içinde

Elton John Kimdir? Şarkıları, Hayatı Hakkında Her Şey

Elton John

Elton John bir İngiliz şarkıcı, piyanist ve bestecidir. 300 milyondan fazla kayıt satmakla birlikte Broadway’de de Tony ödüllü “Billy Elliott” filminin müziğini yazarak başarıya ulaşmıştır.

Elton John Kimdir?

Elton John’un pop ve rock türlerini özgünce harmanlaması onu 20. yüzyılın en büyük müzik ikonlarından biri haline getirmiştir. Genç yaşta ortaya çıkan müzik yeteneği ile ilk Amerikan albümünü kendi adıyla 1970 yılında çıkartarak uluslararası bir yıldız olmuştur. En önde gelen parçalarına “Crocodile Rock,” “Philadelphia Freedom” ve “Candle in the Wind” gibi şarkıları örnek gösterilebilir. Aynı zamanda Broadway’de başarılı olmasını sağlayan ve tam 10 Tony ödülü kazanan Billy Elliott (2008) filminin müziğini yazmıştır. 1994’te Rock and Roll Hall of Fame’e (onur listesine) alınıp 1998’de şövalye unvanını kazanmıştır.

Gençlik ve İngiltere Kariyeri

Şarkıcı, besteci ve ikon olan Elton John, 25 Mart 1947’de Reginald Kenneth Dwight ismiyle Pinner, Middlesex, İngiltere’de doğmuştur. Genö yaşta müzik tutkusunu keşfederek 4 yaşında piyano çalmayı öğrenmiştir. Büyük bir yeteneğe sahip olduğunu kanıtlayarak Londra Kraliyet Müzik Akademisinde burs kazanmıştır. John, Kraliyet Hava Kuvvetleri üyesi olan babası Stanley Dwight ile sorunlar yaşardı. Annesi ve babası, John’un ergenliği sırasında boşanmıştı. Babası ile John arasında geleceği konusunda tartışmalar çıkmıştı. Rock and roll sesleriyle büyülenen John, pop müzik ile kariyer yapmak istiyordu. Babasına karşı gelerek 17 yaşında hayallerinin peşinden koşmak için okulu bıraktı. Bluesology adında bir grupta müzik yaparken sahne adını da grubun iki üyesinin adını birleştirerek yarattı.

Elton John

John 1967’de Liberty Records’a ait bir şarkı yazarı ilanına yanıt verdi. İşi alarak söz yazarı Bernie Taupin ile birlikte çalışmaya başladı. İkili bir sonraki sene DJM Label ile çalışmaya ve diğer sanatçılar için şarkı yazmaya başladı. John adını şarkıcı olarak 1969 yılında John ve Taupin’in bestelerini içeren Empty Sky isimli albümüyle duyurdu. Bu albümü fazla popüler olamadı. Fakat 1970 yılında kendi ismiyle çıkardığı albümünde John’un ilk hit şarkısı “Your Song” oldu. Popüler şarkıları arasında birinci sıraya yerleşen “Crocodile Rock,” “Bennie and the Jets” ve “Island Girls” gibi parçalar da bulunuyordu. John bu dönemde çok satan Goodbye Yellow Brick Road (1973) ve Rock of the Wrestlers (1975) gibi albümlerinin tadını çıkarıyordu.

Unutulmaz Şarkılar ve Enerjik Canlı Performanslar

1970’lerin en büyük olaylarından biri olan John, canlı gösterileriyle aynı derecede ünlendi. Ayrıntılı konserleri için muhteşem, üst düzey kostümler ve gözlükler giyerdi. John, W ile yaptığı bir röportajda “Bowie, Marc Bolan veya Freddie Mercury gibi bir seks sembolü değildim. Bu yüzden daha çok mizahi tarzlarda giyindim. Çünkü iki saat boyunca piyano başında oturacaksam, insanların bana bakmasını sağlayacaktım. ”

‘Don’t Go Breaking My Heart’

John, 1976’da Kiki Dee ile yaptığı düet “Don’t Go Breaking My Heart” ile listelerin başına çıktı. Kısa bir süre sonra müziğe ara vermeye karar verdi. Enerjisini İngiltere’de ortak sahibi olduğu futbol takımına yöneltti. Bu süre zarfında, John biseksüel olduğunu halka açıkladı (daha sonrasında ise eşcinsel olduğunu söyledi). O sırada John ile cinsel tercihleri nedeniyle dalga geçildi ve John fazlasıyla hakarete uğradı. Bu olay bir süre sonra sona erdi. 1979’da A Single Man albümüyle müziğe muzaffer bir dönüş yaptı.

