içinde

Harry Potter Tarihi, Kitapları ve Filmleri Hakkında Her Şey

Harry Potter Tarihi, Kitapları ve Filmleri Hakkında Detaylı İnceleme.

Harry Potter Tarihi, Kitapları ve Filmleri Hakkında Her Şey
Harry Potter Tarihi, Kitapları ve Filmleri. Fotoğraf Kredisi: Zety Akhzar/Shutterstock

Sekiz bölümlük serinin ilk filmi olan Harry Potter ve Felsefe Taşı, 20. yıldönümüne ulaşmış bulunmaktadır. 2001 Yılında gösterime giren film, o yılın en yüksek hasılat yapan filmi olmakla beraber o tarihte gelmiş geçmiş en yüksek hasılat yapan ikinci film olma başarısını göstermişti (şu anki sıralamada 76. Sırada yer alıyor). Film, Harry’nin resmi büyücülük eğitimine başlarken Hogwarts Büyücülük ve Sihirbazlık Okulu’ndaki ilk yılını anlatıyor.

Harry Potter tarihi ve geleceği makalemize geçmeden önce sizlere sırasıyla, kitapları ve filmleri listesini hazırladık. Daha sonrasında genel tarihi ve geçmişi hakkında okumaya devam edebilirsiniz. ↓↓↓

Harry Potter Kitapları Sırasıyla:

"<yoastmark

 • Harry Potter ve Felsefe Taşı (1997)
 • Harry Potter ve Sırlar Odası (1998)
 • Harry Potter ve Azkaban Tutsağı (1999)
 • Harry Potter ve Ateş Kadehi (2000)
 • Harry Potter ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı (2003)
 • Harry Potter ve Melez Prens (2005)
 • Harry Potter ve Ölüm Yadigârları (2007)

Harry Potter Filmleri Serisi Sırasıyla:

Harry Potter Filmleri Listesi
Harry Potter Filmleri – Kapak Görselleri
 • Harry Potter ve Felsefe Taşı – 2001 ‧ Epik Fantastik film /Çocuk ‧ 2 saat 32 dakika – IMDb 7.6
 • Harry Potter ve Sırlar Odası – 2002 ‧ Fantastik/Macera ‧ 2 saat 41 dakika – IMDb 7.4
 • Harry Potter ve Azkaban Tutsağı – 2004 ‧ Fantastik/Macera ‧ 2 saat 19 dakika – IMDb 7.9
 • Harry Potter ve Ateş Kadehi – 2005 ‧ Fantastik/Macera ‧ 2 saat 37 dakika – IMDb 7.7
 • Harry Potter ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı – 2007 ‧ Fantastik/Macera ‧ 2 saat 18 dakika – IMDb 7.5
 • Harry Potter ve Melez Prens – 2009 ‧ Fantastik/Macera ‧ 2 saat 33 dakika – IMDb 7.6
 • Harry Potter ve Ölüm Yadigârları: Bölüm 1 – 2010 ‧ Fantastik/Fantezi ‧ 2 saat 26 dakika – IMDb 7.7
 • Harry Potter ve Ölüm Yadigârları: Bölüm 2 – 2011 ‧ Fantastik/Fantezi ‧ 2 saat 10 dakika – IMDb 8.1
 • Fantastik Canavarlar Nelerdir, Nerede Bulunurlar?
 • Fantastik Canavarlar: Grindelwald’in Suçları 7 Haziran 2020 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi

Harry Potter Serisi ve Çocuk Büyücüsünün Mirası

Serinin ilk filmi, gelecek yıl 25 yıllık olacak olan JK Rowling‘in Harry Potter serisindeki ilk kitaptan (aynı adı taşıyan) dört yıl sonra geldi. Elbette, çocukların Harry Potter’ın yanında büyüdüğü, serinin bir sonraki cildinin yayınlanmasından önceki gece kitapçıların önünde gece yarısını bir dakika geçe sıraya girdiği baş döndürücü fantastik günler/geceler geride kaldı.

Ancak bu coşku, Harry Potter serisinin daha önceki isteksiz okuyucuları – özellikle de erkekleri – kurgu okumaya teşvik ettiği öngörüleriyle çok özel bir fenomene yol açtı. Gerçekten de, kitlesel kitap satışları, medyanın çocukların okumaya karşı tutumlarında dramatik değişiklikler olduğuna dair açıklamaların yapılmasını sağladı.

Bu iddia bazı güçlü öz niteliklere sahip olsa da, fenomenin tam olarak öngörüldüğü gibi olmadığı anlaşıldı. Ebeveynler ve büyükanne ve büyükbabalar, çocuklarına sormadan Harry Potter kitapları satın aldılar. Ve fakat birçok çocuğun filmleri izlediği halde kitapları okumadıkları görüldü.

Bunu söylerken, tabii ki, pek çok çocuğun kitapları okuduğu bilgisi de verildi. Ve 2001’den sonra bazı saf gençler kitabı okuyana kadar ilk filmi izlemeyi reddetse de, filmlerin diğer çocukları daha sonra kitap okumaya devam etmeye teşvik ettiği muhtemel görülmektedir.

