içinde ,

Eugen Sandow: Vücut Geliştirmenin Kurucu Babası

Hem erkekler hem de kadınlar kaslarını “hissetmek ve parmaklamak” için 300 dolara kadar para öderdi.

Eugen Sandow: Vücut Geliştirmenin Kurucu Babası
Eugen Sandow: Vücut Geliştirmenin Kurucu Babası

Eugen Sandow, tarih kitaplarına girdi. Tarihin daha muhafazakar dönemlerinden birinde yaşamasına rağmen Sandow, binlerce kişinin önünde icc çamaşırlarını çıkaracak cesarete sahipti. Binlerce kişinin onun şovunu izlemek için para ödemesini sağlayacak karizması vardı. İşte modern vücut geliştirmenin babası olarak kabul edilen Eugen Sandow’un inanılmaz hikayesi… İlginizi çekebilir: 4 Ağırlıksız Trapez (Trapezius) (Omuz) Egzersizi

Eugen Sandow Hayatı

Eugen Sandow adını almadan önce Friedrich Wilhelm Müller, 1867’de Doğu Prusya’da doğdu. Çocukluğunda aktif bir yaşam tarzı sürdürdü ve genetik olarak etkileyici bir görünüme sahipti ve aynı zamanda hırslıydı. (Prusya: Prusya Krallığı adı verilen Alman devleti )

Müller, askerlik hizmetinden kaçınmak için tüm Avrupa’yı dolaştı ve sonunda Profesör Atilla adında güçlü adamın (Strongman) vesayeti altına girdi.

Eugen Sandow
Eugen Sandow’un Gençlik Görüntüleri

Profesör Atilla ile sirk gösterisi yapmaya başladı, adını Eugen Sandow olarak değiştirdi ve vücudunun gücünü sergiledi. Ancak bundan elde edilen gelir onu idame ettirmeye yetmedi. (Louis Attila olarak da bilinen Ludwig Durlacher, Alman doğumlu bir Amerikalı diktator, spor salonu sahibi ve kişisel antrenördü. )

Neyse ki, heykelleri modellemek için fiziğinden ve çekici özelliklerinden yararlandı. Bugün Avrupa’nın her yerinde müzelerde sergilenmeye devam eden birçok ünlü esere ilham kaynağı oldu.

Starlığa Yükselişi

Avrupa’daki kamusal alanlarda, insanların oynayabileceği yumruk makine oyunları vardı. Bir gün Sandow bir tanesine rastladı ve makineyi kıracak kadar güçlü olduğunu farketti. Ayrıca biyografisine göre Eugen Sandow, şehirdeki her makineyi kırmaya karar verdi.

Bu olay, birisinin fiziksel olarak bu tür eylemleri yapacak kadar güçlü olduğuna inanamayan polisin dikkatini çekti. Sandow, tutuk lanmaktan kaçınmak için onların önünde hünerini gösterdi ve işe yaradı. Polis serbest kalmasına izin verdi ve hikaye gazetelerde yerini buldu ve Eugen Sandow ‘un şovları için daha fazla ses getirdi.

Sandow'un 1894'teki güçlü eylemlerini tanıtan poster
Sandow’un 1894’teki güçlü eylemlerini tanıtan poster ABD Kongre Kütüphanesi’nden alınmıştır.

Ancak Sandow’un yıldızlığa gerçek çıkışı, Charles Sampson ve Franz “Cyclops” Bienkowski kardeşler ile karşılaşmasıydı.

Bu ikili, ağır nesneleri kaldırmada uzmanlaşırken, Sampson’un gösterisi el ve bilek kuvvetiydi. Her gece Londra’nın gösteri salonlarında çıktılar ve performanslarının konsepti genellikle onlara meydan okuyabilecek zorlu seyirciler ile karşılaşmaktı.

Bu rutin, Eugen Sandow ortaya çıkana kadar ikili için oldukça iyi çalıştı.

Sandow, bir “strongman”in tipik yapısına uymuyordu. Pek uzun değildi ve kaslı bedeni genellikle bir takım elbiselerin arkasına saklanabilirdi.

Böylece, Sandow sahneye çıktığında Sampson, Cyclops ve seyircilerden gelen kahkahaları hayal edebilirsiniz.

Ama bu onun gösterisinin bir parçasıydı.

Yukarı çıktı ve kıyafetlerini çıkardı!

Bu sürpriz, strongman kostümü ile birlikte kaslı bir fiziği ortaya çıkardı. Ve kalabalık hayranlık içindeydi.

Sampson’ın kaldırabileceği her ağırlığı zorlanmadan kaldırdı ve seyirciler Sampson’u adeta eleştiri yağmuruna tuttu. Bu noktada, hoşnutsuz olan Sampson bunun adil olmadığını ve Sandow’a daha fazla sempati gösterildiği için bağırıyor ve seyircilere sitem ediyordu. Meydan okumayı ve kalabalığı kazanmıştı.

Hikaye gazetelere çıktı ve ünü bir gecede katlanarak büyüdü.