Elton John ve uzun süreli söz yazarı ortağı, söz yazarı Bernie Taupin
Elton John ve uzun süreli söz yazarı ortağı, söz yazarı Bernie Taupin

‘Little Jeannie,’ ‘Empty Garden’

1980’lerde hit parçalar üretmemesine rağmen, John listelerde hala başarılıydı. Bu dönemin en unutulmaz şarkılarından bazıları, “Little Jeannie” ve 1980’de öldürülen arkadaşı John Lennon’a bir hürmet olarak yazılan “Empty Garden (Hey, Hey Johnny)” baladlarıdır.

‘Can You Feel the Love Tonight’

Farklı yönlerde hareket eden John, birkaç proje için söz yazarı Tim Rice ile birlikte çalıştı. 1994 animasyon filmi Aslan Kral’ın film müziği üzerinde birlikte çalıştılar. Filmin şarkılarından biri olan “Can You Feel the Love Tonight” John’a En İyi Orijinal Şarkı dalında ilk Akademi Ödülü’nü kazandırdı. İkili daha sonra Aida müzikali için 2000 yılında En İyi Orijinal Müzik için Tony Ödülü kazandı. John bu zamanlarda bir dizi onur ödülü aldı. 1994 yılında Rock and Roll Hall of Fame’e alındı. Kraliçe II. Elizabeth, ertesi yıl John’u İngiliz İmparatorluğu Emiri Komutanı yaptı. (Kraliçe onu birkaç yıl sonra şövalye ilan etti. Onu resmi olarak “Sir Elton John” yaptı).

‘Candle in the Wind 1997’

John tüm takdir ve övgülerin tadını çıkarırken, kendini bir anda kederle sarsılmış buldu. 1997 yazında John iki iyi arkadaşını kaybetti: moda tasarımcısı Gianni Versace ve Prenses Diana. Klasik şarkılarından biri olan “Candle in the Wind” i Prenses Diana’ya bir hediye olarak yeniden düzenledi. Şarkının geliri onun şerefine kurulan bir hayır kurumuna gitti. “Candle in the Wind 1997”, o yıl 30 milyondan fazla satarak muazzam bir başarıya ulaştı.

Sonraki Albümler, Kitaplar, Broadway ve Film

Elton John, Mayıs 1974'te İngiltere'nin Watford kentinde bir açık hava konserinde sahne alır.
Elton John, Mayıs 1974’te İngiltere’nin Watford kentinde bir açık hava konserinde sahne alır.

John, kapsamlı kariyerinde yeni müzik üretmeye devam etti. 2006’da daha önceki otobiyografik çalışmaları Captain Fantastic ve Brown Dirt Cowboy‘un (1975) devamı olan The Captain & the Kid‘i yayınladı. Ayrıca ortak bir tura yol açan 2010’daki The Union için Leon Russell ile birlikte çalıştı. John daha sonra T. Bone Burnett’in prodüksiyonu ile 30. stüdyo albümü The Diving Board (2013) ‘ü çıkardı. Şubat 2016’da John 33. Albümü olan ve genel olarak pozitif yorumlar alan Wonderful Crazy Nıght’ı çıkardı. Albümde en son 10 yıl önce birlikte çalıştığı Elton John Band yer aldı.

‘Billy Elliott Müzikali’ ve ‘Rocketman’

Şarkı yazarı olarak talep gören John, Billy Elliott Müzikali’ni sahneye getirmekte büyük rol oynadı. 2000 yılında yayınlana filmden uyarlanan gösteri, 2008’de Broadway’de açıldı. Kısa sürede eleştirisel ve ticari bir başarı haline geldi. John ayrıca yapımcı ve besteci olarak hizmet veren 2011 animasyon filmi Gnomeo & Juliet üzerinde çalıştı. Sadeleştirilmiş bir sahne kişiliğiyle bile, John çok popüler bir sanatçı olmaya devam etti. 2012 yılında Kraliçe Elizabeth’in tahtta geçirdiği 60. yılını kutlamak için Ozzy Osbourne, Eric Clapton, Stevie Wonder ve Paul McCartney ile birlikte sahne aldı.

