içinde

Empati Nedir? Empati Neden Önemlidir?

Empati
Empati

Empati başka bir kişinin, hayvanın veya kurgusal karakterin duygu ve düşüncelerini tanıma, anlama ve paylaşma yeteneğidir. Geliştirmek ilişkiler kurmak ve merhametli davranmak açısından önemli bir meseledir. Empati yeteneğini geliştirmek, sadece kendi bakış açısından görmekten ziyade başkasının bakış açısından da görmemizi ve zorla yapmaktan ziyade içtenlikle olumlu sosyal davranış sergilememize yardımcı olur.

Bazı anketler empatinin ABD’de de azaldığını ve bu konuda ebeveynlerin, okulların ve toplulukların tüm yaştan insanlara yardımcı olacak programları desteklemesi ve düzenlemesi bireylerin ve çocukların başkalarıyla empati kurma yeteneklerini geliştirmesine ve sürdürmesine yardımcı olacağını göstermiştir.

İçindekiler:

Empati Yeteneğini Geliştirmek

İlişkilerde Empati

Empatinin Olumsuz Tarafları

Empati Yeteneğini Geliştirmek

Empati başkalarıyla ortak çalışmamıza, arkadaşlık kurmamıza, ahlaki kararlar almamıza ve başkası zorbalığa uğrarken müdahale etmemiz konusunda bize yardımcı olur. İnsanlar empatiye dair bir takım işaretleri bebekliğinde göstermeye başlar. Çocukluk ve ergenlik boyunca da bu özelliğini geliştirir. Hala bazı insanlar kendileri gibi insanlara karşı daha çok empati duyarken, ailesinden, toplumundan veya ırkından olmayan dış insanlara karşı daha az empati kurmakta.

"<yoastmark

Empati neden önemli?

Empati bize başkalarıyla bağlanmak ve diğerlerine yardımcı olma konusunda yardımcıdır. Fakat diğer özellikler gibi bu da bencil amaçlar için ortaya çıkmıştır. Tehlikeyi saptamak için başkalarını “sosyal anten” olarak kullanma. Evrimsel açıdan, başka bir insanın zihinsel modelini yaratmak bir ölüm-kalım meselesidir. Örneğin bir hainin kabileye sızması bireye ve etrafındakilere için ölümcül olabilir. Başkalarının bu konudaki sinyallerine duyarlılık geliştirmek hayat kurtarıcı olabilir.

Çocuklar nasıl empati geliştirirler?

Bebekler ebeveyni rahatlatmak gibi amaçlar doğrultusunda insanların niyetlerine göre sergilediği davranışları anlar. Bu anlayışa göre hareket eder. Başkalarının fikrine karşın daha detaylıca bir sorgulama 5, 6 yaş civarlarında gelişir. Araştırmalar empatiyi destekleyen ve sergileyen bireylerin daha çok empati kuran çocuklar yetiştirdiğini gösteriyor.

İlişkilerde Empati

Eş, akraba veya bir arkadaşı destekleyebilmek sağlıklı ilişkiler geliştirmek için oldukça önemli bir noktadır. Empati bizim başka insanlarla anlaşmamıza, onların anlaşıldığını hissettirmemize ve onların duygularını paylaşmamıza yardımcı olur. Görüşlerini tartışmak veya başkasının bilinçsel durumunu ve onların problemlerini sadece gözlerine bakarak anlamak sağlam bir bağ kurulmasını sağlar.

"İlişkilerde

Empati romantik ilişkilerde nasıl yardımcı olur?

Sağlıklı ilişkilerde insanlar bir zorlukla veya kişisel bir sorunla karşılaştıklarında partnerlerinin onlarla empati kurmasını beklerler. Ancak iyi zamanlarda empati kurmak ilişkiler için daha iyi olabilir. Bir araştırmada partnerin olumlu duyguları için empati kurmanın yalnızca olumsuz duygularla empati kurmaktan ilişkinin tatmin ediciliği konusunda beş kat daha etkili olduğunu tespit etti.

Narsistler empati kurabilirler mi?

Yüksek derecede narsist olan veya narsistik kişilik bozukluğuna sahip olan bireyler empati kurabilirler. Hatta merhamet bile duyabilirler. Yine de, kendilerinin ihtiyaçları ilk başta geldiği için anca bir yere kadar geçerli olabilir.

Empatinin Olumsuz Tarafları

Kendini başkalarının yerine koymak yararlı olabilir. Fakat bu durum kişinin doğal durumu olduğu zaman, bireyi kendi ihtiyaçları konusunda kör edebilir. Hatta bireyi suistimal etmek isteyen kişilere karşı savunmasız kılabilir.

"<yoastmark

Çok empatik veya hiç empatik olmayabilir misin?

Başkalarının duygu ve düşüncelerini kendi duygu ve düşüncelerinden daha önem veren insanlar boşluk veya yabancılaşma duyguları deneyimleyebilir. Anksiyete veya düşük seviyede depresyon geliştirebilirler. Bir diğer taraftan psikopatlar empati kuraraktan başkalarının aklından geçenleri anlayabilir ve onların düşüncelerini doğru bir şekilde yorumlayabilir. Fakat bu konuda olumlu bir davranış sergilemezler.

Empati yapmaktan yorulunur mu?

İnsani yardım çalışanları, doktorlar, terapistler, gazeteciler ve işi başkalarının acılarına kendini maruz bırak olan kimseler aşırı empatik olmaya daha yatkındır. Bu kişiler yardım ettikleri ve dinledikleri kişilerin kalp kırıklıklarını ve üzüntülerini paylaşırlar. Fakat bu şekilde duygusal kalıntılar biriktikçe, bu kişiler yıkılabilir, bezebilir ve kendilerini yaptıkları işe adama konusunda daha isteksiz olurlar.

Empati yeteneğinin yüksek olduğu nasıl anlaşılır?

Empatik insanlar genellikle duygusal ve başkalarının ihtiyaçlarına fazlasıyla adanmış olarak resmedilirler. Bu insanlar başkalarının etrafında olmayı yorucu ve bunaltıcı buldukları için yalnız vakit geçirmeyi tercih edebilirler. Çok empatik olan kişilerin manipülatif bireyler tarafından hedef seçilme olasılığı daha yüksektir. Bu sebepten ötürü, her ilişkide sağlıklı bağlar kurmak ve “enerji emici” insanlarla kurulan ilişkilerin farkında olmak önemlidir.

Emin BEDİR


Bunlar da ilginizi çekebilir

Birçok Kişinin Hayatta Çok Geç Öğrendiği 20 Şey

Öğrendiğiniz Her Şeyi Hatırlamanın En Güçlü 2 Yolu!

Girişimciler Neden Sabah 5’te Uyanmalıdır?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

GIPHY App Key not set. Please check settings

çinseddi

Çin Seddi Hakkında 10 Gerçek Bilgi

Okyanusya

Okyanusya Kıtası | Ülkeleri, Okyanusya Hakkında Her Şey