Sandow’un Başarısının Sırrı

Sandow, İngiltere’nin her yerinde performans sergilemesi için talepler almaya başladı. Bazı eylemleri arasında bir aslanla güreşmek, at kaldırmak ve kendini bir insan köprüsü yapmak vardı. Mükemmel bir şovcuydu.

Ancak tüm sirk numaraları bir yana, insanları daha da heyecanlandıran Sandow’un fantastik fiziğiydi.

Sandow’un gerçek çekiciliğini ilk fark eden Amerikalı bir Broadway organizatörü olan Flo Ziegfield’dı. Ziegfield, Sandow’un gücünü göstermenin yanı sıra vücudunu da sergilemesini önerdi. Ziegfield’ın yönlendirmesi altında, Sandow’un şovuna bir “kas gösterimi” bölümü eklenerek başka bir düzeye taşındı.

Genellikle beyaza bürünen Sandow, siyah bir perdeyle kaplı bir dolaptan çıkar ve seyircilerin önünde soyunurdu. Daha sonra kas yapısının tanımını ve tonunu gösteren bir dizi poz verirdi.

Doğru ışıklandırmadaki beyaz pudra, onu Antik Yunan heykellerine benzetmişti. Ve orantılı özellikleri, insan anatomisine yeni bir takdir kazandırdı.

Sandow’un çekiciliği o kadar derindi ki, Thomas Edison ‘un filme çektiği ilk konulardan biri bile oldu.

1894’te Edison Film şirketi için poz veren Sandow

İlginizi çekebilir: Thomas Edison Kimdir?

Çekiciliği ve Süperstarlık

Yeni eylemi, onu o dönemdeki “strongman”lerden ayırdı ve küresel bir izleyici kitlesine hitap etti. Her zaman kalabalığı hayrete düşürürken Avrupa’yı, Amerika Birleşik Devletleri’ni ve hatta Hindistan ve Japonya’yı gezdi.

Ve Londra’daki evine döndüğünde, marka adı paha biçilemezdi.

Sandow’un hareketi o kadar gülünç derecede kazançlıydı ki, hem erkek hem de kadın izleyicilerden, kaslarını “hissetmek ve parmaklamak” için soyunma odasına 300 ABD Doları tutarında bir ücret talep edebiliyordu. Sergilerinde kadın izleyicilerin bayılma olayları dahi yaşandı.

1893’te New York Herald’dan bir hikaye, olayı ayrıntılı olarak anlatıyor:

“Sandow soyunma odasındayken elimi tuttu ve karın kaslarına götürdü ve bu his, eski moda, değerli bir çamaşır yıkama tahtasına dokunmakla neredeyse aynıydı.”

Bu şöhret, Kral V.George’un kişisel antrenörü olmak, İngiliz ordusunda spor eğitimlerini denetlemek ve Arthur Conan Doyle ile arkadaş olmak gibi heyecan verici bir yıldızlığa yol açtı.

Fitness üzerine kitaplar yazdı, vücut geliştirme makineleri sattı ve hatta Sandow markası altında eğitim tesisleri açtı ve franchise verdi.

Sandow, polisle bir antrenman seansı düzenliyor
Sandow, polisle bir antrenman seansı düzenliyor

İlk Vücut Geliştirme Yarışması

Fiziksel gelişim konusundaki şöhreti ve tutkusu, ilk vücut geliştirme yarışmasına ev sahipliği yapmasına izin verdi.

1901’de “Büyük Yarışma” denen şeyi düzenledi. Jüri üyeleri, nakit para ödülü için yarışmacıların kas gelişimini ve orantılılığını değerlendiriyorlardı. Hak kazanmak için, kişinin fiziğini gösteren resimlerini göndermesi gerekiyordu. Aşağıdaki kriterlere göre değerlendiriliyorlardı:

  • Genel gelişme
  • Eşitlik veya kalkınma dengesi
  • Dokuların durumu ve tonu
  • Genel Sağlık
  • Derinin durumu

Final müsabakasında tamamı siyah tayt ve leopar derisi ile poz veren toplam 60 yarışmacı vardı.

Gösteri Londra’daki Royal Albert Hall’da yapıldı ve yer doluydu.

Vücut geliştirmenin ilk yarışması
Vücut geliştirmenin ilk yarışması

Sandow’un Mirası

Bugün Sandow, vücut geliştirmenin kurucusu olarak yaygın şekilde hatırlanıyor. Sadece fiziksel kültürü takdir etmede değil, aynı zamanda pazarlama, ticaret ve şovmenlik alanlarında da zamanının ilerisindeydi.

Onun imajı sonsuza dek tarihe kazındı ve rekabetçi vücut geliştirme sporunun en sevilen, zirvesindeki adam oldu.

Sandow ölene kadar güçlü bir adamdı. Rivayete göre, arabasını bir hendekten çıkarması nedeniyle beyin anevrizması geçirdiği iddia edilir.

Mustafa S. ALACA


İlginizi çekebilir: 1970’lerde 4 Yıl Süren İnanılmaz Bir Olay: Büyük Şempanze Savaşı

Mide Bulantısı Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Mide Bulantısı Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

İslam İmparatorlukları ve Dünyaya Olan Ebedi Katkıları

İslam İmparatorlukları ve Dünyaya Olan Ebedi Katkıları