içinde

Arjantin Nerede? Tarihi, Kültürü, Arjantin Hakkında Her Şey

Parana Nehri Köprüsü
Parana Nehri Köprüsü

İşte karşınızda, Arjantin Cumhuriyeti veya kısaca Arjantin hakkında öğrenebileceğiniz her şey. Özellikle çocuklar için seçilen yerler ve bazı ilginç Arjantin gerçekleri. Topraklarının büyük bir kısmı Güney Amerika kıtasının güneyini kaplayan güney Konisi’nde yer alır. Şimdi sizler için Arjantin ile alakalı iğneden ipliğe her detayı hazırladık. Keyifli okumalar dileriz.

Arjantin Hakkında Kısaca Bilgiler

  • Nüfus: 2020 yılında ki sayıma göre Arjantin de 45.5 milyon kişi yaşamaktadır.
  • Başkent: 15.1 milyonluk nüfusuyla Buenos Aires, Arjantin’in başkentidir.
  • İsim: Arjantin Cumhuriyeti yada Gümüş Ülkesi
  • Yönetim Biçimi: Demokrasi – Cumhuriyet
  • Diller: İspanyolca, İtalyanca, İngilizce, Almanca, Fransızca, ve yerel diller.
  • Okuryazarlık: Ülkenin %98 si okur yazar durumdadır.
  • Para Birimi: 1 Arjantin Pezosu = 100 centavos

Arjantin Tarihi

İspanyol kaşif Juan Diaz, şimdi Arjantin olarak adlandırılan bölgeyi ziyaret eder ve bu bölgeyi İspanya krallığının bir toprağı yapar. Bu keşiften sonra 1535 yılında Buenos Aires şehri , Pedro de Mendoza tarafından kurulmuştur. 1816 yılında Arjantin, İspanya dan ayrılıp bağımsızlığını ilan etmiştir. 1880 yılında Buenos Aires, Arjantin’in başkenti seçilmiştir. 1880’ den sonra ki 50 yıllık periyotta Arjantin dünyanın en zengin ülkelerinden biriydi. 1982’de Arjantin, Falkland Adaları’nı ele geçirmek için İngiltere ile savaşa girdi, ancak bu savaşta Arjantin başarısız olmuştur.

Ülke Bayrağı: Mavi ve beyaz renklerden oluşur. Beyaz kısmın üzerinde bir güneş sembolü bulunur.

Ülke Sembolü: Güler Yüzlü Güneş Sembolü – Mayıs Güneşi diye de tabir edilir.

Arjantin Haritası

Arjantin, Güney Amerika kıtasında yer alır. Bolivya, Brezilya, Şili, Paraguay ve Uruguay ile sınır komşusudur. En uzun sınır çizgisi Arjantin ve Şili arasındadır. Dünyanın en büyük 8. ülkesidir. Güney Amerika da ise Brezilya dan sonra en büyük 2. Ülkedir. Uçakla Londra ya 14 saat, New York a 11 saat uzaklıktadır. Arjantin, ABD’nin üçte biri kadar kara alanı kaplamaktadır.

Arjantin Coğrafyası

Arjantin’in doğusunda Atlantik Okyanusu, kuzey doğusunda da Uruguay sınırı vardır. Arjantin kuzeyde, Bolivya, Paraguay ve Brezilya ile sınır komşusudur. Batıda, Şili ile doğal bir sınır oluşturan And Dağları vardır. Kuzeyde Arjantin, Bolivya, Paraguay ve Brezilya ile sınır komşusudur. Orta ve kuzey Arjantin’in çoğunu düz çimenli ovalar kaplar. Pampaların çoğunu sığır ve koyun gütmek için kullanırlar. Arjantin’deki pampalar genellikle düz ve verimli ovalardır. ‘Pampas’ kelimesi Quechua Kızılderililerinin dilinden bir kelimedir ve ‘düz yüzey’ anlamına gelir.

Güneyde çok soğuk bir iklime sahip Patagonia ve Tierra del Fuego var. Tierra del Fuego, Arjantin’in güney ucundaki bir grup adadır. Tierra del Fuego’nun en büyük adası, aynı zamanda Güney Amerika’nın en büyük adası olan Isla Grande’dir. Antarktika’ya oldukça yakın olduğu için yüksek dağlara ve çok soğuk bir havaya sahiptir. Şili ve Arjantin arasında bölünmüştür.

Arjantin Haritası
Arjantin Haritası

Patagonya, Tierra del Fuego’nun kuzey kısmıdır ve kuru pampa bitki örtüsünden oluşur ve ayrıca yüksek dağlara ve dünyaca ünlü Perito Moreno Buzulu gibi devasa buzullara sahiptir. And Dağları, Şili ile Arjantin arasındaki doğal sınırı da belirleyen dünyanın en uzun sıradağlarıdır. Aconcagua, Güney Amerika’nın en yüksek dağıdır ve Arjantin And Dağları’nın bir parçasıdır. Aconcagua dağı, 6 962 metre / 22 841 ft yüksekliğe sahiptir ve Batı yarımküredeki en yüksek dağdır. Arjantin’in en uzun nehri, Paraguay ile Arjantin arasında doğal bir sınır oluşturan Paraná Nehri’dir. Arjantin’in en büyük gölü A Lago Argentino’dur. Bu göl Arjantin’deki en büyük tatlı su gölüdür. En derin nokta 500 ml / 1640 ft derinliğidir.

