçirilebileceğine inanıyordu. “Kendin için istemediğin şeyi başkalarına yapma.” (Lunyu 12.2, 6.30).

Siyaset üzerine

Konfüçyüs ‘ün siyasi inançları da benzer şekilde öz disiplin kavramına dayanıyordu. Bir liderin alçakgönüllü kalmak ve takipçilerine şefkatle davranmak için öz disiplin uygulaması gerektiğine ve bunu yaparak liderlerin olumlu bir örnek oluşturabiliceklerine inanıyordu. Konfüçyüs’e göre, liderler erdemi ve ritüel uygunluğun birleştirici gücünü öğreterek temalarını yasaları takip etmeye motive edebilirdi.

Eğitim Üzerine

Konfüçyüs’ün eğitim felsefesi “Altı Sanat” a odaklandı: okçuluk, kaligrafi, hesaplama, müzik, araba sürmek ve ritüel. Konfüçyüs’e göre eğitimci olmanın temel amacı insanlara bütünlük içinde yaşamayı öğretmekti. Öğretileri aracılığıyla, Çin toplumunda geleneksel iyilikseverlik, uygunluk ve ritüel değerlerini yeniden canlandırmaya çalıştı.

Konfüçyüs

Konfüçyüs Kitapları

Konfüçyüs, en etkili geleneksel Çin klasiklerinden bazılarının yazılması ve düzenlenmesi ile bilinir.

“Konfüçyüs’ün Analizleri”

Konfüçyüs ‘ün felsefi ve politik inançlarını ortaya koyan Lunyu’nun öğrencileri tarafından derlendiği düşünülüyor. Kendini Neo-Konfüçyüsçü ilan eden Çinli filozof Zhu Xi’nin 1190’da Sishu adıyla yayınladığı Konfüçyüsçülüğün “Dört Kitabı” ndan biridir. Geniş ölçüde kendisinden etkilenen Lunyu, daha sonra Konfüçyüs’ün İncelemeleri (The Analects of Confucius) başlığı altında İngilizceye çevrildi. Konfüçyüs ‘ün diğer kitapları arasında yeniden düzenlenen Odes Kitabı ve tarihi Belgeler Kitabının revizyonu bulunmaktadır. Ayrıca, İlkbahar ve Sonbahar Yıllıkları adlı 12 Lu dükünün tarihsel bir kaydını derledi.

Ölüm

Konfüçyüs MÖ 21 Kasım 479’da oğlu Tzu-lu’yu savaşta kaybetmesinden bir yıl sonra Çin’in Qufu kentinde öldü. Konfüçyüs öldüğü sırada; öğretilerinin Çin’in resmi imparatorluk felsefesi olmaya devam edecek olmasına rağmen, öğretilerinin Çin kültürü üzerinde önemli bir etki yapmadığına ikna olmuştu. Takipçileri bir cenaze töreni düzenledi ve onuruna bir yas dönemi düzenledi.

Feride İrem YILMAZ


Bunlar da ilginizi çekebilir

“George Orwell 1984” Kehanet Kitabını Neden Hala Okuyoruz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

GIPHY App Key not set. Please check settings

One Comment

Karl Marx

Karl Marx Kimdir? Hayatı Hakkında Her Şey

Marco Polo – Kimdir, Hayatı, Seyahatnamesi Hakkında Her Şey