içinde

Antarktika Nerededir? Antarktika Nasıl Bir Yerdir?

Antarktika
Antarktika

Dünya’nın Güney Kutbunda bulunan Antarktika, Dünya’daki en büyük beşinci kıtadır ve buzlarla kaplı bir kara parçasıdır.

Antarktika Nasıl Bir Yerdir?

Antarktika Dünya’daki en soğuk yerdir. Kış mevsimindeki sıcaklıklar suyun her zaman donuk kalmasına yetecek kadar düşüktür. Dahası kıtanın sahillerinden uzak iç kesimleri çok daha soğuk olabilmektedir. Antarktika’da yalnızca iki mevsim vardır: yaz ve kış. Bunun sebebi ise Dünya’nın sahip olduğu asla değişmeyen eksen eğikliğidir. Antarktika’da yaz mevsimi yaşanırken Dünya’nın Güney Kutbu Güneşe doğru dönüktür. Sonuç olarak yaz mevsimi her zaman güneşlidir. Kışın ise bu durumun tam tersi yaşanır. Güney Kutbu güneşten ışık alamaz ve her zaman karanlık olur.

Antarktika’da nadiren yağmur veya kar yağar. Bu yüzden Antarktika için devasa buzullardan, suda yüzen buz dağlarından ve buzul kıyılarından oluşan ‘’donmuş bir çöl’’ tanımlamasını yapmak yanlış olmaz. Kar yağdığında ise yağan bu karlar ya hiç erimez ya da çok yavaş erir. Sonuç olarak da biriken bu karlar karanın üstünü kaplayan kalın bir buz örtüsü oluşturur. Antarktika’da ne bir ağaç ne de bir çalı vardır. Ancak yosunlar veya algler Antarktika’nın soğuğuna dayanabilir.

Antarktika
Antarktika

Antarktika’yı İnceleyerek Dünya Hakkında Neler Öğrenebiliriz?

NASA Antarktika’daki çalışmalarını devam ettirmek için uyduları kullanıyor. Bunları kullanmasındaki amaç ise Antarktika’daki değişimleri gözlemlemek. Bilim insanları iklim değişikliğinin Antarktika’daki buzullara ne gibi etkisi olduğunu dahası buzullardaki bu değişimin Dünya’daki iklimlere nasıl bir etkisi olacağını merak ediyor.

NASA’nın kullandığı araçlardan biri ise ICESat (Ice Cloud and land Elevation Satelite). NASA ICESat’ı kullanarak Antarktika’daki buzulların kalınlığındaki değişimin ne ölçüde oluğunu ölçmeyi amaçlıyor. Antarktika’daki buzulların erimesi tüm Dünya’daki deniz seviyelerini değiştirebilir. Bu yüzden NASA ICESat’ın yardımı ile kutuplardaki buzulların erimesinin iklimler üzerindeki etkisini de araştırıyor. NASA’nın araştırma ekipmanları Antarktika’nın detaylı bir haritasını çıkartmak için de kullanılabiliyor. Çıkartılan bu haritalar ile Antarktika’ya yapılan yolculuklarda kıtanın çok daha net bir görüntüsü sağlanarak kolaylık sağlanıyor.

Antarktika Kıtası
Antarktika Kıtası

Antarktika’yı İnceleyerek Uzay Hakkında Neler Öğrenebiliriz?

Antarktika meteorları ya da başka bir değişle uzaydan düşen taşları bulmak için oldukça elverişli bir yer. Bilim insanları Antarktika’da, Dünya’nın başka hiçbir yerinde olmadığı kadar çok sayıda meteor buldu. Hem meteorları beyaz buzulların üstünde görmek daha kolay hem de buzların içine gömülen taşlar uzun süreler boyunca korunuyor. Mars ve Antarktika’nın birçok ortak yönü var: ikisi de çok soğuk ve çöl gibi kupkuru. Bu yüzden NASA; Antarktika’ya, Mars hakkında çalışmalar yapmaları ve daha sonraları Marsa inecek olan robotları test etmeleri için ekipler de göndermiştir.

NASA, aynı zamanda uzaydaki beslenmenin nasıl yapılması gerektiğiyle ilgi çalışmalarını da Antarktika’da yürütüyor. Uzaya çıkan astronotlar da kışın Antarktika’da yaşayan insanlar da vitaminlerin üretimi için gerekli olan güneş ışığına maruz kalmıyor. Bilim insanları da Antarktika’da yaşayan bu insanları inceleyerek astronotların gerekli vitaminleri nasıl alabileceğine dair bir çözüm üretmeye çalışıyorlar.

Altan Bora Menekşe


Bunlar da ilginizi çekebilir

Güney Amerika Kıtası Hakkında Her Şey

Bir milyar yılda değişen Dünya’nın tektonik plakalarını 40 saniyede izleyin!

Okyanusya Kıtası | Ülkeleri, Okyanusya Hakkında Her Şey

Afrika Kıtası

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

GIPHY App Key not set. Please check settings

3 Comments

1962’den Beri Sönmeyen Yangın!

1962’den Beri Sönmeyen Yangın! Önümüzdeki 250 Yıl Daha Yanabilir.

Ludwig van Beethoven

Ludwig van Beethoven | Hayatı ve Eserleri (1770 – 1827)