Çocuk Aktiviteleri

Buenos Aires: Başkent, kafeler ve restoranların yoğunlukta olduğu tango dansının çok popüler olduğu Arjantin’in en kalabalık şehridir. Buenos Aires’te görülecek yerlerin en başında renkli binaları ile ünlü La Boca bölgesi veya şehir merkezi sayılabilir.

"<yoastmark

Cordoba: Arjantin in yüz ölçümü olarak en büyük şehri ve en eski kurulan ikinci şehirdir.

Cordoba
Cordoba

Mendoza Wige Region: Arka planda And Dağları’nın bulunduğu bu güzel bölge, Arjantin’deki en iyi şaraplara sahiptir ve dünyanın en büyük şarap üretim bölgelerinden biridir.

Mendoza Şarap Vadisi
Mendoza Şarap Vadisi

Arjantin And Dağları: Kayak yapmak, yürüyüş yapmak, tırmanmak istiyorsanız açık havada gitmek için en güzel yer. Arjantin And Dağları’nda birçok açık hava etkinliğinin keyfine varacaksınız.

And Dağları
And Dağları

Igazu Şelaleleri: Arjantin ve Brezilya sınırında bulunan şelalelerin yaklaşık ⅔’ü Arjantin’e aittir. Bu şelaleler dünyanın en büyük şelaleleri arasındadır ve 2,7 km / 1,6 mil uzunluktadır. Düşmeler aslında 275 düşüşten oluşan bir seridir.

İgazu Şelaleleri
İgazu Şelaleleri

Perito Moreno Buzulu: Bu dünyaca ünlü buzul Patagonya’da olup 30 km / 18.6 mil uzunluğunda ve 250 km²’lik bir alana sahiptir.

Perito Moreno Buzulu
Perito Moreno Buzulu

Tierra del Fuego ve Patagonia: Burada ki bozulmamış doğayı görmek gerçtekten de büyüleyici ve en güneyindeki büyük yerleşim olan Ushuaia’yı kesinlikle ziyaret etmelisiniz.

Ushuaia-Arjantin'in En Güney Noktası
Ushuaia-Arjantin’in En Güney Noktası

Ibera Sulak Alanları: Brezilya’daki Pantanal’dan sonra dünyanın en büyük ikinci sulak alanı burasıdır, çok sayıda memeli ve kapibara ve timsah gibi kuşların bulunduğu dev bir bataklıktır.

İbera Sulak Alanları
İbera Sulak Alanları

Nahuel Huapi: Arjantin’in en eski milli parkı, yürüyüşçüler ve doğa meraklıları arasında popüler olan Kuzey Patagonya’da bulunuyor.

Nahuel Huapi
Nahuel Huapi

Arjantin’deki Hayvanlar

Arjantin de diğer ülkelerden farklı Armadillolar, kral penguenler ve kapibaralar gibi Arjantine özgü bazı hayvanlarda mevcuttur. Pampa bölgelerinde çok sayıda koyun ve sığır vardır ve bu bölgede atlar da yaygındır. Arjantin’de tropikal çıngıraklı yılan veya çapraz çukur engerek gibi yerli yılanlar da vardır, ikisi de çok zehirlidir. Tierra del Fuego’da, özellikle kıyı şeridi boyunca çok çeşitli yaban hayatı vardır.

Pampalar'da koyunlar
Pampalar’da koyunlar

Arjantin’deki İnsanlar

Arjantin’de nüfusun üçte biri başkent Buenos Aires’te yaşıyor. İnsanların% 92’si şehir merkezlerinde, yani şehir ve kasabalarda yaşıyor. Arjantin’in en büyük şehirleri Buenos Aires, Cordoba, Rosario ve Mendoza’dır. Patagonya ise daha seyrek nüfusludur. Arjantin’de, ‘gauchos’ adı verilen at sırtındaki çobanlar, büyük sığır veya koyun sürülerine bakar. Arjantin’de çocuklar ücretsiz olarak devlet okullarına gidebilirler ya da çok pahalı fiyatlara özel okullara gidebilirler. Özel okullarda öğrenciler, genellikle kravat ve ceket ile tamamlanan bir üniforma giyerken, devlet okullarında tüm öğrencilerin benzer görünmeleri için elbiselerinin üzerine beyaz bir laboratuvar önlüğü giymeleri zorunludur.