Bu süre içinde, John ve eşinin efsanevi müzisyen hakkında Rocketman adlı bir biyografik proje üzerinde çalıştıkları ortaya çıktı. Başrolünü Taron Egerton’ın oynadığı film, Mayıs 2019 Cannes Film Festivali’ndeki galasıyla bitiş çizgisine ulaştı. Acayip müzik sahneleri ve John’un cinselliğini cesur betimlemesiyle dikkat çekti. Sanatçı, o yılın ilerleyen yıllarında otobiyografisi Me‘yi yayınladı. Ocak 2020’de John ve Taupin, Rocketman’in “(I’m Gonna) Love Me Again” parçası için en iyi orijinal şarkı dalında Altın Küre ödülünü aldı. Bu ödül şaşırtıcı bir şekilde popüler müziğin en büyük hitlerinden bazılarını birlikte yarattıkları yarım yüzyıl içinde aldıkları ilk ortak ödüldü. İkili daha sonra yine en iyi orijinal şarkı dalında ikinci ortak ödülünü Akademi Ödülleri’nde aldı.

Elton John, kocası David Furnish ve oğulları Zachary Furnish-John ve Elijah Furnish-John ile birlikte
Elton John, kocası David Furnish ve oğulları Zachary Furnish-John ve Elijah Furnish-John ile birlikte

Veda Turnesi

24 Ocak 2018’de John, Eylül ayında başlayacak olan Farewell Yellow Brick Road Turnesinin ardından kariyerini noktalayacağını duyurdu. Kocası David ve çocuklarıyla daha fazla zaman geçirme arzusunu dile getirerek “Önceliklerim değişti,” dedi. “2015’te David ve ben bir okul programına karar verdik … Bunu kaçırmak istemiyorum”. O yıl aynı zamanda Las Vegas’taki ikametgahı “The Million Dollar Piano” nun Caesar’s Palace’taki 17 Mayıs performansıyla sona erdi.

Madde Bağımlılığı Sorunları ve Elton John AIDS Kurumu

John, şiddetli epileptik nöbetleri tetiklemiş olabilecek, özellikle kokain olmak üzere madde bağımlılığı sorunlarıyla yıllarca mücadele ettikten sonra 1990 yılında rehabilitasyona başladı. Hayattaki ikinci şansından memnun olan müzik yıldızı, kısa süre sonra AIDS ile mücadeleye yardımcı olmak için kendi hayır kurumunu kurdu. 1992’de Amerika Birleşik Devletleri’nde kurulan Elton John AIDS Kurumu, dünya çapında HIV / AIDS programlarını desteklemek için 400 milyon dolardan fazla para topladı. John, kendi vakfına ek olarak, Globe Tiyatrosu ve Kraliyet Müzik Akademisi dahil olmak üzere birçok farklı hayır kurumlarını ve sanat organizasyonlarını desteklemektedir. Mart 2020’de John, koronavirüs yardım çabalarına para toplamak için Amerika için iHeart Oturma Odası Konseri’ne ev sahipliği yaptı. Alicia Keys, Dave Grohl ve Sam Smith, yardım için evden performans sergileyen sanatçılar arasındaydı.

Kocası ve Oğulları

John, uzun süredir ortağı olan David Furnish ile 1993’te bir akşam yemeğinde tanıştı. Çift, 21 Aralık 2005’te (2004 Sivil Ortaklık Yasası’nın yürürlüğe girdiği gün) resmi bir törenle evlendi. Bir vekilinin yardımıyla çift, Aralık 2010’da ilk oğulları Zachary Furnish-John’u ve Ocak 2013’te ikinci çocukları Elijah Joseph Daniel Furnish-John’u karşıladı. 21 Aralık’taki resmi törenlerinden dokuz yıl sonra 2014’te; çift, İngiltere’de eşcinsel evliliğe izin veren yasaların aynı yıl yürürlüğe girmesinden sonra evlendi. John daha öncesinde 1984’ten 1988’e kadar Renate Blauel ile evliydi.

Çeviri: Utku KALALI


Bunlar da ilginizi çekebilir

Marilyn Monroe Hayatı | Marilyn Monroe Filmleri (1926–1962)

Natalie Portman Hakkında Bilmediğiniz 20 Gizli Anları

Müzik nedir? Tanımı ve Ana Elementleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

GIPHY App Key not set. Please check settings

One Comment

Şanslı Sayı

Bahse Gireriz En Sevdiğiniz Sayının Ne Olduğunu Biliyoruz

Elon Musk

Elon Musk, Çin’in Casusluk Endişelerine Yanıt Verdi: Bize Güvenin, Biz De TikTok Gibiyiz