içinde

İsviçre Nerededir? İsviçre Hakkında Her Şey

İsviçre
İsviçre

KONUM: İsviçre

NÜFUS: Yaklaşık 7 milyon

DİL: Schwyzerdütsch (İsviçre Alman lehçesi), Fransızca, İtalyanca, Romanşça, İngilizce

DİN: Protestanlık, Roma Katolikliği

Tanıtım

İsviçre, Avrupa‘nın kavşak noktasında yer almaktadır. Küçük bir ülke olmasına rağmen, Avrupa’nın başlıca üç kültürü olan Alman, Fransız ve İtalyan kültürlerinin buluşma noktasıdır. İstikrarı, çok kültürlülüğü ve refahı ile tanınan bir ülkedir.

Arkeolojik kanıtlar, şu anda İsviçre olan bölgede MÖ 40.000 gibi erken bir tarihte yerleşim olduğunu gösteriyor. Modern İsviçre’nin gelişimi, Orta Çağ’daki çeşitli Alp vadisi toplulukları ve eyaletlerinin bir konfederasyonuna (gevşek siyasi gruplaşmaya) kadar geriye gidebilir. Bu orijinal topluluklara kanton adı verilirdi ve bugün İsviçre’nin yirmi altı vilayeti aynı adla anılıyor. İsviçre’de hiçbir zaman monarşi yönetimi olmadığı için, İsviçre tarihi Avrupa’da benzersizdir. Bunun yerine, konfederasyonun farklı üyeleri siyasi işleri yönetirdi. Günümüz siyasi sisteminde birçok güç hala kantonların ellerindedir.

İsviçre
İsviçre

İsviçre’nin bugünkü sınırları 1815’te Viyana Kongresi’nde belirlendi. İsviçre, 1. Dünya Savaşı’nda (1914-1918) ve 2. Dünya Savaşı’nda (1939-1945) tarafsızdı (taraf olmayı reddetti). Tarafsız duruşu da Birleşmiş Milletler’e katılmasını engelledi. İsviçreliler, ortalama vatandaşın genellikle diğer ülkelerdekinden daha fazla etkiye sahip olduğu bir demokraside yaşıyor. İsviçre’nin bazı bölgelerinde bulunan benzersiz bir doğrudan demokrasi örneği Landsgemeinde’dir (Halk Meclisi). Vatandaşlar, ilkbaharda bir Pazar günü açık havada toplanarak yasaları geçirir ve el kaldırarak yetkilileri seçer.

Konum

İsviçre, hem bölge hem de nüfus bakımından Avrupa’nın en küçük ülkelerinden biridir. Massachusetts, Connecticut ve Rhode Island’ın birleşik alanına kabaca eşit büyüklüktedir. Ova, göl, nehir ve dağların zıtlıklarının olduğu bir yer olmasına rağmen, ülkenin yaklaşık yüzde 70’i dağlarla kaplıdır. İsviçre’nin üç doğal coğrafi bölgesi, kuzeybatıdaki Jura Dağları, güneydeki Alpler ve merkezi plato veya Mittelland’dır. Bu merkezi plato, tüm büyük kasabaları ve çoğu büyük şehri içerir.

İsviçre Haritası
İsviçre Haritası

İsviçre Alplerinin en ünlüsü, deniz seviyesinden 14.692 fit (4.478 metre) yüksekte olan Matterhorn’dur. Avrupa’nın başlıca nehirlerinden ikisi olan Ren ve Rhone’un kaynakları İsviçre Alplerindedir. İsviçre’nin yaklaşık 7 milyonluk nüfusu çok çeşitlidir. Dört ana etnik gruptan oluşur: Alman, Fransız, İtalyan ve Roman.

Dil

İsviçre’nin dört ulusal dili vardır. Schwyzerdütsch (İsviçre’de konuşulan Alman lehçeleri) konuşmacıları, tüm İsviçre’nin yaklaşık üçte ikisini oluşturmaktadır. Yüzde 18’i Fransızca, yaklaşık yüzde 10’u (çoğunlukla Ticino bölgesinde) İtalyanca konuşur ve kabaca yüzde 1’i çoğunlukla Grison bölgesinde konuşulan bir lehçe olan Romanşça konuşuyor. Nüfusun geri kalanı, anavatanlarının dillerini konuşan yabancı işçilerden oluşuyor. Yerli İsviçrelilerin çoğu iki veya çok dillidir ve çoğu İngilizce konuşur.