2014 yılında kendimizin yaklaşık 600 İngiliz ilkokul ve ortaokul öğrenciyle yaptığı bir araştırmada, öğrencilerin neredeyse yarısının kitaplardan en az birini okuduğu ve bu okuyucuların yarıdan fazlasının da erkek olduğunu sonucu çıkmıştır. Seride okunan en olası kitap sayısı serinin tamamı olan yediydi – ikinci en olası kitap sayısı ise yalnızca birdi.

Çocukların önemli bir azınlığı, okuyucular olarak diziyle büyük ölçüde etkileşime girdi – ve bu durumun onların okumalarına fayda sağladığı genel olarak varsayılabilir. Bu katılım düzeyi kısmen, serinin süreklilik ve başarı duygusunu beraberinde getiren bir dizi olmasından kaynaklandığı varsayılmaktadır.

Hayranların, daha sonraki kitapların uzun olmasına rağmen bu durumdan sıkılmadıkları görüldü. Gerçekten de, bu, çocukların zevkine ve başarı duygusuna katkıda bulunmuş olabilir. Rowling’in kendisinin de dediği gibi, “Çocukken, bir kitaptan hoşlanıyor olsaydım, bitirmek istemezdim.”

Yaşamını devam ettiren çocuk?

Televizyonda sık sık filmlerin yayınlanması ve Warner Bros’un büyücülük dünyasında geçen bir televizyon dizisi geliştirmeyi planladığı haberleri Harry Potter kitaplarının artık en çok satan çocuk kitapları listelerinin başında yer almamasına neden olmuştur. Yine de 24 yıl sonra Amazon, Filozof Taşı’nı en çok satan çocuk kitapları listesinde on numarada yer verirken, serideki diğer kitapların ise çok da geride olmadığı görülmüştür.

Bütün bunlar aslında pek de sürpriz olmamıştır. Harry Potter temelde hem kalıcı bir şekilde yaratıcı – büyüler, sihir, farklı yaratıklar, hem de güven verici bir şekilde tanıdık bir okul hikayesidir. Unutulmaz, çekici karakterlere sahip buna rağmen iddiasız bir tarzı vardır. Ve şimdi, Harry Potter ile büyüyen yeni nesil genç ebeveynler, çocuklarının kendi Potter deneyimlerini yaşamalarını isteyebilir. Yine de, daha fazla çocuğun kitapları okumaktan çok filmleri izlemeye devam etmesi muhtemel görünmektedir.

Harry Potter ve Azkaban Tutsağı'ndaki Büyük Salon
Harry Potter ve Azkaban Tutsağı’ndaki Büyük Salon. Alamy Hazır Fotoğraf

Ancak, Harry Potter son yıllarda eleştirilere maruz kaldı. Bugün birçok okuyucu Hogwarts’ın seçkinciliğinin daha fazla farkında olabilir. Dizideki erkek ve kadın karakterlerin, özellikle öğretmenlerin sayısı arasında bir dengesizlik var. Irk çeşitliliği ve simgeci olmakla suçlandırılıyor. Ve LGBTQ + karakterlerinin ipuçlarından bile yoksun. Rowling’in 2007’de Dumbledore’u eşcinsel olarak gördüğü iddiası kitaplarda bile önerilmiyor.

Ancak, Harry Potter daha son yıllarda eleştiri için geldi. Bugün birçok okuyucu, Hogwarts’ın seçkinciliğinin daha fazla farkında olabilir. Dizideki erkek ve kadın karakter sayısı, özellikle de öğretmenler arasında bir dengesizlik var. Bu ırksal farklılıklar, simgeci olmakla suçlandı. Ve LGBTQ+ karakterlerinin ipuçlarından bile yoksun olduğu görülür. Rowling’in 2007’de Dumbledore’u eşcinsel olarak düşündüğü iddiası kitaplarda bile önerilmemektedir.

Rowling’in kendisi de, önce Twitter’da ve daha sonra 2020’de 3.700 kelimelik bir makalesinde, transeksüel hakları konusundaki tartışmalarla ilgili olarak cinsiyet hakkındaki yorumları aracılığıyla tartışmalara yol açtı.

Yine de Harry Potter, bu konuların çoğu söz konusu olduğunda, sürekli olarak popüler olan çocuk edebiyatı ölçütlerinde yalnız olmaktan çok uzaktır. Ve bunların hiçbiri, şu ana kadar kitap satışlarını etkilememiş gibi görünmektedir.

Bu tür sorunların milenyum (Y kuşağı) ebeveynlerini Harry Potter‘ı kendi çocuklarına tanıtmaktan vazgeçirip vazgeçirmeyeceği veya gelecek nesiller arasındaki popülaritesini etkileyip etkilemeyeceği görülecektir. Ve bu anlamda, kitapların ve filmlerin çekiciliğinin devam edip etmeyeceğini yalnızca zaman gösterecek.

Murat Kaya

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

GIPHY App Key not set. Please check settings

7 Comments

Evrim Tam Olarak Nedir ?

Evrim Tam Olarak Nedir ?

Dünya’nın İç Çekirdeği Bir Tarafta Diğerinden Daha Fazla Büyüyor. İşte Gezegenin Devrilmemesinin Sebebi:

Dünya’nın İç Çekirdeği Bir Tarafta Diğerinden Daha Fazla Büyüyor. İşte Gezegenin Devrilmemesinin Sebebi: