içinde

Immanuel Kant Kimdir? Immanuel Kant’ın Hayatı

Immanuel Kant
Immanuel Kant

Immanuel Kant 18. Yüzyıl sonları aydınlanma çağı süresinde yaşamış alman bir filozoftur. Kendisinin en meşhur eseri Critique Of Pure Reason (Saf Aklın Eleştirisi) olarak bilinir.

Immanuel Kant Kimdir?

Öğretim görevine devam ettiği süre içersinde bilimsel çalışmalar yayımlamıştır. Bunlara 1755 yılında yayımlamış olduğu Evrensel Doğa Tarihi Ve Gökler Kuramı da dahildir. Sonraki 15 yılını metafizik eğitmeni olarak devam ettirmiştir. 1781 de Saf Aklın Eleştirisi eserinin ilk kısmını yayınlamıştır. Kendisi 12 Şubat 1804 te gerçekleşen ölümünden önce doğduğu şehirde daha fazla eleştiri yazısı kaleme almıştır.

Gençlik Yılları

Immanuel Kant, saraç olan babası Johann Georg Kant ve annesi Anna Regina Kant’ın dokuz çocuğundan dördüncüsüydü. Yaşamının ilerleyen dönemlerinde Kant, Almanca hece çalışmalarına ayak uydurması için kendi isminin telaffuzunu Kantto olarak değiştirmiştir. Her iki ebeveyni Lüteriyen Kilisesine bağlı dindar bireylerdi. Genç adamdaki potansiyeli gören yerel halktan bir papaz Kant`ın eğitimi ile ilgilenmeye başladı.

Okul çağında Immanuel Kant, Latin Klasiklerini etraflıca benimsemişti. 1740’ta Immanuel Kant, Konigsberg Üniversitesine din bilim öğrencisi olarak kaydoldu. Fakat kısa zamanda matematik ve fizik bilimlerine yöneldi. 1746 da babasının ölümü üzerine okulu bırakıp ailesine yardım etmek zorunda kaldı. Devamındaki on yıl içersinde maddi gelir amacıyla özel eğitmen olarak görev aldı. Bu süreçte akılcılık ve deneysellik arasında orta nokta arama üzerine birkaç yazı paylaştı.

Kant

Yetkin Bilim İnsanı ve Filozofluk Dönemi

1755 te Immanuel Kant, Konigsberg Üniversitesinde eğitimine devam etmek için geri döndü. Aynı yıl filozofluk doktorasını aldı. Sonraki 15 yıl boyunca eğitmen olarak çalıştı ve filozofluk üzerine büyük çalışmalar kaydetti. 1770 te Konıgsberg Üniversitesinde metafizik ve mantık eğitimi vermek üzere profesör oldu. 1781 de Immanuel Kant, batılı düşünce açısından en değerlilerden ve olağanüstü görülen eseri Saf Aklın Eleştirisini yayımladı. Kant, aklın ve deneyimlerin düşünce ve anlayış biçimi ile ne denli bağlı olduğunu açıklamaya çalıştı.

Bu devrimsel önerme bireyin zekasının deneyimleri dünyanın işleyiş şekliyle uyum içersinde nasıl yürüttüğünü açıklamada rol almıştır. Immanuel Kant, ahlaki tutumların bilimsel çerçevede ele alınan boyutu olan etik bilimine odaklandı. Kant, Kategorik Zorunluluk adlı ahlakın akılcılıktan geldiğini ve tüm ahlaki yargıların akılla desteklenebileceğini ifade eden bir yasa oluşturdu. Doğru olan doğrudur ve yanlış olan da yanlıştır. Ortada gri bir alan yoktur. İnsanoğlu eğer ki ahlaklı olduğunu iddia edecekse bu zorunluluğu kayıtsız ve şartsız olmak üzere kabul edecektir.

Sonraki Yılları ve Ölümü

Saf Aklın Eleştirisi eseri zamanında pek az değer görse de Immanuel Kant, teorilerini Pratik Usun Eleştirisi ve Yargı Yetisinin Eleştirisi adlı eserlerini oluşturacak olan bir yazı bütünü olarak üretmeye devam etti. Ölümünden önceki dönemlere kadar filozofluk üzerine yazmaya devam etti. Son yıllarda hafıza kaybından dolayı hırçınlaşmıştı. Kant, 1804 te 80 yaşındayken öldü.

SERDAR ÖMER TAŞDEMİR


Bunlar da ilginizi çekebilir

Che Guevara Kimdir? Che Guevara’nın Hayatı

Edgar Allan Poe Kimdir?, Hayatı ve Esrarengiz Ölümü

Friedrich Nietzsche Kimdir? Friedrich Nietzsche’nin Hayatı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

GIPHY App Key not set. Please check settings

One Comment

Pekin 2022 Kış Olimpiyatları

Pekin, 2022 Olimpiyat Oyunlarına %100 Yeşil Enerji İle Güçlendirilecek

JK Rowling

JK Rowling – Kimdir?, Kitapları ve Hayatı Hakkında Her Şey