Arjantin'de Çobanlar
Arjantin’de Çobanlar

Çocuklar okula sabah 08.00 ile 13.00 arası, öğleden sonra 13: 00-18: 00 arasında okula giderler hatta bazı öğrencilerin ekstra durumlarda gece bile okula gitmesi gerekebilir. Arjantin’de en popüler olan sporlar futbol, basketbol, rugby ve tenistir. Ulusal spor ise ‘pato’ olarak adlandırılır ve poloya benzer bir oyundur. Pato, elinde ağ tutan bir binici ile at sırtında oynan oyundur. Ancak, pahalı bir spor olduğu için halkın çok azı bu ulusal sporu oynayabilmektedir. Futbol ülkede ki en popüler spordur ve Arjantin iki kez dünya kupasını kazanmıştır. En ünlü futbol oyuncuları ise Messi ve Maradona’dır.

Ünlü Arjantinli Yıldızlar ve Tango

Ünlü Arjantinli yıldızların başında 1986 dünya kupasında Tanrının Eli Olarak anılan golü atan Diego Maradona gelir. Lionel Messi ise futbol alanında başarılı olmuş bir diğer Arjantinli yıldız futbolcudur. José de San Martín, birçok Arjantinli için bir idoldür. Bağımsızlık mücadelesinde Güney Amerika’nın güney kısımlarını İspanyollardan kurtarmaya yardım eden ulusal bir kahramandır. Tüm dünya da popüler olan tango dansı 19. yüzyıl da Buenos Aires de çıkmıştır. Bugün farklı tango tarzlarının olduğunu ve en büyük dans okullarından bazılarının Arjantin’deki İtalyan göçmen ailelerden gelen dansçılar tarafından kurulması Arjantin adına ilginç bir detaydır. Arjantinli tango dansçıları genelde figürleriyle hüzünlü bir hikâyeyi anlatırlar.

Lionel Messi
Lionel Messi

Arjantin Dili

Konuşulan en yaygın dil İspanyolcadır. Arjantin, Güney Amerika da İspanyolca konuşulan en büyük ülkedir. İspanyollar, Arjantin’e gelip yerleştiklerinde yanlarında ana dillerini de getirdiklerinden, resmi dil olarak İspanyolca kullanırlar. Ancak Arjantin’de konuşulan İspanyolca, yüzyıllar içinde farklı bir şekilde gelişmiştir ve İspanya’da konuşulan İspanyolcadan farklı bir hale gelmiştir. Birçok Arjantinli tarafından konuşulan yerli diller ise Mapuche, Guarani ve Quechua’dır. İtalyanca, İngilizce, Almanca, Fransızca gibi diğer Avrupa dilleri de halkın bazı kesimi tarafından konuşulmaktadır.

Hola-Merhaba
Hola-Merhaba

Arjantin Yemekleri

Birçok yöresel Arjantin yemeğinin ana içeriğinde et vardır. Arjantin Sığır Eti, dünya çapında hem tadı ve hassasiyeti ile mükemmel olarak anılır. Arjantin de öğle yemeği günün en önemli öğünüdür. Arjantinliler, yiyeceklerinin genelde ızgarada veya mangalda açık ateşte pişmesini severler.

Asado: Genellikle sığır eti, domuz kaburga ve sosis veya kuzu etinden oluşur. Arjantin usulü Asado yemeği karışık ızgaraya benzemektedir.

Asado
Asado

Alfajores: Ortası krema ile dolu bir bisküvi çeşididir. Üstüne hindistan cevizi serperek servis ederler.

Dulce de Leche: Dulce Leche kelimesi tam anlamıyla Sütten Tatlı anlamına gelir. İngilizler buna sütten şeker de der. Arjantinliler bu kelimeyi cheescake için kullanır. Arjantin’de halk tatlı olarak chesscakeleri çok sever.

Empanadas: Tuzlu peynir, sebze veya kıyılmış tavuk veya sığır eti veya tatlı bir dolgu (örneğin dulce de leche veya tatlı patates ezmesi) ile derin yağda kızarmış veya fırınlanmış doldurulmuş hamur işi ceplerine denir.

Empanadas
Empanadas

Maté Tea: Yerel bir bitki olan ‘yerba mate’ den yapılır bu ünlü bir yöresel içecektir. Daha sonra bombilla adı verilen bir kamış yardımıyla içilir.

Carbonada: Genellikle delikli balkabağında servis edilen lezzetli kalın bir güveç yemeğidir.

Oğuzhan Saçkıran


Bunlar da ilginizi çekebilir

Afrika Kıtası

Barbados Nerede?, Tarihi, Kültürü | Barbados Hakkında Her Şey

Mezopotamya – Nerede?, Kültürü, Tarihi ve Mirası Hakkında Her Şey

Çin Seddi – Nerededir?, Tarihi, Yapısı ve Uzunluğu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

GIPHY App Key not set. Please check settings

Antik Avrupa Eserlerinden Biri

Antik Avrupalılar Neden 14,500 Yıl Önce Yok Oldular?

antman ve wasp

“Ant-Man ve Wasp” Film İncelemesi