İsviçre Dili
İsviçre Dili

Folklor

İsviçre efsanesinin ulusal kahramanı, 1300’lerin başında yaşamış olduğu varsayılan William Tell’tir. İmparatorluk valisi Gessler’e itaatsizlik ettiği için ceza olarak oğlunun kafasına bir elma atmak zorunda kaldı. Tell, daha sonra zalim hükümdarı öldürmek için onu esir alanlardan kaçtı. Bu efsane, on beşinci yüzyılda popüler halk şarkılarına ilham verdi. Aynı zamanda İtalyan besteci Gioacchino Rossini’nin (1792-1868) Guillaume Tell (1829) operasında William Tell giriş müziği olan, İngilizce konuşan izleyiciler tarafından aşina oldukları uvertürü ile ünlenmiştir.

Rütli Schwur (Rutli Yemini), İsviçre folklorunun bir başka güçlü simgesidir. Bu yemin, Orta Çağ’da birçok İsviçre vadi topluluğu arasında Rutli çayırında yapılan bir anlaşmaya atıfta bulunmaktadır. Birlikte ortak koruma ve savunma için bir ittifak oluştururlar. Tarihçiler bu olayın gerçekten gerçekleşip gerçekleşmediğini sorgulasa da, çoğu kişi için İsviçre özgürlüğünü ve demokrasisini sembolize ediyor. İsviçre’nin Nazi Almanyası tarafından kuşatıldığı II.Dünya Savaşı sırasında, İsviçre ordusu komutanı General Guisan, memurlarını İsviçre’nin özgürlükleri için savaşma kararlılığının bir sembolü olarak Rutli çayırında toplamıştır.

Din

İsviçre, Protestanlar ve Roma Katolikleri arasında eşit olarak bölünmüştür (yüzde 48’e karşı yüzde 49). Çoğunlukla Almanca konuşulan kantonlar veya eyaletler, iki dini bağlılık arasında neredeyse eşit olarak bölünmüştür. Katoliklik, Fransızca konuşulan kantonların ve İtalyanca konuşulan Ticino kantonunun başlıca dinidir. İsviçre’de hem Protestan hem de Katolik gençlik örgütleri, işçi sendikaları ve kadın dernekleri bulunmaktadır. Ayrıca İsviçre siyasi partileri geçmişin dini farklılıklarıyla şekillenmiştir.

İsviçre’nin Katolik Kilisesi ile devam eden yakın bağları bugün hala Vatikan’daki İsviçre Muhafızlarında görülebilir. Bir zamanlar Papa’yı korudular ama şimdi renkli üniformaları ve parlak miğferleriyle şeref kıtası olarak hizmet ediyorlar.

Resmi Tatiller

İsviçre Resmi Tatiller
İsviçre Resmi Tatiller

İsviçre’nin resmi tatilleri Yeni Yıl Günü (1 Ocak), Kutsal Cuma ve Paskalya Pazartesisi (Mart veya Nisan’da), Yükseliş Günü ve Whitmonday (Nisan veya Mayıs’ta), Bundesfeier (Amerikan Dört Temmuz’una benzer ve 1 Ağustos’ta gerçekleşir) ve Noel (25 Aralık)’dir. Almanca konuşulan bölgelerdeki takvimler, her kantona (eyalet) ve komüne (şehir veya kasaba) göre değişen festivallerle mevsimleri ve birçok dini günü işaretler. İsviçre’de pagan, Hristiyan ve vatansever yüzün üzerinde festival kutlanır. En ünlü kutlama, Basel’in Fastnacht veya Karnaval’dır. Lent’ten önceki son günleri işaretlemek, New Orleans’ta düzenlenen Mardi Gras şenliklerine benzer. Üç gün boyunca maskeli ve kostümlü şenlikler, boru-davul bantlarının sesleri duyulurken dekoratif şamandıralarla dolu sokaklarda geçit töreni yapılır.

Geçiş Adetleri (İsviçreliler için önemli hayat basamakları)

İsviçre’de birçok geçiş töreni Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunanlara benzer. Bunlar vaftiz ve ilk cemaat gibi dini ritüelleri ve doğumlar, ölümler ve evlilikler gibi aile olaylarını içerir.

Erkekler için İsviçre’de yaşamın en önemli yönlerinden biri askerlik hizmetidir. Tüm erkek vatandaşlar yirmi ile elli yaşları arasında zorunlu askerlik görevlerinde bulunur. Silah ve mühimmat dahil tüm ekipmanlarını evde tutarlar. İsviçre askeri görevi, bir geçiş töreni olarak kabul edilebilir, çünkü orduda hizmet etmek gerçek vatandaşlığın bir işareti olarak görülüyor. Bununla birlikte, kadınların askerlik yapması gerekmiyor ve birçok kadın ordudan dışlanmalarını eleştiriyor.

İnsan İlişkileri

İsviçreliler hoşgörü, nezaket ve bağımsızlıkları ile tanınırlar. İsviçreliler arasındaki ilişkiler, ülkenin dil, din ve bölge çeşitliliğini yansıtır. Çeşitli bölgeler arasında bir dizi klişe vardır. Bunun bir örneği, İsviçre’nin Fransızca ve Almanca konuşulan bölgeleri arasında devam eden gerilim olan “Röstigraben” dir. Almanca konuşan İsviçreliler kendilerini çalışkan ve verimli olarak görür. Fransızca konuşan vatandaşları rahat ve arkadaş canlısı olarak görürler. Ancak, Fransızca konuşan İsviçreliler, Almanca konuşanları kibirli, saldırgan ve çok ciddi olarak görme eğilimindedir.

El sıkışma, kişiye çok aşina olmadıkça erkekler ve kadınlar arasındaki normal selamlamadır. Bu durumda her yanaktan üçlü öpücük uygundur. Bu, bir yanaktan önce bir öpücük, sonra bir sonraki yanaktan ve son olarak ilk yanağa dönmekten oluşur. İki erkek el sıkışarak birbirini selamlar. Adını kullanan bir kişiye selam vermek ve veda etmek gelenekseldir. İsviçre, hem Almanca’da (du yerine Sie) hem de Fransızca’da (tu yerine vous) resmi adres biçimlerini kullanır. Resmi konuşma, iş ortamları gibi daha az samimi durumlarda kullanılır.

Yaşam Koşulları

,isviçre

İsviçreliler etkileyici bir yaşam standardına sahiptir. Alp veya ormanlık bölgelerde yaşayanlar, geleneksel olarak kiremit çatılı ve oymalı ahşap evlerde yaşarlar. Köşeler ve çatılar genellikle taşla güçlendirilmiştir. Yangınları önlemek için mutfaklar taş veya duvarla kaplanmıştır. Günümüzde bu türden daha az ev inşa edilmektedir. Uzak kırsal alanlarda bile, yeni evler genellikle tuğla veya bloktan yapılmıştır. Bununla birlikte, şehir sakinleri tarafından tatil evleri olarak inşa edilen dağ evleri genellikle eski kırsal tarzları taklit eder. Genel olarak, çoğu İsviçreli kendi evine sahip olmak yerine apartman dairelerinde yaşıyor.

Aile Yaşantısı

Günümüzde çoğu İsviçreli kadın bir veya iki çocuktan fazlasını istemiyor ve artan sayıda insan bekar kalmayı tercih ediyor. Evlenen kadınlar bunu annelerinden daha geç yaşta yapıyorlar ve çocuklarını daha geç doğuruyorlar. Genel olarak, Almanca konuşan İsviçreliler kendi aralarında evlenme eğilimindedir.

İsviçre'de Yaşantı
İsviçre’de Yaşantı

İsviçreli kadınların durumu, diğer Avrupa ülkelerinin çoğunda kadınların durumunun altındadır. 1971’den beri yalnızca oy kullanma hakkına sahiplerdi. Yasaya göre, bir kadın geleneksel olarak bir iş bulmak, bir banka hesabı açmak veya siyasi bir göreve aday olmak için kocasının iznine ihtiyaç duyuyordu. İsviçreli kadınlar siyasi eşitliklerini geç kazanmalarına rağmen, hızla yetişiyorlar. Bugün, Avrupa ortalamasının üzerinde bir rakam olan tüm seçilmiş görevlerin yüzde 15’ini dolduruyorlar.

Giyim

Batı tarzı giyim normdur. Bununla birlikte, geleneksel kostümler yerel festivallerde ve geçit törenlerinde hala görülebilir. Birçoğu İsviçre’nin ince nakış sanatını sergiler. Gruyère bölgesindeki çobanlar, omuzlarında toplanmış kollu bredzon adı verilen kısa mavi bir kumaş veya kanvas ceket giyerler. Özel günlerde bu bölgedeki kadınlar ipek önlükler, uzun kollu ceketler ve kurdeleli hasır şapkalar giyerler. Diğer geleneksel kadın kostümleri arasında St. Gallen’de altın dantel şapkalar ve Unterwalden’de gümüş süslemeli elbiseler sayılabilir. Birçok Alp bölgesi için ortak olan geleneksel erkek kıyafetleri, genellikle sağlam deri botlarla giyilen lederhosen adı verilen deri şortlardır.

Gelenksel Kıyafet
Gelenksel Kıyafet

Yemek

İsviçre mutfağı, Almanya, Fransa ve İtalya’nın mutfak geleneklerini birleştirir. Bölgeye göre değişir. Ancak ülkenin her yerinde peynir kraldır. İsviçre en az 2.000 yıldır peynir yapıyor. Halk arasında “İsviçre peyniri” olarak adlandırılan delikli Emmentaler, İsviçre’de üretilen yüzlerce çeşitten yalnızca biridir. Ülkenin en tipik ulusal yemeği, eritilmiş Emmentaler veya uzun çatallar kullanılarak ekmek parçalarının daldırıldığı peynir olan Gruyère’yi içeren Fondü’dür.

İsviçre Yemekleri
İsviçre Yemekleri

Ayrıca Raclette adı verilen başka bir eritilmiş peynir tabağı da popülerdir. Çeyrek ya da yarım bir peynir çarkı (büyük, yuvarlak bir levha) açık ateşin önünde eritilir. Parçaları özel bir bıçakla yemek tabağına kazınır. Peynir geleneksel olarak patates, soğan turşusu veya diğer sebzeler ve koyu ekmekle yenir.

Almanca konuşulan bölgelerde popüler bir yemek; otlar, domuz pastırması veya peynirle karıştırılmış patates kızartması olan Röstidir. İtalyanca konuşulan Ticino bölgesindeki tipik yemekler, Gnocchi adı verilen patatesli makarna, pirinç yemeği olan Risotto, mısır unundan yapılan Polenta’dır. Biftek, sakatat ve şarap aromalı et yahnileri gibi Fransız spesiyaliteleri, ülkenin Fransızca konuşulan bölgelerinde yaygındır. Peynirin yanı sıra, İsviçre’nin bilindiği diğer başlıca yiyecek çikolatadır.

Yemek tarifi (Peynir Fondü)

Peynir Fondü

Malzemeler

1 diş sarımsak

2 su bardağı beyaz şarap veya beyaz üzüm suyu

¾ ezme İsviçre peyniri, küçük küpler halinde kesilmiş

¾ Küçük küpler halinde kesilmiş gravyer peyniri

4 yemek kaşığı un

4 yemek kaşığı kirsch (kiraz likörü)

Çıtır Fransız ekmeği ve elma dilimleri

Yapılışı

Bir diş sarımsak ikiye bölün. Elektrikli bir fondü kabının içini sarımsak dişinin kesilmiş tarafı ile ovalayın. Fondü kabını orta-yükseğe ısıtın ve şarabı veya beyaz üzüm suyunu dökün. Sıvıyı kabarmaya başlayana kadar ısıtın. Peynir küplerini unla birlikte büyük bir plastik torbaya koyun. Torbayı kapatın ve peyniri unla kaplamak için iyice çalkalayın. Bir seferde birkaç küp peyniri kaynayan sıvıya ekleyin. Tüm peynir eriyene kadar sürekli olarak sekiz şeklinde karıştırın. Bu işlemi aceleye getirmeyin, yoksa peynir lifli hale gelir. Kirsch ekleyin ve homojen olana kadar karıştırın. Ekmeği ısırık büyüklüğünde küpler halinde kesin. Servis etmek için, küp şeklinde ekmek ve elma dilimlerini uzun saplı çatallarla birer birer mızraklayın. Eritilmiş peynire batırın ve tadını çıkarın!

Eğitim

Her düzeyde eğitim, kantonların veya illerin sorumluluğundadır. Dolayısıyla, İsviçre aslında yirmi altı farklı eğitim sistemine sahiptir. Çeşitli okul türleri, müfredatları, eğitim süreleri ve öğretmen maaşları vardır. Bununla birlikte, tümü altı veya yedi yaşından itibaren sekiz veya dokuz yıllık bir eğitim gerektirir. Ortaokulda akademik bir yola giren öğrenciler, kendilerini üniversiteye hazırlamak için bir eğitim dersi alırlar. Mesleki bir programdaki öğrenciler bir yandan çıraklığa girerken bir yandan da ders almaya devam ederler. Daha sonra öğrenciler belirli bir ticarette sertifika alır ve iş gücüne girmeye hazırdır. Orta öğretim sonrası eğitim, Zürih ve Lozan’da dokuz üniversitede ve iki federal teknoloji enstitüsünde verilmektedir.

İsviçre'de Eğitim
İsviçre’de Eğitim

Kültürel Miras

İsviçre’nin kültürel başarıları geniş kapsamlı ve önemli olmuştur. On dokuzuncu yüzyılın sonlarında ve yirminci yüzyılın sonlarında sanatta önemli başarılar elde eden İsviçreliler arasında oyun yazarı Friedrich Dürrenmatt, romancılar Gottfried Keller ve Max Frisch, heykeltıraş Alberto Giacometti, mimar Le Corbusier ve ressam Paul Klee sayılabilir. Psikolog Carl Jung ve çocuk psikoloğu Jean Piaget de iyi biliniyor.

İsviçre ayrıca, siyasi veya başka nedenlerle kendi ülkelerinden kaçan önde gelen entelektüellere tarafsız bir sığınak sağlayarak dünya kültürüne benzersiz bir katkı yaptı. İsviçreliler tarafından memnuniyetle karşılanan seçkin göçmenler arasında yazarlar Thomas Mann, James Joyce ve Alexander Solzhenitsyn, film yıldızı Charlie Chaplin, bilim adamı Albert Einstein, filozof Friedrich Nietzsche ve müzisyen Richard Wagner yer alıyor.

İsviçre
İsviçre

İş, İstihdam

On dokuzuncu yüzyıldan beri tarımla uğraşan İsviçre halkının yüzdesi keskin bir düşüş gösterdi. Bugün İsviçre’nin yüzde 6’sından azı çiftçi. İsviçre’nin işgücünün neredeyse üçte biri makine, elektronik ve metal endüstrilerinde çalışıyor. Kimya, ilaç ve tekstil endüstrileri de başlıca istihdam alanlarıdır. İsviçre’nin meşhur olduğu geleneksel bir uğraş türü saatçiliktir. Bugün İsviçre, yılda yetmiş milyondan fazla saat ve saat parçası üretiyor. İş gücünün yarısından fazlası hizmet işlerinde istihdam edilmektedir. Turizm ve bankacılık en önemli işverenler arasındadır.

İsviçre’de “endüstriyel barış anlaşmaları” adı verilen özel anlaşmalar nedeniyle görece az sayıda işçi grevi var. İşverenler ve çalışanlar birbirleriyle işbirliği yapmayı kabul ederler, bu nedenle grev ve toplu işten çıkarma yasaktır. Birçok genç İsviçreli işgücüne girmeden önce ülke dışında bir süre çıraklık yapar. Eşsiz bir İsviçre uygulaması Welschlandjahr’dır. Almanca konuşulan bölgeden genç İsviçreli, Fransızca öğrenmek ve oradaki yaşam tarzına aşina olmak için Fransızca konuşulan bölgede vakit geçer. Bu aynı zamanda tersine de gerçekleşir.

Spor

İsviçre’de hem yaz hem de kış sporları oldukça popülerdir. Ülkenin Alp zirveleri kayak, kızakla kayma, dağ yürüyüşü ve tırmanma için bir ortam sağlar. Kayaktan sonra buz pateni İsviçre’nin en sevilen kış sporudur. Yaz etkinlikleri arasında tenis, yürüyüş, golf, bisiklet, balık tutma ve çeşitli su sporları yer almaktadır. Özellikle popüler iki spor hentbol ve futboldur. Festivallerde geleneksel İsviçre sporları halen devam etmektedir. Bunlar arasında beyzbol benzeri Hornussen, çiftçi tenisi ve 184 pound (80 kilo) ağırlığındaki bir taşı olabildiğince uzağa fırlatmak olan taş atma (Steinstossen) yer alır. İsviçre güreşinde (Schwingen), her güreşçi pantolonunun üzerine bir çift kanvas benzeri şort giyer ve bu şortu tutarak rakibini yere atmaya çalışır.

Boş Zamanları Değerlendirme

Rahatlamak, Avrupa’da en uzun çalışma saatlerinden birine sahip olan İsviçreliler için önemlidir (genellikle 08:00 – 17:00). Rekreasyonlarının çoğu aile odaklıdır ve genellikle dışarı çıkmak yerine evde eğlenirler. En sevilen boş zaman etkinliği, evde ya da bir kafede gazete okumaktır. Jass adlı bir kart oyunu son derece popülerdir. Bölgeden bölgeye değişen kurallara göre otuz altı kartla oynanır. Konserler ve tiyatro da birçok İsviçreli tarafından beğenilmektedir. Gençlik sahnesine dans ve partiler hakimdir, tekno müzik etrafında odaklanan bir alt kültür vardır.İsviçreliler birçok festivallerinde dans ve şarkı söyleme gibi geleneksel etkinliklerin tadını çıkarmaya devam ediyor. İsviçre’nin her bölgesinin kendi festivalleri ve özel etkinlikleri vardır.

İsviçre'nin Kültür ve Sanatı
İsviçre’nin Kültür ve Sanatı

Zanaat ve Hobiler

İsviçre’nin geleneksel dekoratif sanatları arasında dokuma, nakış, terzilik (Frauentracht), ahşap oymacılığı ve resim yer alır. İsviçre halk sanatının benzersiz bir biçimi Senntumsmalerei veya sürü resmidir. On sekizinci yüzyılın başlarına kadar çiftlik aletlerini oyan ve boyayan Alpli mandıra çiftçileri arasında ortaya çıktı. Senntumsmalerei’nin birkaç tipik formu vardır. Fahreimebödeli, tabanı süslü ahşap kovalardır. Sennenstreifen, yüksek Alp otlaklarına sığır sürülerini gösteren uzun tahtalar veya kağıt şeritlerdir. Wächterbild, geleneksel olarak pencere kepenklerinde bulunan büyük ölçekli inek çobanları resimleridir.

Sosyal Problemler

İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana Güney Avrupa ve Kuzey Afrika’dan gelen yabancı veya “misafir” işçilerin (Gastarbeiter) akını, Übezfremdung (aşırı yabancılaşma) korkusu yarattı. Göçmenlik karşıtı duygu, Ausländers’ı (yabancılar) ayrımcılığa ve sosyal izolasyona maruz bıraktı. Gençlerin sorunları, özellikle uyuşturucu kullanımı olmak üzere bir başka endişe alanıdır. İsviçre, Avrupa’da en yüksek uyuşturucu kullanımı ve AIDS vakasına sahiptir. On beş ila yirmi dört yaş arasındaki gençlerin yaklaşık yüzde 20’si ağır uyuşturucu kullanmıştır.

İsviçre’nin karşı karşıya olduğu bir diğer önemli zorluk, “Avrupa entegrasyonu” olarak bilinen diğer Avrupa ülkeleriyle daha fazla işbirliği ve birlik konusundaki tartışmalardır. Avrupa entegrasyonu konusundaki korkular, İsviçre’nin tarafsızlığının ve demokratik kurumlarının korunmasıyla ilgili endişeleri artırdı.

Mustafa S. ALACA


 

seo “isviçre”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

GIPHY App Key not set. Please check settings

Daniel Bernoulli

Daniel Bernoulli Kimdir? Daniel Bernoulli’nin Biyografisi

Kötü Hava

Şiddetli Hava Olaylarını Kontrol Etmek İçin Yapay Zekâ Kullanımı